در سال 2021، بریتانیا یک جنگجوی قدرتمند ضد نژادپرست را از دست داد نژاد پرستی

[ad_1] با پایان یافتن سال 2021 و بررسی تراژدی ها و بلایای سال گذشته، بسیاری از ما کسانی را که از دست داده ایم

توسط ETELARESANKHABAR در 7 دی 1400
[ad_1]

با پایان یافتن سال 2021 و بررسی تراژدی ها و بلایای سال گذشته، بسیاری از ما کسانی را که از دست داده ایم به یاد می آوریم. در بریتانیا، ضد نژادپرستان برای مرگ انور دیتا در اوایل سال جاری عزاداری می کنند.

بابی ساندز، انقلابی جمهوری خواه ایرلندی در شعر خود در سال 1980 Dita نوشت: "از طریق زندگی و فرزندانتان، شما ابدی هستید." این کلمات به خوبی میراث دیتا را به تصویر می کشد. مبارزات، شور و اشتیاق و پیگیری سازش ناپذیر عدالت او را به یکی از مهمترین چهره های مبارزه مدرن علیه نژادپرستی و سرکوب دولتی در بریتانیا تبدیل کرده است.

دیتا پس از رهبری مبارزه عمومی علیه نگرش نژادپرستانه وزارت کشور نسبت به او و خانواده اش در دهه های 1970 و 1980، در سطح بین المللی به عنوان یک "جنگجو" شناخته شد. با این حال، نفوذ او بسیار فراتر از خودش گسترش یافته است، زیرا او همچنان به دفاع از افراد بی‌شماری که با اخراج با سرکوب دولتی و همچنین مخالفان ظلم بین‌المللی می‌جنگند، ادامه می‌دهد، حتی در کنگره جهانی زنان در پراگ به مخاطبانش رسیده است.

دیتا که در سال 1953 در بیرمنگام انگلستان به دنیا آمد، سال های اولیه خود را در راچدیل و بقیه دوران کودکی خود را در پاکستان گذراند. در آنجا در ۱۴ سالگی با شجاع الدین ازدواج کرد و صاحب سه فرزند به نام‌های کامران، عمران و سایما شد.

در سال 1975، پس از نقل مکان همسرش به بریتانیا، دیتا به او پیوست. دیتا به دلیل نداشتن مدارک سفر، مجبور شد فرزندان خود را در پاکستان رها کند. پس از درخواست آنها برای پیوستن به او در بریتانیا، وزارت کشور فعالانه خصمانه بود و پیوسته مانع از اتحاد مجدد خانواده شد.

در سال 1979، مقامات به خانواده اطلاع داده بودند که "آنطور که گفته شد آنها از اینکه کامران، عمران و سایما با انور سلطانه دیتا و شجاع الدین مرتبط هستند خوشحال نیستند." از انکار وزارت کشور مبنی بر اینکه بچه‌ها از نظر بیولوژیکی متعلق به او هستند، تا ادعای عروسش، و حتی به این سؤال که او در پاکستان زندگی می‌کند، دیتا بهانه‌های فزاینده‌ای برای امتناع رسمی از پیوستن به خانواده دریافت کرد.

شش سال اعتراض بی امان، جمع آوری مدارک، درخواست تجدید نظر و لابی ها طول می کشد تا دیتا و همسرش دوباره سه فرزند خود را ببینند. با این حال، این تنها به لطف کمپین عمومی که دیتا برای آوردن فرزندانش به خانه راه اندازی کرد امکان پذیر شد.

تلاش‌های او از روزی آغاز شد که در سال 1979 با جمعیتی که در جلسه‌ای علیه تبعید به کتابخانه لانگ‌سایت در جنوب منچستر شرکت کرده بودند، مواجه شد و درباره نگرش خانواده‌اش نسبت به وزارت کشور صحبت کرد.

به او گفته شد که پس از اتمام تمام امکانات قانونی که در اختیار دارد در این تجمع شرکت کند. دیتا پیش از این هرگز در یک رویداد عمومی سخنرانی نکرده بود، اما اخیراً شوهرش را توصیف کرده است که همچنان او را روی یک مجلسی می کشد و به او گفته است که "بنشین" و "صحبت نکن". اما او به گفتن داستان خود ادامه داد و زمینه را برای آنچه به کمیته دفاع انوار دیتا (ADDC) تبدیل شد، فراهم کرد.

