یک سال بعد، سیاست بایدن در خاورمیانه تغییر چندانی ایجاد نکرد اخبار مربوط به جو بایدن

[ad_1]

واشنگتن – جو بایدن در اوایل دوران ریاست جمهوری خود، با قرار دادن “ارزش های دموکراتیک” و “رهبری دیپلماتیک” در قلب سیاست خارجی ایالات متحده، وعده داد که از سلف خود، دونالد ترامپ، جدا شود.

اما با نزدیک شدن به سال 2021، ماه های اول حکومت بایدن با آنچه کارشناسان می گویند یک سیاست منفعلانه در خاورمیانه است که بیشتر بر حاکمیت بر وضعیت موجود متمرکز شده است تا حل و فصل مناقشات بزرگ.

به نظر می رسد یک مقام ارشد دولت بایدن که اوایل ماه جاری به شرط نامش فاش نشد، این موضوع را پذیرفت و به خبرنگاران گفت که واشنگتن در تلاش برای “تحول” منطقه نیست.

ما برای دستیابی به چیزهای دست نیافتنی تلاش نمی کنیم. این مقام در 17 دسامبر گفت: ما در تلاش برای تغییر خاورمیانه نیستیم. ما بر منافعی متمرکز هستیم که بر آمریکایی ها و امنیت ملی ما و امنیت ملی دوستانمان تأثیر می گذارد.»

https://www.youtube.com/watch?v=QLUP21yByTs

در همین حال، برخی از ابتکارات شاخص بایدن در منطقه – احیای توافق هسته‌ای با ایران و پایان دادن به جنگ در یمن – هنوز به نتیجه نرسیده است، زیرا رئیس‌جمهور دموکرات تا حد زیادی بر مسائل فوری داخلی، از COVID-19 تا لایحه زیرساخت‌های عظیم تمرکز کرده است. .

تحلیلگران می گویند که از آنجایی که همه گیری همه گیر هنوز در جریان است، سیاست خارجی به رقابت با چین تبدیل شده است، نگرانی های فزاینده در مورد موقعیت روسیه در شرق اروپا و پیامدهای خروج آشفته ایالات متحده از افغانستان، تحلیلگران می گویند که به نظر می رسد بایدن فاقد «پهنای باند» باشد. اراده برای دنبال کردن یک سیاست دگرگون کننده در خاورمیانه.

«فکر نمی‌کنم در حال حاضر سیاست گسترده‌تری در خاورمیانه وجود داشته باشد. جیمز زوگبی، رئیس مؤسسه عرب-آمریکایی مستقر در واشنگتن (AAI) گفت: “آنچه آنها دارند مدیریت آشفتگی هایی است که به ارث برده اند.”

ادامه سیاست ترامپ؟

واشنگتن پس از جنگ جهانی دوم، ایفای نقش فعال در خاورمیانه را آغاز کرد و سیاست هایی را با هدف حفاظت از جریان آزاد منابع نفتی در منطقه، ایجاد اتحاد با پادشاهی ها در خلیج فارس، مقابله با کمونیسم و ​​دفاع از اسرائیل دنبال کرد.

این رویکرد پس از انقلاب اسلامی 1979 به محدود کردن ایران تغییر کرد و در سال 2003 نیروهای آمریکایی تحت رهبری رئیس جمهور وقت جورج دبلیو بوش به عراق حمله کردند و ردپای نظامی واشنگتن را در منطقه گسترش دادند. زمانی که ترامپ در سال 2017 به قدرت رسید، به طور مداوم سیاست هایی را دنبال کرد که معتقد بود به نفع ایالات متحده است و روابط با خلیج فارس و اسرائیل را تقویت کرد.

برخی از مدافعان حقوق بشر امیدوار بودند که بایدن با وعده خود مبنی بر اولویت دادن به حقوق بشر، نه تنها از ترامپ بلکه از سیاست های دهه ها ایالات متحده در منطقه نیز جدا شود. در حالی که دولت هنوز در آغاز دوره خود است، ناظران خاورمیانه می گویند که امیدها به آرامی کاهش می یابد که رئیس جمهور به وعده خود در مورد منطقه عمل کند.

https://www.youtube.com/watch?v=E1-IOyJd7DM

کریستین کوتس اولریشسن، یکی از همکاران خاورمیانه در مؤسسه سیاست عمومی بیکر در دانشگاه رایس، گفت که توافق هسته‌ای ایران «هنوز روی هواست» و جنگ در یمن همچنان در جریان است و رویکرد بایدن به خاورمیانه “بسیار شبیه” ترامپ.

«در عمق وجود، این ماده آنقدرها که ممکن است تصور شود متفاوت نیست. اولریشسن به الجزیره گفت بنابراین شیک تر است.

حمایت از اسرائیل

تحلیلگران همچنین خاطرنشان می‌کنند که بایدن برخی از جنجالی‌ترین سیاست‌های ترامپ را حفظ کرده است – به‌ویژه در رابطه با اسرائیل، متحد دیرینه آمریکا در منطقه.

