تاثیر رنگ شناسی در طراحی داخلی مغازه

تاثیر رنگ شناسی در طراحی داخلی مغازه همانطور که گفتیم علم روانشناسی تا حد زیادی به کمک طراحی داخلی مغازه ها آ

توسط ETELARESANKHABAR در 15 آبان 1400

تاثیر رنگ شناسی در طراحی داخلی مغازه

همانطور که گفتیم علم روانشناسی تا حد زیادی به کمک طراحی داخلی مغازه ها آمده است و امروزه کارشناسان پارامترهای زیادی را در کار طراحی داخلی مد نظر قرار می‌دهند. یکی از شاخه های روانشناسی که می‌تواند به طراحی داخلی مغازه ها کمک کند روانشناسی رنگ و دانستن این موضوع است که هر رنگ چه تاثیری بر روی ناخودآگاه مشتری ها دارد. معروف است که رنگ هایی مانند نارنجی و آبی برای محصولات صنعتی به کار می‌روند و استفاده از رنگ قرمز برای باز کردن اشتها در طراحی داخلی مغازه های اغذیه فروشی و رستوران ها مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ اما کدام تونالیته و سایه از این رنگ ها مناسب هستند؟ و یا اینکه چه رنگ ها و طراحی های دیگری می‌توان به کار بست که تمام مغازه های شهر یکنواخت و قابل پیش بینی نباشند؟ این ها سوالاتی است که یک طراحی داخلی مغازه به خوبی از پس پاسخ به آن برمی‌آید.

در طراحی داخلی مغازه ای که در آن لوازم تکنولوژیک مانند موبایل و کامپیوتر و لپ تاپ می‌فروشند، باید از نور زیادی استفاده کرد تا فضا دلباز و بزرگ به نظر برسد. طراحی مینیمالیست این فضا، کمک می‌کند که حس حضور در آینده به حاضرین القا شود. استفاده از المان های صنعتی و مدرن با اندکی دستمایه ی رنگ های سرد می‌تواند به ایجاد چنین فضایی کمک کند.

 

طراحی ویترین مغازه

دکوراسیون ویترین مغازه اولین و مهمترین بخشی است که بیننده را به خود جلب می‌کند. ظاهر و اعتبار مغازه به شرکت طراحی داخلی و طراحی نمای بیرونی مغازه بستگی دارد به همین دلیل بسیار مهم است که در نگاه اول چه تاثیری در ذهن مشتری های خود داشته باشیم. اگر طراحی نما مغازه به اندازه کافی جذابیت داشته باشد می‌تواند ناخودآگاه مشتری ها را به داخل مغازه بکشاند. در واقع انسان در چند ثانیه اول و در اولین نگاه سایر انسان ها و محیط را قضاوت می‌کند و بر اساس این قضاوت تصمیم می‌گیرد که برای شناخت بیشتر وقت بگذارد یا خیر. این مهمترین دلیل اهمیت طراحی نمای مغازه است.

 

دکوراسیون مغازه کوچک

در بعضی موارد هم مغازه ما خیلی کوچک است و با خود تصور می‌کنیم که ارزش طراحی داخلی را ندارد. اما برعکس طراحی داخلی مغازه کوچک می‌تواند برگ برنده هر کسب و کاری باشد. طراحی داخلی کمک می‌کند که از فضای اندک موجود نهایت استفاده را ببریم و این حس را در مشتری ایجاد کنیم که خرید کردن و جستجو کردن در این مغازه کوچک هم لذت بخش خواهد بود. علاوه بر بهینه سازی فضا، دکوراسیون مغازه های کوچک باید به صورتی باشد که این خطای بصری را در بیننده ایجاد کند و او فضا را بزرگتر از آنچه هست ببیند.

 

طراحی داخلی مغازه به عنوان برگ برنده

بسیاری از مغازه ها هستند که نمی‌توانیم تصور کنیم که نیاز به طراحی داخلی داشته باشند. مثلا وقتی درباره طراحی داخلی مغازه لبنیات فروشی صحبت می‌کنیم، شاید به نظر عجیب برسد. شاید تصور کنیم که چنین فروشگاهی نیازی به طراحی ندارد. اما وقتی اکثر مردم چنین طرز فکری دارند پس می‌توان با انجام این کار یک تفاوت اساسی با رقبا ایجاد کرد. به این ترتیب اهمیت دادن به یک طراحی اصولی و فکر شده برای مغازه می‌تواند به عنوان برگ برنده کسب و کار ما نیز محسوب شود.

آخرین مطالب