کانادا غرامت را تأیید می کند – آمریکا ممکن است بعدی باشد نظرات


دولت فدرال به تازگی مبلغ هنگفتی – 40 میلیارد دلار – را برای غرامت به قربانیان و بستگان سیستم استثمار وحشیانه نژادی که در بیشتر تاریخ کشور وجود داشته است، کنار گذاشته است. این خبر برای ایالات متحده نیست، جایی که بحث در مورد غرامت برای برده داری دهه ها در کنگره راکد بوده است. نه، این خبر از همسایه شمالی ایالات متحده، کانادا می آید.

دولت ملی کانادا موافقت کرده است که این مبلغ را معادل 31 میلیارد دلار به بومیان کانادایی که تحت پوشش مدارس شبانه روزی کانادا قرار گرفته اند اختصاص دهد. این مؤسسات که معمولاً توسط کلیسای کاتولیک و سایر مؤسسات مذهبی اداره می شوند، به زور بچه های ملت اول، اینوئیت ها و ماستیزوها را از والدین و جوامع خود حذف می کنند و با تحمیل انگلیسی و فرانسوی، آیین های مذهبی مسیحی و سفیدپوستان کانادایی آنها را به طور سیستماتیک از هویت فرهنگی خود محروم می کنند. فرهنگ.

این برنامه آدم ربایی و تلقین که توسط دولت تایید شده بود، با وجود سابقه طولانی و شناخته شده سوء استفاده، از سال 1883 تا آخرین تعطیلی مدرسه در سال 1996 به طور رسمی اجرا شد. داستان هایی که در طول دهه ها در مورد این مدارس پدیدار شده اند وحشتناک هستند. سوء استفاده جنسی از کودکان رایج بود و بسیاری از مدارس نرخ مرگ و میر وحشتناکی داشتند زیرا کودکان در اثر سل و سایر بیماری های واگیر، سوء تغذیه، خشونت و حتی نوزادکشی جان خود را از دست دادند. کشف اخیر صدها گور بی نشان تازه کشف شده در مکان های مدارس شبانه روزی که قبلاً بسته شده بودند، خشم عمومی را در سراسر کانادا در ماه های اخیر برانگیخته است. این رسوایی‌های عمومی، همراه با حکم دادگاه در سال 2016 مبنی بر پرداخت غرامت به بازماندگان، و همچنین چندین پرونده قضایی معلق، سرانجام دولت کانادا را وادار به اقدام کرد.

در مقابل، بحث غرامت در ایالات متحده بدون هیچ راه حلی ادامه دارد. قانون در مجلس نمایندگان برای تشکیل کمیسیون ملی برای بررسی این موضوع، با عنوان نمادین قطعنامه 40 مجلس (HR 40) پس از وعده معروف “چهل جریب و یک قاطر” برای جبران غرامت به بردگان آزاد شده پس از جنگ داخلی آمریکا، توسط قانونگذاران سیاه پوست از سال 1989 هر سال هیچ فایده ای نداشتند. به نظر می رسد محاسبات نژادی که پس از مرگ جورج فلوید و دیگران در سال 2020 انجام شد، انگیزه جدیدی به بحث غرامت داده است. HR 40 برای اولین بار در سال 2021 کمیته را ترک کرد، اما هنوز به رای کامل گذاشته نشده است.

برخلاف کانادا، جایی که کشف گورستان برای کودکان بومی به تشدید خشم اخلاقی و اقدامات دولت کمک کرده است، شرارت برده داری آمریکا برای مدتی به خوبی در گفتمان دانشگاهی و عمومی ثبت شده است. و تلاش هایی مانند پروژه 1619 برای برجسته کردن نقش محوری برده داری و پیامدهای آن در تاریخ آمریکا منجر به واکنش ها و قوانینی شده است که به طور خاص برای کم اهمیت جلوه دادن و سرپوش گذاشتن بر مقیاس و وحشت برده داری و ستم نژادی آمریکایی طراحی شده است. چنین قوانینی منادی مخالفت مجدد با درخواست غرامت است. بنابراین، تلاش‌ها برای توسل به خشم اخلاقی احتمالاً در مواجهه با محافظه‌کاران در سیاست‌های دفاعی و دولتی که برای سفید کردن تاریخ طراحی شده‌اند، نتیجه معکوس خواهد داشت.

با وجود این ناکامی ها در ایالات متحده، پرونده غرامت آمریکا می تواند تشویق و نمونه هایی را از کانادا به دست آورد. کمک هزینه چند میلیارد دلاری در کانادا پس از سال ها جوایز و تسویه حساب های رو به رشد در سراسر کشور به دست می آید. توافق قبلی که در سال 2006 انجام شد، دولت فدرال و کلیسای کاتولیک را ملزم به پرداخت غرامت به قربانیان سیستم مقیم مدرسه کرد. در سال‌های اخیر، استان‌های کبک، نوا اسکوشیا و نیوبرانزویک بر اساس تخصیص نامناسب زمین بر اساس معاهداتی که ده‌ها یا حتی قرن‌ها را در بر می‌گیرد، با کشورهایی خاص به ارزش ده‌ها یا صدها میلیون دلار موافقت کرده‌اند. دادگاه انتاریو اخیراً حکم داد که دولت به طور قابل توجهی برای غرامت به اعضای کشورهای اول مختلف تحت شرایط معاهده 1850 غرامت کمتری پرداخت کرده است که مستلزم میلیاردها دستمزد بالقوه تاخیر بود.

اولین درسی که از این نمونه ها در کانادا می توان آموخت این است که اقدام موضعی می تواند تأثیر قابل توجهی داشته باشد. این برای ایالات متحده دلگرم کننده است، زیرا در غیاب قانون فدرال، دادگاه های محلی وظیفه جبران خسارت را بر عهده گرفته اند. ایوانستون، ایلینوی، اخیراً به اولین شهری در ایالات متحده تبدیل شد که سیاست های غرامت را برای آمریکایی های آفریقایی تبار خود دنبال کرد. این شهر الهام بخش شهرداری های دیگر است تا برنامه های مشابهی را در نظر بگیرند. شهرهای بزرگی مانند دیترویت و بوستون اقداماتی را برای اجرای غرامت انجام داده اند. ایوانستون حتی اخیراً میزبان نشست کمیسیون ملی غرامت آفریقایی-آمریکایی بود که به دنبال ایجاد یک شبکه ملی از مدافعان کار بر روی غرامت در سطح محلی است. کالیفرنیا، پرجمعیت ترین ایالت این کشور، در سال 2020 یک گروه کاری برای مطالعه جزئیات نحوه اجرای غرامت در سراسر ایالت تشکیل داده است. حتی مؤسسات خصوصی نیز شروع به اجرای برنامه هایی به نفع نوادگان بردگان آمریکایی کرده اند، از جمله دانشگاه جورج تاون و چندین کالج و دانشگاه دیگر با سابقه سود حاصل از برده داری.

علاوه بر این، غرامت هایی برای شهرها و برنامه های خاص تری در سراسر کشور که قربانی سیاه پوستان هستند، انجام شده یا در نظر گرفته شده است. کارولینای شمالی طی یک برنامه ایالتی اصلاح نژاد که تا سال 1976 ادامه داشت، میلیون ها دلار به قربانیان عقیم سازی اجباری پرداخت کرد. شهر شیکاگو میلیون ها دلار برای غرامت به قربانیان شکنجه پلیس در زمان فرمانده فقید پلیس جان برج پرداخت کرد. دولت شهر تولسا، اوکلاهاما، بحثی را در مورد غرامت تمام بازماندگان و همچنین فرزندان قربانیان قتل عام تولسا در سال 1921، که در صدمین سالگرد پاکسازی قومی سیاه‌پوستان مطرح شد، آغاز کرده است.

در هر یک از این نمونه ها، حداقل برخی از ذینفعان بازمانده از سیاست های مورد بحث هستند، همانطور که در مورد برنامه کانادا نیز وجود دارد. با این حال، این برنامه ها همچنین دریافتند که خانواده های قربانیان مستقیم مستحق دریافت غرامت هستند. علاوه بر این، در حالی که برده داری در ایالات متحده برای زنده ماندن قربانیان مستقیم آن برای مدت طولانی پایان یافته است، شواهد محکمی وجود دارد که نشان می دهد برده داری تنها یک مرحله از یک زنجیره مداوم از سیاست ها علیه سیاهان است که شامل جداسازی جیم می شود. کرو، سیاست های خط قرمز که تبعیض علیه مالکان سیاه پوست، و پلیس مغرضانه و سیستم های عدالت کیفری، که همگی بر سیاه پوستان امروزی تأثیر می گذارند. در واقع، تا-نهیسی کوتس، محقق و مدافع مشهور غرامت، دقیقاً چنین استدلالی را بیان کرد، از جمله در مقاله قابل توجه خود در سال 2014: پرونده غرامت.

اگر بخواهیم از نمونه کانادا پیروی کنیم، تمرکز بر این موارد خاص و موضعی – خط قرمز در شهرهای آمریکا، قتل عام تولسا، شکنجه پلیس شیکاگو، غرامت در شهرها یا ایالت های خاص – می تواند زمینه را برای کلیات بیشتر و بیشتر فراهم کند. طرح های جبرانی برای سیستم بزرگ ستم نژادی. این نوع رویکرد از پایین به بالا برای جبران خسارت در واقع می تواند رویکرد بالا به پایین را که از طریق HR 40 در کنگره دنبال شده است، پشتیبانی و تکمیل کند.

آخرین درس از کانادا این است که تا زمانی که قانونی برای شناسایی و جبران بی‌عدالتی‌های گذشته تصویب نشود، قوه قضاییه می‌تواند راه مؤثری برای احقاق حقوق باشد. ایالات متحده شاهد بوده است که قوه قضائیه در سایر زمینه ها از قوه مقننه پیشی گرفته است، از حذف تبعیض نژادی در دهه 1950 با براون علیه هیئت آموزشی گرفته تا حقوق LGBTQ در پرونده های اخیر Obergefel علیه Hodges و Bostock v. Clayton County. یکی از این پرونده های غرامت در ایالات متحده در سال 2004 “بدون پیش داوری” رد شد، به این معنی که می تواند دوباره باز شود. از آنجایی که تلاش‌های غرامت محلی، ایالتی و شرکتی گسترده‌تر می‌شوند، چنین تغییراتی می‌تواند به شکایت غرامت مجدد شتاب بیشتری دهد. یک پیروزی قانونی یا فقط یک دعوای قضایی قوی ممکن است به نوبه خود قانونگذاران را وادار کند تا در نهایت به HR 40 حرکت کنند و به دنبال جبران شرارت های برده داری و متعاقب آن ستم نژادی باشند.

روند کانادا برای جبران بلاهایی که همچنان بر مردم بومی وارد می شود راه درازی در پیش دارد. همانطور که رئیس سازمان حمایت از ملل متحد، یکی از جدیدترین شکایت‌ها اشاره می‌کند، در مورد 40 میلیارد دلاری که دولت کانادا کنار گذاشته است، توافق نهایی حاصل نشده است و «وعده‌ها در صورت اجرا نشدن به تبعیض علیه کودکان پایان نمی‌دهند. ” پرونده غرامت آمریکا باید ادامه یابد، زیرا هنوز وعده “40 هکتار” از سال 1865 را احیا نکرده است. اما پیشرفت انجام شده در شهرک های منتخب آمریکایی و دستاوردهای اخیر در کانادا، امیدهای جدید و استراتژی های جدیدی را برای دستیابی به یک معیار نژادی ارائه می دهد. عدالت و ترمیم بخشی از آسیب های انباشته شده در طول نسل ها و قرن ها.

نظرات بیان شده در این مقاله متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده موضع تحریریه الجزیره نیست.
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر