کودتای نظامی در میانمار بدبختی روهینگیا را در راخین طولانی می کند اخبار مربوط به روهینگیا


بانکوک، تایلند – در اوایل ماه اوت، پرسنل نظامی که در ایالت راخین توسط ژنرال های نظامی میانمار استخدام شده بودند، رهبران جامعه عمدتا مسلمان روهینگیا در بوتیداونگ را به جلسه ای در سواحل رودخانه مایا احضار کردند.

مقامات با هشداری همراه شدند: روستاییان روهینگیا باید تمام روابط خود را با ارتش آراکان (AA)، یک گروه شورشی مسلح که برای تعیین سرنوشت اقلیت‌های قومی در شمال غربی کشور می‌جنگند، قطع کنند.

یکی از مدیران شهر روهینگیا در بوتیداونگ به الجزیره گفت: «در حال حاضر، ما همه با هم در مدیریت AA مشارکت داریم… زیرا AA با برابری و قانون برای همه ما عمل می کند. درخواست ارتش را نادیده گرفت.

ترس از اینکه بحران سیاسی ناشی از کودتای نظامی 1 فوریه ممکن است به یک جنگ داخلی تبدیل شود و با شروع شکست آتش‌بس در این ایالت ناآرام شمال غربی، اقلیت تحت ستم روهینگیا این کشور دوباره آسیب‌پذیر به نظر می‌رسد.

نوامبر گذشته، دستگیری‌های دسته جمعی روهینگیایی‌ها در تلاش برای ترک راخین، محدودیت‌های شدید جدید در آزادی حرکت و ارعاب مقامات نظامی در مورد خطرات همکاری با ارتش شورشی آراکان رخ داد.

یک ساکن روهینگیایی 47 ساله از بوتیداونگ که از ترس ناشناس ماندن خواسته است، گفت: «در حال حاضر، شهر ما باثبات است، اما نمی دانیم جنگ چه زمانی آغاز می شود، بنابراین همیشه در ترس با هم زندگی می کنیم. دستگیری.

مدت‌هاست که سفر روهینگیا به خارج از ایالت غیرقانونی بوده است و کسانی که قوانین را زیر پا بگذارند، دو سال زندان در خطرند. اما وخامت اوضاع به این معنی است که آنها بیشتر تلاش می کنند.

در اواخر نوامبر، نیروی دریایی میانمار یک قایق را در نزدیکی سیتوآ که از Maungdo به مالزی در حرکت بود، دستگیر کرد و بیش از 200 روهینگیایی را که در آن 33 کودک بودند، دستگیر کردند.

در اوایل همان ماه، 55 روهینگیا پس از رسیدن به یانگون، بزرگترین شهر میانمار، دستگیر شدند.

به نظر می‌رسد که رهبری نظامی مجازات‌های سخت‌تری را اعمال می‌کند و رسانه‌های محلی در 15 دسامبر گزارش دادند که دادگاه روهینگیایی را که در نزدیکی سیتو دستگیر شده‌اند، به دلیل نقض قانون به پنج سال زندان محکوم کرد، نه دو سال.

در سال 2017، ارتش میانمار سرکوب وحشیانه ای را علیه غیرنظامیان روهینگیا آغاز کرد و حداقل 700000 نفر را در میان گزارش هایی مبنی بر قتل، شکنجه، تجاوز جنسی و آتش سوزی به بنگلادش همسایه گریخت. بیشتر آنها در آنجا باقی می مانند و سعی می کنند در بزرگترین کمپ پناهندگان جهان زنده بمانند.

آنگ سان سوچی، برنده جایزه نوبل، که در آن زمان رهبر واقعی کشور بود، به درخواست های گروه های حقوق بشر و جامعه بین المللی برای محکوم کردن خشونت، حتی از ارتش در برابر اتهامات نسل کشی در دادگاه بین المللی دادگستری (ICJ) بی اعتنایی کرد.

اما زمانی که دولت اتحادیه ملی برای دموکراسی (NLD) آنگ سان سوچی از کودتا در ماه فوریه برکنار شد، نگرانی فزاینده ای وجود داشت که وضعیت روهینگیا دوباره بدتر شود.

“ما واقعا ترسیدیم”

AA، که عمدتاً نماینده بودایی‌های قومی اهل راخین است، خواهان خودمختاری سیاسی بیشتر برای ایالت شمال غربی است.

روابط بین جوامع راخین و روهینگیا از لحاظ تاریخی تیره شده است و خشونت های بین قومی مکرر بروز می کند.