مقامات بایدن به شدت مقایسه با سیاست‌های مورد حمایت ترامپ را رد می‌کنند، مدافع سرسخت دولت اسرائیل که با توئیت‌ها و لفاظی‌های بمب‌افکنانه‌اش به تضعیف ارزش‌های آمریکا و تضعیف دیپلماسی متهم شده است.

با این حال، بایدن تصمیم گرفت سفارت ایالات متحده در اورشلیم را حفظ کند و بر تغییر وضعیت موجود توسط دولت سابق تاکید کرد و کاخ سفید او به رسمیت شناختن ادعای اسرائیل در مورد حق حاکمیت بر بلندی‌های جولان اشغالی سوریه توسط ترامپ را لغو نکرد.

دولت فعلی نیز به طور کامل از تلاش های ترامپ برای عادی سازی روابط بین اسرائیل و کشورهای عربی استقبال کرده است. امارات متحده عربی، بحرین، مراکش و سودان سال گذشته به عنوان بخشی از توافقنامه ابراهیم با میانجیگری ترامپ با اسرائیل موافقت کردند که روابط دیپلماتیک برقرار کنند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین، میانجی‌گری توافق‌های به اصطلاح آبراهام بین اسرائیل و کشورهای عربی است [File: Alex Edelman/AFP]

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در ماه سپتامبر گفت: «ما کشورهای بیشتری را تشویق خواهیم کرد که از امارات، بحرین و مراکش الگوبرداری کنند. ما می خواهیم دایره دیپلماسی مسالمت آمیز را گسترش دهیم، زیرا به نفع کشورهای منطقه و جهان است که با اسرائیل مانند هر کشور دیگری رفتار کنند.

در واقع، امنیت اسرائیل اولویت اصلی دولت بایدن است، که در ماه مه با فشارهای گسترده ای مواجه شد تا علناً خواستار پایان بمباران اسرائیل در نوار غزه شود، اما در عوض گفت که می خواهد در پشت پرده کار کند تا از پایان دادن به جنگ اطمینان حاصل کند. آتش.

«یک اصل اساسی و اساسی برای رئیس جمهور بایدن – همانطور که او اغلب می گوید: اگر اسرائیل وجود نداشت، ما باید آن را اختراع می کردیم. یک مقام ارشد دولت بایدن در این ماه به خبرنگاران گفت و امنیت اسرائیل در درجه اول در ذهن او و ما قرار دارد.

بایدن بخشی از کمک های بشردوستانه به فلسطینی ها را که توسط ترامپ قطع شده بود، بازگرداند و دولت او گفته است که از “راه حل دو کشوری” برای حل مناقشه حمایت می کند.

اما رئیس جمهور آمریکا به وعده انتخاباتی خود مبنی بر افتتاح کنسولگری درباره مسائل فلسطین در اورشلیم شرقی در میان مخالفت صریح اسرائیل با این اقدام ناکام ماند و بایدن و بهترین دستیارانش از انتقاد علنی از اسرائیل – از جمله نقض مستند حقوق بشر علیه اسرائیل خودداری کردند. فلسطینی ها

در عوض، آنها اغلب مخالفت جزئی با سیاست‌های اسرائیل – از جمله گسترش شهرک‌سازی و تلاش برای بیرون راندن اجباری خانواده‌های فلسطینی از خانه‌هایشان در بیت‌المقدس شرقی – در بیانیه‌هایی در مخالفت با «گام‌های یکجانبه» هر دو طرف که دولت می‌گوید به تنش‌ها دامن می‌زند، معرفی می‌کنند.

زوگبی گفت رویکرد بایدن در قبال مشکل اسرائیل و فلسطین نشان می دهد که چگونه “بازی با توپ مکمل” در سیاست خاورمیانه نیست.

او با استفاده از مارتین برای محمود عباس، رئیس جمهور فلسطین، گفت: «خوب بودن و مهربانی با اسرائیلی ها و داشتن چند دیدار با ابومازن، پویایی را که در میدان آشکار می شود، تغییر نمی دهد.

https://www.youtube.com/watch?v=K-eqdvP9Whg

روابط آمریکا و عربستان

در همین حال، روابط گرم واشنگتن با بسیاری از دولت‌های اقتدارگرای عربی محل مناقشه فزاینده‌ای است و دموکرات‌ها در سال‌های اخیر انتقادات خود را از روابط ایالات متحده و عربستان سعودی به طور فزاینده‌ای مطرح کرده‌اند.

انتقادها پس از ترور جمال کاشغی روزنامه نگار و با طولانی شدن تهاجم نظامی عربستان سعودی به یمن بالا گرفت و به آنچه سازمان ملل متحد آن را بدترین بحران انسانی جهان خواند، منجر شد.

ترامپ با حاکمان پادشاهی که در اولین سفر خارجی خود به عنوان رئیس جمهور در سال 2017 از آن دیدار کرد، روابط خوبی برقرار کرده است. و زمانی که مبارزات انتخاباتی به پایان رسید و حکومت آغاز شد، بایدن – که در سال 2019 قول داد عربستان سعودی را “پریا” کند – اصرار نکرد. در مورد تغییر شدید در اتحاد

بایدن از پایان حمایت آمریکا از “عملیات تهاجمی” به رهبری عربستان سعودی در یمن خبر داد، اما تاکید کرد که دولت او پادشاهی را رها نمی کند. رئیس جمهور آمریکا در ماه فوریه گفت: ما به حمایت و کمک به عربستان سعودی در دفاع از حاکمیت و تمامیت ارضی و مردمش ادامه خواهیم داد.

دستیاران وی همچنین بارها روابط واشنگتن با ریاض را ستوده اند و دولت آمریکا فروش 650 میلیون دلاری موشک های هوا به هوا به عربستان سعودی و همچنین قرارداد تعمیر و نگهداری بالگرد به ارزش 500 میلیون دلار را تایید کرده است.

https://www.youtube.com/watch?v=_DsYGv7_JFg

عربستان سعودی در سال 2015 در یمن مداخله کرد تا شورشیان حسینی در این کشور را که اکثر مناطق کشور از جمله صنعا پایتخت را به تصرف خود درآورده اند، عقب راند و دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور تحت حمایت خلیج فارس را بازگرداند.

بایدن، دیپلمات باتجربه آمریکایی، تیم لندرکینگ را به عنوان فرستاده ویژه در یمن برای تمرکز بر پایان دادن به جنگ منصوب کرده است، اما تلاش های دیپلماتیک و سفرهای متعدد او به منطقه هنوز نتایج مثبتی به همراه نداشته است. حوثی‌ها پیشنهاد آتش‌بس مورد حمایت عربستان سعودی را رد کردند و تاکید کردند که محاصره هوایی و دریایی عربستان سعودی در یمن باید قبل از پایان جنگ لغو شود.

سیاست ایران و مصر

یکی دیگر از موضوعات کلیدی دولت بایدن در سال اول، تلاش برای احیای توافق هسته ای با ایران بود.

ترامپ در سال 2018 ایالات متحده را از توافق چندجانبه خارج کرد و کمپین “فشار حداکثری” تحریم ها را علیه ایران به راه انداخت که به نوبه خود شروع به تشدید برنامه هسته ای این کشور کرد. اگرچه دولت بایدن مذاکرات غیرمستقیم با ایران را برای بازگرداندن این پیمان آغاز کرد، اما به اعمال تحریم ها علیه ترامپ ادامه داد و تحریم های خود را اضافه کرد.

اولریشسن گفت: «این موضوعی است که در آن تداوم بیشتر از تغییر بین دو دولت وجود دارد.

او افزود که کاهش برخی تحریم‌ها در ابتدا می‌تواند «سیگنالی» برای ایرانی‌ها باشد مبنی بر اینکه دولت جدید مصمم است «سرعت این مذاکرات را تغییر دهد»، به‌ویژه قبل از انتخاب ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران در ژوئن.

دستیاران بایدن خاطرنشان کردند – برخلاف ترامپ که با خروج از توافق، شرکای آمریکا را از خود دور کرد – آنها رویکردی چندجانبه را در قبال ایران دنبال می‌کنند و با متحدان اروپایی و همچنین رقبای روسیه و چین همکاری می‌کنند تا تهران را به پایبندی به توافق هسته‌ای برگردانند.

انفجار یک حمله هوایی اسرائیل به ساختمانی در شهر غزه در ماه میبایدن در آغاز حمله اسرائیل به غزه در ماه مه، درخواست آتش بس فوری را نداد [File: Hatem Moussa/AP Photo]

برای سیاست مصر، در حالی که بایدن اندکی قبل از انتخابات 2020 وعده داده بود «بدون بررسی‌های توخالی بیشتر روی دیکتاتور مورد علاقه ترامپ» در مورد رئیس‌جمهور عبدالفتاح السیسی، دولت از نقش قاهره در منطقه تمجید می‌کند و بر تقویت شراکت آمریکا و مصر پافشاری می‌کند.

گروه های حقوق بشر دولت السیسی را متهم کرده اند که هزاران مخالف را زندانی کرده و تقریباً همه اشکال مخالف سیاسی را از زمان روی کار آمدن در کودتا در سال 2013 غیرقانونی کرده است، اما رئیس جمهور مصر بازداشت سیاسی را رد کرده و گفته است که دولت او با “تروریسم” مبارزه می کند.

بایدن 130 میلیون دلار از 1.3 میلیارد دلار کمک سالانه به مصر را به دلیل نگرانی های حقوق بشر دریغ کرد، اما اولریشسن گفت این اقدام یک حرکت نمادین بود تا تغییر سیاست بعدی.

او به الجزیره گفت: «او احتمالاً پیام قوی برای بقیه منطقه نخواهد فرستاد. احتمالاً این سیگنالی است که آنها در حال انجام کاری هستند، بنابراین شما باید ببینید که آنها در حال انجام کاری هستند.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum Mobil Ödeme Bozdurmamobil ödeme bozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurmahtml nullednulled themes