این سازمان در پاسخ به فراخوان دیتا به چیزی شبیه به ائتلاف رنگین کمانی متشکل از جوامع مختلف - فعالان چپ، اتحادیه‌های کارگری، گروه‌های ضد نژادپرستی، انجمن کارگران هند، جنبش جوانان آسیایی (AYMs) و بسیاری دیگر تبدیل شده است. برای مبارزه با اعمال نژادپرستانه. انگلستان. این چیزی بیش از یک مورد فردی او بود.

این تخیل نسلی را تسخیر کرد که علیه ظهور سیاست های راست افراطی، به طور فزاینده سختگیرانه، ضد مهاجرتی و اقدامات سرکوبگرانه دولتی مبارزه کردند - مسائلی که امروزه بریتانیا را تعریف می کند.

دیتا که سالها مبارزه خستگی ناپذیری را پیشروی می کرد در حالی که برای حمایت از فرزندانش کار می کرد در میان فقر تنبیهی که با افزایش صورتحساب های قانونی تشدید شده بود، تسلیم نشد. او اغلب از همبستگی بسیاری از افراد و گروه ها - و به ویژه AYM ها - به عنوان منبع قدرت بی نهایت خود یاد می کرد.

در پایان، پایگاه قدرتمند و گسترده مقاومتی که او در طول مبارزات انتخاباتی خود ایجاد کرد، چیزی بود که به پیروزی او منجر شد. در آوریل 1981، خانواده سرانجام به هم پیوستند.

در طول مبارزه او، همه شانس ها علیه دیتا بود. او یک زن فقیر، آسیایی و مسلمان بود. او پس از هشت سالگی هیچ قدرت یا منابع نهادی و تحصیلات رسمی نداشت. او یکی از آن بخش‌هایی از جامعه بود که دولت انتظار دارد بتواند بدون دفع آن را سرکوب کند. وزارت کشور دیتا و تمام خانواده‌اش را غیرانسانی کرده است و آنها را به هر دروغ و فریبکاری که می‌توانیم تصور کنیم، متهم کرده است، همه اینها به نام سفت کردن مرزهای بریتانیا. و با این حال او استقامت کرد و پیروز شد.

مبارزه دیتا بازتابی بسیار فراتر از جامعه آسیایی در بریتانیا داشت. ساندز که به خاطر فعالیت‌هایش با ارتش جمهوری‌خواه ایرلند در زندان بود و در اعتراض به امتناع دولت بریتانیا از به رسمیت شناختن جمهوری‌خواهان ایرلندی بازداشت‌شده به عنوان زندانیان سیاسی، از گرسنگی مرده بود، ارتباط افرادی مانند او را با مبارزاتش توصیف کرد.

«در مواجهه با خشونت و نژادپرستی

به هم خواهیم چسبید. ایمان وجود دارد

زیرا تو ما را داری و ما با تو خون می خوریم.»

آثار دیتا نیز به شدت بر نویسنده طارق محمود تأثیر گذاشت. در سال 1981، در میان تعداد فزاینده حملات به مهاجران و رنگین پوستان راست افراطی بریتانیا، محمود بخشی از یک گروه ضد فاشیست بود که برای مقاومت در برابر راهپیمایی فاشیستی آماده می شد. او به همراه 11 عضو دیگر که به برادفورد 12 معروف شدند، دستگیر و به «تروریسم» متهم شدند. دیتا از آنها دفاع کرد و تا تبرئه شدن از آنها حمایت کرد.

«وقتی همه درهای قانونی عدالت به روی شما بسته است، جز اعتراض به این بی عدالتی و رجوع به مردم برای حمایت چه کاری می توانید انجام دهید؟ این کاری بود که انور کرد و در این راه از یک زن کوچک به یک غول شکست ناپذیر تبدیل شد، «محمود به من گفت. او غولی است که تعهدش به جنبش‌های ضد نژادپرستی واقعاً غیرقابل مقایسه است و باید به آن احترام گذاشت.»

این ماهیت چیزی است که دیتا برای بسیاری از مردم نمایندگی می کند و بدون شک با خواندن پرونده تاریخی و مبارزات مثال زدنی او علیه اقدامات بیگانه هراسانه و نژادپرستانه دولت بریتانیا در مرزها ادامه خواهد یافت. در واقع، اکنون مهمتر از هر زمان دیگری الهام گرفتن از نبرد دیتا است.

