گفت و گوی ملی جدید اتیوپی می تواند یک ملت تقسیم شده را متحد کند ابی احمد

[ad_1]

بیش از دو ماه پیش، شورش شورشیان از تیگران تا آدیس آبابا، پایتخت اتیوپی، تیتر خبرهای بین المللی شد. در آن زمان، آینده برای کشور تاریک به نظر می رسید. جنگ داخلی خونینی در بسیاری از جبهه ها در جریان است. به نظر می رسید که اقتصاد در آستانه سقوط است. ناظران سیاسی از سقوط پایتخت برای مدت طولانی ابراز نگرانی کرده اند. جبهه آزادی‌بخش مردمی تیگری (TPLF)، گروه سیاسی که به مدت 27 سال قبل از به قدرت رسیدن نخست‌وزیر ابی احمد رهبری یک دولت استبدادی در اتیوپی را بر عهده داشته است، بنا بر گزارش‌ها قبلاً یک دولت به اصطلاح “مراجعه‌ای” در شهرستان واشنگتن در کلمبیا تشکیل داده است. .

خوشبختانه از آن زمان خیلی چیزها تغییر کرده است.

ابی برای مقابله با چالش های فوری پیش روی کشور، وضعیت اضطراری ملی اعلام کرد. او نه تنها از شهروندان خواست تا برای دفاع از پایتخت اسلحه به دست بگیرند، بلکه شخصاً به نیروی دفاع ملی اتیوپی (ENDF) و متحدانش در میدان نبرد پیوست.

تصمیم ابی برای رهبری ENDF و نیروهای منطقه ای متحد آن، امهارا و افار، از میدان جنگ. با سرازیر شدن حمایت شهروندان آدیس آبابا، آنها نه تنها توانستند راهپیمایی شورشیان ببر به پایتخت را متوقف کنند، بلکه قاطعانه آنها را به منطقه خودشان برگردانند. در این مرحله، ابی تصمیم مهمی گرفت که احتمالاً مانع از ماندن اتیوپی در وضعیت جنگ دائمی شد – او به سربازان اتیوپی دستور داد که از شورشیان در تیگره پیروی نکنند.

متأسفانه به دلیل تداوم تجاوزات شورشیان، جنگ هنوز به پایان نرسیده است – نبرد در مناطق هم مرز با دجله ادامه دارد. اما در بسیاری از مناطقی که قبلاً توسط نیروهای شورشی اشغال شده بود، کار بازسازی آغاز شده است. و بالاخره نشانه هایی از عادی بودن در آدیس آبابا و سایر شهرهای سراسر کشور ظاهر می شود.

پس از اعلام پیروزی، دولت آبی همچنین اعلام کرد که قصد دارد یک “گفتگوی ملی” جدید را برای “هموار کردن راه برای اجماع ملی و حفظ یکپارچگی کشور” آغاز کند. به همین منظور، در پایان دسامبر 2021، پارلمان اتیوپی اعلامیه ای را برای ایجاد «کمیسیون گفتگوی ملی» به تصویب رساند.

اکنون سؤالی که به ذهن همه می رسد این است که آیا ابتکار جدید ابی در نهایت می تواند شرایطی را برای بهبود اتیوپی ایجاد کند، شکاف های قومی را پشت سر بگذارد و شروع به کار برای آینده ای متحد، صلح آمیز و مرفه کند.

چرا اتیوپی به “گفتگوی ملی” نیاز دارد

برای درک اینکه چگونه طرح جدید گفتگوی ملی ابی می تواند به اتیوپی کمک کند، ابتدا باید بررسی کنیم که چرا این کشور در وهله اول به یک گفتگو نیاز دارد.

قبل از سال 1991، اتیوپی یک کشور متمرکز بود و وحدت ملی یکی از اصول سیاسی آن بود. اما پس از سقوط رژیم نظامی در ماه مه 1991، این کشور به عنوان یک واحد فدرال بازسازی شد که در آن اقوام مختلف سطوح قابل توجهی از خودمختاری داشتند.

در طول سال‌ها، این ساختار غیرمتمرکز نه تنها ملت را تا مرز انفجار دوقطبی کرده است، بلکه گروه‌های قومی خاصی را – مانند ببرها که از طریق TPLF جبهه دموکراتیک انقلابی خلق اتیوپی را کنترل می‌کنند – به حکومت و سرکوب دیگران سوق داده است.

در آوریل 2018، ابی با وعده مقابله با این مشکلات، پایان دادن به ظلم TPLF و متحد کردن اتیوپیایی ها از همه قومیت ها به عنوان یک ملت به قدرت رسید.

اگرچه او با برنامه اصلاحات مترقی خود در آغاز دوره ریاست جمهوری خود به پیروزی های چشمگیری دست یافت، اما متأسفانه دیدگاه او از یک دولت فدرال قوی اتیوپی که بر روی تقسیمات قومی مخرب عمل می کند مورد حمایت همه قرار نگرفت.

در حالی که بسیاری – از جمله اکثر نخبگان آمهری و شهری – از او و رویای او برای یک اتیوپی متحد واقعاً حمایت کردند، ملی گرایان رادیکال به تلاش برای تمرکززدایی بیشتر ادامه دادند و خواستار پیکربندی جدیدی بودند که یادآور یک سیستم کنفدراسیون باشد. به این ترتیب، ناسیونالیست های افراطی قومی خواهان همگن سازی مناطق قومی هستند.

این تقسیم بندی بین کسانی که از دیدگاه ابی در مورد کارکرد فدرالیسم حمایت می کنند و آنهایی که حمایت نمی کنند، و امتناع TPLF از پذیرش آن دیگر نمی تواند تأثیر زیادی بر دولت مرکزی از طریق سیستم نادرست قومی-ناسیونالیستی داشته باشد، یکی از عوامل اصلی بود که اتیوپی را تحت فشار قرار داد. وارد این جنگ داخلی پر هزینه

بنابراین، اگر اتیوپی می خواهد از جنگ داخلی ویرانگر دیگری اجتناب کند و در مسیر صلح و رفاه پایدار قدم بگذارد، یک گفتگوی ملی صادقانه بین بسیاری از صداهای مخالف در این کشور ضروری است.

اکنون که به نظر می رسد از تهدید فوری موجودی که دولت با آن روبروست جلوگیری شده است، زمان آن فرا رسیده است که اتیوپیایی ها دور هم جمع شوند تا دیدگاه های متفاوت خود را از کشور مورد بحث قرار دهند و به پرونده دولت فعلی گوش فرا دهند – که به وضوح در انتخابات عمومی 2021 نشان داده شد. که از حمایت مردم اتیوپی برخوردار است. تنها پس از چنین گفتگوی صادقانه و علنی است که کشور می تواند در حل مشکلات خود پیشرفت کند و به جلو حرکت کند.

آیا گفتگوی ملی می تواند موفقیت آمیز باشد؟

به نظر می رسد اکثر اتیوپیایی ها امیدوارند که ابتکار گفتگوی ملی دولت آبی به کشور کمک کند تا در مورد موضوعات مهم به اجماع ملی دست یابد. با این حال، دیگران استدلال می‌کنند که حذف گروه‌های مسلح، مانند TPLF و ارتش آزادی‌بخش اورومو (OLA)، از این فرآیند می‌تواند آن را از همان ابتدا یک شکست تلقی کند.

با این حال، موفقیت گفت‌وگوی ملی به مشارکت گروه‌های مسلحی که فعالانه علیه دولت فدرال می‌جنگند، مرتبط نیست. در واقع، خاموش کردن آنها می تواند به موفقیت فرآیند کمک کند.

در سال های اخیر، نه تنها دولت ابی، بلکه چندین رهبر مذهبی و همچنین نخبگان فرهنگی و تجاری به دنبال حل و فصل اختلافات سیاسی بین TPLF، OLA و دولت فدرال از طریق دیپلماسی و بحث های مدنی بوده اند. ابی خود بر تشکیل کمیسیونی برای آشتی ملی در سال 2018 برای شنیدن شکایات گروه‌های قومی و پایان دادن به خشونت‌های قومی تاکید کرد.

همه این تلاش ها شکست خورد، عمدتاً به این دلیل که نخبگان تیگرایان از به رسمیت شناختن قدرت دولت به هر شکلی خودداری کردند. گروه هایی مانند TPLF و OLA نه تنها از شرکت در هر گونه مذاکره یا گفتگوی معناداری امتناع کرده اند، بلکه در واقع علیه دولت فدرال سلاح به دست گرفته اند که منجر به حوادث ویرانگر 14 ماه گذشته شده است.

بنابراین امروز، از آنجایی که به نظر می رسد اتیوپی بالاخره باتلاق خونین ایجاد شده توسط TPLF و OLA را پشت سر می گذارد، و به این گروه ها اجازه می دهد در هر گفتگوی ملی شرکت کنند – به ویژه با توجه به اینکه آنها حتی هنوز موافقت نکرده اند که سلاح های خود را زمین بگذارند – نتیجه معکوس خواهد بود. . دولت فدرال ممکن است در نهایت به یک توافق صلح با TPLF و OLA برسد، اما این توافق جدا از نتیجه گفتگوی ملی خواهد بود.

گفت و گوی ملی برای اتیوپیایی ها فرصتی برای ترسیم مسیری جدید برای صلح، تساهل سیاسی، وحدت ملی، برابری سیاسی و اقتصادی و سرنوشت مشترک اتیوپی است. از نوامبر 2020، TPLF و OLA نشان داده‌اند که هیچ علاقه‌ای به در پیش گرفتن چنین مسیری ندارند، بنابراین از پیوستن به گفت‌وگوهای ملی چیزی به دست نمی‌آید.

اما حذف TPLF و OLA از این روند نباید به عنوان نشانه ای از حذف تیگرایان و اوروموس از گفتگوی ملی تلقی شود. این گروه ها اعضای مهم ملت اتیوپی هستند و دلیلی وجود ندارد که باور کنیم دولت فدرال در تلاش است تا آنها را از طرح گفتگوی ملی خود حذف کند. در واقع، دولت فدرال در حال حاضر توسط نخست وزیر اورومو رهبری می شود و بسیاری دیگر از اورومو وزیران کابینه او و سایر سطوح دولت هستند. به همین ترتیب، بسیاری از ببرها هنوز به دولت و نهادهای دولتی خدمت می کنند. حتی وزیر دفاع فعلی ابی، آبراهام بلی، اهل تیگری است.

اتیوپی به حمایت جامعه بین المللی نیاز دارد

به طور کلی، ابتکار بلندپروازانه گفتگوی ملی نخست وزیر ابی، علیرغم تلاش های TPLF و OLA برای زنده نگه داشتن درگیری مرگبار، شانس خوبی برای متحد کردن اتیوپیایی ها و هموار کردن راه برای صلح و رفاه پایدار دارد. اما این گروه ها تنها کسانی نیستند که مانع از شانس دولت فدرال برای ایجاد صلح می شوند.

برای مدت طولانی، جامعه بین‌المللی – به رهبری دولت‌های غربی – از دیدن وضعیت غیرممکنی که در آن TPLF و OLA اتیوپی را ترک کردند و با دولت فدرال – که کاری جز دفاع از خود در برابر حملات گروه‌های مسلح انجام نداد – به‌عنوان یک شرور غیرمنطقی رفتار کرد، خودداری کرده است. . این دولت ها، از طریق بیانیه ها و حتی تحریم ها، نه تنها به ترویج TPLF و OLA کمک کردند، بلکه توانایی دولت اتیوپی را برای پایان دادن سریع و قاطعانه به درگیری محدود کردند. علاوه بر این، آنها نتوانستند به اندازه کافی از تلاش های دولت فدرال برای به حداقل رساندن خونریزی، مانند درخواست های مکرر برای آتش بس، درخواست برای گفتگو، عقب نشینی از دجله و عدم ورود مجدد به منطقه حتی پس از آن قدردانی کنند، و گاهی اوقات حتی تصدیق کنند. یک پیروزی قاطع

امروزه، شیطان سازی اتیوپی در عرصه بین المللی همچنان تلاش های صلح در این کشور را مختل می کند. بنابراین، اگر جامعه بین‌الملل و به‌ویژه کشورهای غربی بخواهند به اتیوپی‌ها کمک کنند تا این درگیری را کنار بگذارند، باید مسیر خود را تغییر دهند. برای شروع، این دولت های خارجی باید به جای انتقاد از حذف گروه های مسلح از این روند، تلاش های گفتگوی ملی را ستایش و تشویق کنند.

نظرات بیان شده در این مقاله متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده موضع تحریریه الجزیره نیست.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort buy instagram followersanaliçli köfte tarifikusadasi escortbetroadsmm panel