برخی از غیرنظامیان راخین در حملات به روستاهای روهینگیا در جریان سرکوب سال 2017 شرکت داشتند و AA یک گروه مسلح روهینگیا را “تروریست های مسلمان بنگال وحشی” نامید و با استفاده از تحقیر مکرر به این موضوع اشاره کرد که روهینگیا مهاجران غیرقانونی از بنگلادش هستند.

ارتش AA پس از دو سال جنگ داخلی وحشیانه که نزدیک به 90000 آواره و صدها غیرنظامی کشته برجای گذاشت، در نوامبر 2020 با یک آتش بس بی قرار با ارتش موافقت کرد.

در مارس سال گذشته، ارتش AA را از فهرست “تروریسم” خود حذف کرد، اما اکنون AA متعهد به ایجاد دولتی است که شامل روهینگیاها می شود و گزارش های درگیری های اخیر سوالاتی را در مورد مدت زمان آتش بس ایجاد کرده است.

یکی دیگر از مدیران، در شهر کائوکتائو، گفت که مقامات نظامی مسلح مدیران شش روستای روهینگیا را در ماه سپتامبر فراخوانده اند.

او گفت که افسران به صراحت آنها را تهدید نکردند و هیچ عواقبی را در صورت همکاری با AA بیان نکردند، اما این واقعیت که آنها مسلح بودند به این معنی است که این تجربه ترسناک بود.

و سپس آنها گفتند: “برای حل مشکلات با AA کار نکنید.” سپس ما واقعاً از آنها ترسیدیم زیرا آنها سلاح داشتند. ما نمی توانستیم چیز زیادی به آنها بگوییم. و آنها مدام می گفتند که با AA کار نمی کنند، “او به یاد می آورد.

یک مهمات منفجر نشده در مزرعه ای از چمن و خاک قهوه ای خشک شده، شهر راثداونگ پس از نبردهای جدید در ایالت راخین بین ارتش میانمار و ارتش آراکان قرار دارد. درگیری بین ارتش و ارتش در سال 2018 آغاز شد، اما روهینگیا در این ایالت سال‌ها از تبعیض و آزار متحمل شده است. [File: AFP]

مانند مدیر Butidaung، او گفت که AA به روهینگیا کمک می کند و با آنها منصفانه رفتار می کند. اما او همچنین خاطرنشان کرد که با حواس پرتی ارتش توسط یک قیام سراسری علیه حکومت آنها، ارتش AA موفق شده است بی سر و صدا قلمرو را تحکیم کند و کنترل اداری را بر راخین گسترش دهد.

در حالی که بیشتر مناطق شهری تحت کنترل ارتش هستند، اکثر مناطق روستایی تحت مدیریت ارتش AA هستند و این گروه مسلح همچنین نفوذ نسبی بر پایتخت ایالت، سیتو، دارد. آخرین نبردها در Maungdaw، نزدیک مرز متمرکز شد.

این مدیر گفت: «در حال حاضر اعضای شورای نظامی می ترسند به منطقه روستایی ما بیایند.

خاینگ توخا، سخنگوی AA گفت که از تلاش های ارتش برای ارعاب آگاه است و ارتش را به تلاش برای کنترل جمعیت از طریق “مکانیسم های سرکوبگر” متهم کرد.

نه تنها مسلمانان، بلکه همه مردم در ایالت راخین همچنان هر روز توسط ارتش میانمار تهدید می شوند. او به الجزیره گفت: «تا جایی که می توانیم، تلاش می کنیم امنیت، عدالت و هماهنگی را برای همه مردم راخین تضمین کنیم.

پس از کودتا، ساکنان قومی راخین نیز در معرض افزایش پست های بازرسی قرار گرفتند و برخی به ظن حمایت از گروه های مقاومت ضد جنگ دستگیر یا بازجویی شدند.

“محدودیت های زیاد”

پس از سرکوب سال 2017، حدود 600000 روهینگیا در راخین باقی ماندند که بیش از 100000 نفر از آنها در اردوگاه های اسکان مجدد به نام زندان های باز نگهداری می شدند. دیده بان حقوق بشر این اردوگاه ها را “کثیف و توهین آمیز” با “محدودیت های شدید” در رفت و آمد، آموزش و مراقبت های بهداشتی توصیف کرد.

