2021، سالی که در آن کودتاهای نظامی به صحنه آفریقا بازگشتند اخبار نظامی

[ad_1]

سرهنگ مامادی دامبویا در محاصره سربازان و با پرچم گینه بر شانه هایش، ساعاتی پس از رهبری کودتای سپتامبر در تلویزیون دولتی ظاهر شد.

او با استفاده از یک تشبیه تقریبی برای توصیف چشم انداز خود برای آینده کشورش به هموطنان خود گفت: “گینه زیباست.” ما دیگر نیازی به تجاوز به او نداریم. ما باید با او عشق بورزیم، همین.

پیش از این، نیروهای ویژه نخبه دومبویا به کاخ ریاست جمهوری یورش بردند و آلفا کوند، اولین رئیس جمهور منتخب دموکراتیک کشور را بازداشت کردند، که پیروزی وی در انتخابات سال 2010 زمانی به عنوان آغازی جدید پس از دهه ها حکومت استبدادی تلقی می شد. اما دوران رئیس 83 ساله این کشور غرب آفریقا با ویدئویی که نشان می‌دهد او روی مبل غبارآلود نشسته، پابرهنه با دکمه‌های پیراهن باز و در محاصره نگهبانان مسلح به شدت به پایان رسید.

کودتای 5 سپتامبر در گینه، نه اولین و نه آخرین تصرف قدرت در سال جاری در جنوب صحرای آفریقا بود. از سال گذشته چهار تصرف موفق نظامی در سراسر این قاره صورت گرفته است.

ارتش سودان اخیراً رهبران غیرنظامی این کشور را بازداشت و قدرت را در ماه اکتبر به دست گرفت، حدود یک ماه پس از آن که مقامات گفتند کودتای را خنثی کرده‌اند که آن‌ها توطئه‌گران وفادار به عمر البشیر، حاکم سابق این کشور را مقصر می‌دانند. در ماه مه، سربازان مالی دومین کودتای خود را در 10 ماه انجام دادند. این چند هفته پس از آن اتفاق افتاد که ژنرال مهامت ادریس دبی بلافاصله با تعلیق قانون اساسی و انحلال پارلمان در پی مرگ پدرش در میدان جنگ، قدرت را در چاد به دست گرفت.

سربازان به عنوان ناجی؟

در نیمه دوم قرن بیستم، کودتاهای نظامی در آفریقا به عنوان ابزاری رایج برای تغییر نظم سیاسی در نتیجه استعمار زدایی مورد استفاده قرار گرفت. بر اساس مطالعه‌ای که توسط جاناتان پاول، دانشیار دانشگاه فلوریدا مرکزی و کلایتون تاین، استاد دانشگاه کنتاکی انجام شد، بین سال‌های 1960 تا 2000، تعداد کل کودتاها و کودتاها به طور متوسط ​​چهار نفر در سال بود.

با این حال، با افزایش تقاضا برای اصلاحات دموکراتیک و مشروطیت با قرن جدید، کودتاهای نظامی تا سال 2019 به دو کودتا در سال کاهش یافته است.

اما اکنون به نظر می رسد که آنها بازگشته اند و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل را در اوایل سال جاری وادار کرد تا آنچه را که او “اپیدمی کودتا” خواند، محکوم کند.

تحلیلگران می گویند که افزایش اخیر در نظامی سازی سیاست توسط ترکیبی از محرک های خارجی، از جمله تعداد فزاینده و متنوع بازیگران بین المللی فعال در این قاره، اولویت دادن به منافع آنها، و عوامل داخلی مانند درماندگی گسترده عمومی در برابر فساد و ناامنی انجام شده است. و حکومت داری ضعیف

کودتای گینه در بحبوحه نارضایتی و اعتراضات گسترده علیه اقدام عمدتا نامحبوب کوند برای برداشتن محدودیت دو دوره ریاست جمهوری صورت گرفت. بنابراین، سرهنگ دامبویا تصرف قدرت را با این ادعا که فقر و فساد بومی نیروهای ویژه وی را مجبور به مداخله کرده است، توجیه کرد.

«شخصی‌سازی زندگی سیاسی به پایان رسیده است. ما دیگر سیاست را به یک نفر نمی سپاریم. او در آن زمان گفت: ما آن را به مردم واگذار خواهیم کرد.

از نظر پاول، این نظامی‌سازی در بحبوحه «بحران فزاینده» مشروعیت دولت صورت می‌گیرد. او افزود: «وقتی رهبرانی مانند آلفا کوند با قوانین اساسی، محدودیت‌ها در اختیارات و روند انتخابات بازی می‌کنند، حمایت عمومی از نیروهای مسلح برای «انجام کاری» افزایش می‌یابد.

رایان کامینگز، مدیر Signal Risk، با این موضوع موافقت کرد.

کامینگز به الجزیره گفت: «ارتش موقعیت ناجی را می گیرد و از نارضایتی مدنی به عنوان وسیله ای برای مشروعیت بخشیدن به تصرف قدرت بر خلاف قانون اساسی خود استفاده می کند.

جواب بی دندان.

به طور مشابه، در مالی، دو کودتای نظامی در بحبوحه اعتراضات ملی مردمی علیه رئیس جمهور ابراهیم بوباکر کیتا، که دولت او به فساد، خویشاوندی و ناتوانی در مقابله با بحران امنیتی رو به وخامت کشور متهم شده است، صورت گرفت.

در مالی و سودان، رهبران نظامی از تاکتیک های مشابهی برای به دست گرفتن قدرت استفاده کرده اند. کودتاچیان مالی به رهبری سرهنگ عاصمی گویتا در ابتدا با تشکیل یک شورای انتقالی مشترک نظامی-غیرنظامی پس از کودتای اول در اوت 2020 موافقت کردند و قول دادند که در پایان دوره انتقال قدرت را به حکومت غیرنظامی واگذار کنند.

اما در ماه مه گذشته، گویتا رئیس‌جمهور غیرنظامی و نخست‌وزیر شورای انتقالی را تعطیل و پس از تغییر کابینه که دو عضو نظامی را با سیاستمداران غیرنظامی جایگزین کرد، برکنار کرد. در همین حال، وعده ارتش مبنی بر برگزاری انتخابات تا ماه فوریه کمتر و کمتر محقق می شود.

ژنرال عبدالفتاح البرهان سودان در 25 اکتبر قدرت را در دست گرفت و عبدالله حمدوک، نخست وزیر، را که در ابتدا با او برای حکومت بر کشور موافقت کرد، بازداشت کرد. اگرچه اعتراضات سراسری و محکومیت غرب او را مجبور به بازسازی حمدوک کرده است، ارتش همچنان بازیگر اصلی سیاست های شکننده سودان است.

اتحادیه آفریقا (AU) و نهادهای منطقه ای مانند جامعه اقتصادی کشورهای آفریقای غربی یا ECOWAS در غرب آفریقا، کشورهای کودتا را – به استثنای چاد – در تلاش برای وادار کردن حاکمان نظامی به مذاکره با رهبران غیرنظامی متوقف کردند. اما چنین حرکاتی تأثیر محدودی داشته است.

کامینگز گفت که نهادهای آفریقایی و غربی در واکنش به تشنج‌های اخیر “نسبتا بی دندان” هستند.

کامینگز افزود: “آنها به طور کلی از روند گفتگو بین مدیریت و ذینفعان محلی مربوطه حمایت می کنند، به جای انجام اقدامات تنبیهی علیه مدیریت نقض شده.” “این تضمین می کند که تحکیم دموکراتیک به طور ارگانیک در این کشورها انجام نمی شود، که به نوبه خود به ارتش اجازه می دهد تا از این کمبودهای دموکراتیک سوء استفاده کند.

ممانعت از حکومت دموکراتیک در آفریقا

پاول گفت فقدان محکومیت ملموس و یکپارچه بین‌المللی و تعداد فزاینده بازیگران بین‌المللی که تمایل خود را برای همکاری با دولت‌های نظامی نشان داده‌اند، تشدید تصرف غیرقانونی قدرت توسط مقامات نظامی است که می‌دانند با عواقب شدید یا انزوای منطقه‌ای و جهانی مواجه نخواهند شد.

چین، بزرگترین شریک تجاری این قاره، سیاست عدم مداخله در امور داخلی کشورهای آفریقایی را تا زمانی که آنها درگیر روابط اقتصادی بلندمدت هستند، دارد. این امر توسط بسیاری در سراسر قاره به خوبی دیده می شود، زیرا رهبران افریقایی بیشتر و بیشتری که به دلیل موفقیت اقتصادی چین در صحنه جهانی مورد علاقه قرار گرفته اند، به طور فزاینده ای متقاعد می شوند که کشورهایشان باید دستورات غربی در مورد حکمرانی خوب و رشد اقتصادی را کنار بگذارند.

از سوی دیگر روسیه در حال گسترش نفوذ سیاسی و نظامی خود در سراسر این قاره بود.

مسکو با حمایت از رهبران کودتا مانند مالی گویتا و سودانی البرهان و راه اندازی کمپین های اطلاعات نادرست آنلاین برای انتشار تصویری مثبت از کرملین و استفاده از احساسات رو به رشد ضد فرانسوی در آفریقای فرانسوی زبان، عضلات خود را دراز می کند. در همین حال، گروه واگنر وابسته به کرملین مزدوران خود را در کشورهای متاثر از درگیری از جمله جمهوری آفریقای مرکزی، مالی و لیبی مستقر کرده است. دولت روسیه هرگونه ارتباط با این شرکت امنیتی مخفی را رد می کند.

پاول گفت: برای روسیه و چین، روابط یک اولویت است، نه علاقه به دموکراسی. زمانی که آنها نفوذ خود را افزایش دادند، او شروع به تقلید از جنگ سرد کرد، زمانی که از دست دادن حمایت غرب باعث نگرانی رهبران احتمالی کودتا نشد زیرا آنها می توانستند به سرعت حمایت اتحاد جماهیر شوروی را به دست آورند.

اما فقط پکن و مسکو نیستند.

اولین شکاف قابل مشاهده در موضع روشن منطقه ای و بین المللی که علیه کودتای هزاره نظامی شکل گرفت، کودتای مصر در سال 2013 بود. رئیس جمهور عبدالفتاح السیسی شد که مورد علاقه عربستان سعودی، امارات متحده عربی و چین نیز بود.

روند مشابهی در کودتای زیمبابوه در سال 2017 دنبال شد که به حکومت 40 ساله رابرت موگابه که مجبور به استعفا از ارتش شد، پایان داد. ایالات متحده و کشورهای اروپایی از رفتن موگابه خوشحال شدند و این واقعیت را نادیده گرفتند که استعفای او با لوله همراه بود.

در همین حال، فرانسه، که تعهدش به کشورهای آفریقایی اساساً مبتنی بر اقدام نظامی و امنیت است، به دنبال استراتژی سنتی خود برای سود بردن از قوی‌ها است.

رئیس جمهور امانوئل ماکرون کودتای چاد را تأیید کرد و ادریس دبی رئیس جمهور فقید را که به مدت 30 سال رهبری یک حکومت سرکوبگر را بر عهده داشت، “دوست وفادار و شجاع” نامید.

آیدای حسن، مدیر اندیشکده مرکز دموکراسی و توسعه مستقر در ابوجا، گفت که در حالی که برخی خروج رهبران نامحبوب را جشن می گیرند، کودتاها معمولاً خبر خوبی نیستند.

«ناتوانی دموکراسی در رساندن کالاهای عمومی و امنیت به مردم، اکنون شهروندان را مجبور می‌کند تا در جستجوی امید، کودتا را در آغوش بگیرند. حسن به الجزیره گفت: «رهبران کودتا مجبور نیستند امید مورد نظر را برای مردم بیاورند.

“امید هست [among supporters] که حکومت نظامی در قدرت، پایه‌های یک راه‌اندازی مجدد دموکراتیک را در کشورهای خودکامه خواهد گذاشت. کامینگز اضافه کرد که اغلب اینطور نیست.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum buy instagram followersbuy instagram followers with credit cardMobil Ödeme Bozdurmamobil ödeme bozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurmahtml nullednulled themes