در واقع، امروز که ما شاهد تمدید قوانین خود هستیم، که در زمانی که دیتا در تلاش بود فرزندانش را به بریتانیا بیاورد، باید به این فکر کنیم که او چه دستاوردهایی داشته است و چرا باید این نوع را بسازیم. ائتلاف گسترده ای که او برای مبارزه با سیاست ها و شعارهای ضد مهاجرتی تشکیل داده است.

همانطور که خود دیتا توضیح داد: "من به شما خواهم گفت که کنترل مهاجرت به چه معناست - کودکان سیاه پوستی که برای اثبات سن خود در فرودگاه ها اشعه ایکس می گیرند. زنان سیاه پوست توسط مقامات مهاجرت و هر مرد سیاه پوستی که توسط گمرک بازجویی می شود، تحت آزمایش باکرگی قرار می گیرند.

متأسفانه دیتا نیز مجبور شد با تأثیر پایدار سیستم مهاجرتی بریتانیا زندگی کند. جدایی از فرزندانش، که برای مدت طولانی از والدین خود جدا شده بودند - کوچکترین آنها زمانی که دیتا پاکستان را ترک کرد تنها سه سال داشت - روابط آنها را تحت فشار قرار داد. من به دولت، برای مقامات مهاجرت و تمام دنیا ثابت کرده ام که آنها فرزندان من هستند. اما من هرگز نتوانستم به سه فرزندم ثابت کنم که آنها را دوست دارم. این ضربه هرگز او را رها نکرد.

مرزها و روش هایی که دولت ها آنها را تحمیل می کنند همیشه خشونت آمیز هستند. می کشند. خانواده ها را نابود می کنند. آنها از نظر جسمی و روانی به افرادی که هدفشان هستند صدمه می زنند. پرونده دیتا اولین موردی نبود که ماهیت نژادپرستانه چنین "کنترلی" را نشان داد و متاسفانه آخرین مورد نیز نبود. این چیزی بود که او در طول زندگی‌اش تکرار کرد و به مبارزه با سیاست‌های نژادپرستانه مهاجرت بریتانیا ادامه داد و از افراد بی‌شماری که با اخراج مواجه بودند دفاع کرد.

"مامان فقط می خواست دانش خود را به اشتراک بگذارد و سعی کند تا حد امکان به افراد بیشتری کمک کند. هامرا، کوچکترین دختر دیتا که در بریتانیا به دنیا آمده است، می گوید: "هر بار که کسی برای کمک به او مراجعه می کند، او هرگز امتناع نمی کند."

او به من گفت که مادرش قهرمان او است و او "روحیه جنگندگی واقعی" دارد، به این معنی که "هرگز تسلیم نشد." او افزود: "تنها چیزی که برای مادر وجود دارد این است که او فقط عشق زیادی در وجودش داشت و می خواست آن را با هر چه بیشتر مردم به اشتراک بگذارد."

ساندز از بیرون زندان بریتانیا نیز عشق دیتا را حس کرد. او می نویسد که همیشه باید در برابر ظلم به مقاومت ادامه دهیم، «زیرا عشق همیشه بر نفرت غلبه دارد». نه عشق انتزاعی، به عنوان یک ایده آل، به دور از درد و کثیفی زندگی. عشق واقعی، ملموس، محکم، ساخته شده از طریق مبارزه و تقویت شده توسط میل جمعی برای یک جامعه بازسازی شده. عشق دیتا که در مبارزه جعل شده است جاودانه است و ما باید آن را به خاطر بسپاریم.

نظرات بیان شده در این مقاله متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده موضع تحریریه الجزیره نیست.


[ad_2]
https://20khababr.ir https://afkharebartar.ir https://akhabarebartar.ir https://andnews.ir https://avatefepak.ir https://baranmajale.ir https://behtaringam.ir https://daltek.ir https://elmitarin.ir https://fardayeashena.ir https://forbos.ir https://foxirani.ir https://gisoon.ir https://hodhodirani.ir https://iranisard.ir https://kahkashani.ir https://lasttimes.ir https://lilaki.ir https://livejame.ir https://magirani.ir https://majaleiranian.ir https://mervina.ir https://mineralnews.ir https://modirezard.ir https://momon.ir https://moniseh.ir https://nationaliran.ir https://netcrafti.ir https://news-single.ir https://newsexpress.ir https://newslife.ir https://newsspot.ir https://newsteen.ir https://nikmag.ir https://officemag.ir https://okaziyon.ir https://one-news.ir https://pandamag.ir https://parsroids.ir https://patris-fun.ir https://senatornews.ir https://seratmag.ir https://sibala.ir https://sohanian.ir https://sosokan.ir https://tazekhabari.ir https://technoirani.ir https://timesirani.ir https://yamorani.ir https://yandexkhabari.ir https://abdoosnews.ir https://zehnenoandinsh.ir https://abestanews.ir https://abtinnews.ir https://akhbarebartaaar.ir https://akhbaremaaaa.ir https://akhbareshomaaa.ir https://akhshijnews.ir https://atrinnews.ir https://atroticnews.ir https://atshnews.ir https://bashariatemrooz.ir https://dastesalamatt.ir https://dostemansalam.ir https://elementorsite.ir https://emrooztafahom.ir https://ensanedirooooooz.ir https://etelaresankhabar.ir https://examplenews.ir https://fardaalefba.ir https://gisooyekhabar.ir https://halohekayatha.ir https://hashtadonoh.ir https://hekayatfardayeemaaa.ir https://honarmandkhabar.ir https://istgaheshomareyek.ir https://ketabkhoooon.ir https://kimyagaaaar.ir https://markazeakhbar.ir https://masternewss.ir https://mohamadrezasite.ir https://morvarideasia.ir https://mramins.ir https://naserinews.ir https://nasermr.ir https://newsamins.ir https://newsatropat.ir https://newscenterals.ir https://newsmineral.ir https://newsouls.ir https://newspishgamannn.ir https://newssalam.ir https://newsshans.ir https://newsworlds.ir https://parinews.ir https://patris-music.ir https://poshtibannews.ir https://powernewss.ir https://recordejadid.ir https://salamnewws.ir https://23ncfst.ir/ https://amiran-carpet.ir/ https://armanenergytec.ir/ https://blogenews.ir/ https://blogkhoon.ir/ https://bvfars.ir/ https://charsounews.ir/ https://chsnews.ir/ https://dezfil.ir/ https://dmwebmaster.ir/ https://dota2news.ir/ https://erfanhd.ir/ https://etminan110.ir/ https://faratarazkhabar.ir/ https://farsgardi20.ir/ https://footynews.ir/ https://goto98.ir/ https://ilyarkhabar.ir/ https://ir2khabar.ir/ https://iranalmanac.ir/ https://irandaryafest.ir/ https://khabarehaft.ir/ https://khabarontime.ir/ https://lolsms.ir/ https://maadgig.ir/ https://masoudtb.ir/ https://mp3news.ir/ https://music-ha.ir/ https://nakhlestankhabar.ir/ https://newcharge.ir/ https://news-links.ir/ https://news180.ir/ https://pimn.ir/ https://prmf.ir/ https://pvnews.ir/ https://rejawnews.ir/ https://sahab-co.ir/ https://samanbarg.ir/ https://semanews.ir/ https://shirinonews.ir/ https://soheilesonghor.ir/ https://tacity.ir/ https://taktanews.ir/ https://tarabaranmag.ir/ https://telegram-persian.ir/ https://tfcenter.ir/ https://trika.ir/ https://velninews.ir/ https://vidnaz.ir/ https://wajnews.ir/ https://your-news.ir/ https://zangannews.ir/ https://2016downloadnew.ir/ https://paxsolomusic.ir/ https://daryamedia.ir/ https://andikakhabar.ir/ https://seo-pbn.ir/ https://ghezelwich.ir https://panaztebtabriz.ir https://shayna-net.ir https://kanooneslamshahr.ir https://raynuts.ir https://honare2.ir https://itsama.ir https://flingpet.ir https://foreverpro.ir https://fraeesi.ir https://gkhabar.ir https://18amlak.ir https://pooyesh-khabar.ir https://matsef.ir https://photo-land.ir https://tabarestan118.ir https://disachain.ir https://chikaapp.ir https://mahestan18.ir https://radyaabkala.ir https://c-civil.ir https://saeeed.ir https://copytops.ir https://modirsearch.ir https://shz1music.ir https://m-khosravi.ir https://iranhayashi.ir https://iranian-dress.ir https://gigblog.ir https://basitcg.ir https://mashhadhekmat.ir https://rahetamin.ir https://radolyamani.ir https://bnemati.ir https://face-wood.ir https://tourvare.ir https://centertasisat.ir https://bidarirafsanjan.ir https://namahaa.ir https://30pp.ir https://script-tabadol-link.ir https://simayesarbedar.ir https://pakdashtiha.ir https://rentacars.ir https://2019movies.ir https://ekar24.ir https://saber-ramezani.ir https://teb-saharsina.ir
آخرین مطالب