عفو بین‌الملل رفتار با روهینگیا در راخین را معادل آپارتاید توصیف کرده است و محدودیت‌های شدید حتی در زمان دولت اتحادیه ملی دموکراسی به رهبری آنگ سان سوچی ادامه دارد.

اما اخیراً آنها حتی سنگین تر شده اند.

در حالی که روهینگیایی‌ها معمولاً می‌توانستند با اجازه مدیر روستای خود، گاهی اوقات روهینگیا، سفر کنند، ساکن 47 ساله بوتیداونگ به الجزیره تأیید کرد که از پایان نوامبر، روهینگیاها برای سفر به همسایه باید از مقامات نظامی محلی مجوز بگیرند. شهر، شهر Maungdau.

ارتش می گوید سفر روهینگیا تهدیدی برای امنیت و حاکمیت قانون است.

اما مدیر می گوید روهینگیایی ها مجبورند 10000 گربه میانماری (حدود 5.65 دلار) برای سفر به Maungdaw بپردازند، مبلغی گزاف برای افرادی که در آستانه فقر زندگی می کنند و برای هرکسی که منافع تجاری خارج از شهر یا سلامتی دارد چالش برانگیز است. سفر به بیمارستان های مجهزتر

«اگر مجبور شویم برای مشکلات سلامتی خود به سیتو برویم، محدودیت‌های زیادی وجود خواهد داشت و زمان زیادی طول می‌کشد. ابتدا باید به اداره مهاجرت Buthidaung و سپس به اداره مهاجرت منطقه Maungdaw مراجعه کنیم. اگر بخشداری از ما امتناع کند، نمی‌توانیم برویم.

او می‌گوید روهینگیا هنوز آشکارا در خیابان‌ها مورد تهدید قرار نگرفته‌اند، اما اوضاع ناآرام است و بسیاری از آنها «از سفر می‌ترسند» یا برای فعالیت‌های عادی روزانه بیرون می‌روند.

سازمان حقوق بشر Fortify Rights همچنین تأیید کرد که ارتش جنبش روهینگیا را با شدت بیشتری کنترل می کند و این اقدامات را نقض دستورات موقت شورای وزیران میانمار برای انجام اقداماتی برای محافظت از روهینگیا در برابر نسل کشی محکوم کرد.

Fortify Rights استدلال می‌کند که با جلوگیری از دسترسی روهینگیا به مشاغل و مراقبت‌های بهداشتی، ژنرال‌های نظامی ممکن است “عمداً شرایط زندگی را تحمیل کنند که منجر به نابودی فیزیکی یک گروه شود”، نوعی نسل‌کشی.

برای آنگ کیو مو، یک فعال روهینگیا مستقر در ایالات متحده، این محدودیت ها “نقض فاحش حقوق بشر” است.

آنگ کیاو مو به عنوان مشاور وزارت حقوق بشر دولت وحدت ملی (NUG)، یک دولت موازی است که توسط قانونگذارانی که در انتخابات 2020 انتخاب شده و توسط ارتش از سمت خود برکنار شده اند، ایجاد شده است.

در حالی که بسیاری از اعضای ارشد NUG از NLD هستند، این گروه متعهد به اصلاحاتی است که NLD قبلاً از بررسی آنها خودداری کرده است و گفته است که شهروندی روهینگیا را به رسمیت می شناسد و با مکانیسم های عدالت بین المللی همکاری می کند.

زنان مسلمان آواره داخلی و کودکان روهینگیا زیر یک چتر بنفش در اردوگاه Thet Kay Pyin در سیتوآ، راخین جمع می‌شوند.زنان و کودکان روهینگیا آواره داخلی سال گذشته در اردوگاه Thet Kay Pyin در سیتوه جمع شدند. جامعه با قوانین سختگیرانه تر ترافیک مواجه است که برخی از گروه های حقوق بشر می گویند نسل کشی است [File: AFP]

اما با وجود موضع رسمی NUG و AA، وضعیت راخین همچنان پیچیده است و بسیاری هنوز روهینگیا را قبول ندارند.

کیاو لین، تحلیلگر سیاسی راخین می گوید که بسیاری از راخین ها از تعهد حکومت وحدت ملی به تابعیت روهینگیا عصبانی هستند.

«به نظر می‌رسد که حکومت وحدت ملی حمایت مردم راخین را با اعلامیه روهینگیا مبادله کرده است. او گفت: «یا آنها فکر می‌کنند که بهتر است به رسمیت شناختن بین‌المللی از راخین به رسمیت شناخته شود.
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر