چگونه بزرگترین تیم حقیقت یاب ترکیه با اطلاعات نادرست مبارزه می کند رسانه های اجتماعی

[ad_1]

استانبول، ترکیه – Emre İlkan Saklica هر روز برنامه‌های بی‌پایان رسانه‌های اجتماعی را اسکن می‌کند، به آخرین روندها می‌پردازد و گزارش‌های خبری را تنها با یک هدف بررسی می‌کند: رد ادعاهای نادرست.

Saklica سردبیر Teyit، بزرگترین سازمان مستقل حقیقت یاب ترکیه است. بیش از پنج سال است که Teyit از کانال‌های مختلفی برای مبارزه با اطلاعات نادرست در گفتمان عمومی کشور استفاده کرده است – نه تنها آنچه در رسانه‌های اجتماعی یا سنتی به صورت عمومی نگهداری می‌شود، بلکه در شبکه‌های بسته مانند گروه‌های چت در برنامه‌هایی مانند واتس‌اپ.

ساکلیتسا گفت: «بزرگترین یاران ما پیروان ما هستند. “گاهی اوقات آنها از صحت اطلاعاتی که در اینترنت پیدا می کنند مطمئن نیستند و تعدادی لینک برای ما ارسال می کنند.”

ساکلیتسا و همکارانش در حال بررسی این توصیه از سوی مردم، همراه با آنچه در اخبار مطرح می شود، هستند. سپس آنچه باید بر اساس حقایق تأیید شود، بر اساس میزان گسترده و مهم بودن ادعا، و همچنین فوریت آن و اینکه آیا واقعاً قابل تأیید است یا خیر، اولویت بندی می شود.

ساکلیتسا با بیان اینکه مشکل اطلاعات نادرست و نادرست در ترکیه “بسیار بزرگ” است، گفت: “گاهی اوقات می توان تنها در چند ثانیه به نتیجه رسید.”

‘مشکل اصلی’

مقامات ترکیه در حال حاضر از روش های مختلفی برای مقابله با اطلاعات نادرست در رسانه های اجتماعی استفاده می کنند، از جمله قوانین موجود که افترا به مقامات را جرم انگاری می کند. برای مثال، پس از اینکه پلیس اعلام کرد در پس گزارش های جعلی رسانه های اجتماعی مبنی بر مرگ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور، ده ها کاربر توییتر ماه گذشته مورد بازجویی قرار گرفتند.

در اوایل ماه جاری، اردوغان به شرکت کنندگان در یک کنفرانس بین المللی با هدف توسعه راهبردی برای مقابله با اطلاعات نادرست گفت که کشورش در حال کار بر روی اقدامات جدیدی برای مهار آنچه به گفته او انتشار نگران کننده اطلاعات نادرست از طریق رسانه های اجتماعی است، آن را “تهدیدی برای دموکراسی” خواند. .

وی گفت: “ما تلاش می کنیم از مردم خود به ویژه اقشار آسیب پذیر جامعه خود در برابر دروغ و اطلاعات نادرست محافظت کنیم، بدون اینکه حق شهروندان خود در دریافت اطلاعات دقیق و بی طرفانه را خدشه دار کنیم.”

اظهارات وی در نشست استانبول در حالی بیان شد که قانونگذاران ترکیه قوانین جدیدی را برای جرم انگاری انتشار اطلاعات نادرست در نظر گرفتند.

با این حال، برخی از منتقدان در مورد دامنه بالقوه اقدامات جدید ابراز نگرانی کرده اند.

یامان آکدنیز، آکادمیک و یکی از بنیانگذاران انجمن حقوق سایبری ترکیه برای آزادی بیان گفت: «اول و مهمتر از همه، اطلاعات نادرست یک مشکل جدی نه تنها در ترکیه بلکه در سراسر جهان است. “اما چه خبر [Turkish] دولت اطلاعات نادرست را لزوماً در جاهای دیگر اطلاعات نادرست نمی‌داند.»

آکدنیز گفت که “نگرانی اصلی” آنکارا در مورد اطلاعات نادرست، آنچه در رسانه های اجتماعی گفته می شود، خاطرنشان کرد که شهروندان به طور فزاینده ای به چنین پلتفرم هایی روی می آورند تا درباره تعدادی از مسائل مانند واکنش امسال به آتش سوزی های تابستانی جنگل ها و افزایش قیمت ها بحث کنند. «همه اینها به انتقاد بزرگی از ماشین دولتی در ترکیه تبدیل شده است و این انتقاد عمدتاً از طریق رسانه های اجتماعی بیان شده است.

قوانین ترکیه به تعدادی از سازمان‌های دولتی اجازه می‌دهد تا محتوای آنلاین را به دلایلی از جمله فحاشی، حفظ نظم عمومی، امنیت ملی، افترا به مقامات دولتی و جلوگیری از “تروریسم” مسدود یا حذف کنند.

بر اساس گزارش انجمن آزادی بیان که نحوه استفاده از این قوانین را پیگیری می کند، تا پایان سال 2020 بیش از 467000 وب سایت در کشور مسدود شده اند، از جمله نزدیک به 60000 وب سایت که به لیست سایت های مسدود شده این سازمان اضافه شده است. همان سال. همچنین در سال 2020، یک قانون جدید، پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی بزرگ مانند توییتر، تیک تاک و فیس‌بوک را ملزم کرد تا دفاتری در کشور راه‌اندازی کنند و در صورت عدم رعایت احکام دادگاه‌های محلی، آنها را مسئول بالقوه می‌داند.

تغییر اکوسیستم اطلاعاتی

ساکلیکا از تییت گفت که موضوع اطلاعات نادرست فقط مربوط به احزاب مخالف نیست، بلکه کل طیف سیاسی است. وی گفت: همه احزاب سیاسی با این وضعیت مشکل دارند. ساکلیتسا گفت به جای جرم انگاری اطلاعات نادرست، توانایی مردم برای تجزیه و تحلیل خود اطلاعات باید بهبود یابد – چیزی که او آن را تغییر در “اکوسیستم اطلاعات” می نامد.

Teyit حدود 25 کارمند دارد و از طریق کمک های مالی از سازمان های غیرانتفاعی محلی و بین المللی، و همچنین شرکت های اجتماعی مانند فیس بوک و TikTok، که این گروه را به عنوان اشخاص ثالث برای تأیید حقایق در کشور استخدام می کنند، تأمین مالی می شود.

بسیاری از کارهای او به ادعاهای عجیب و غریبی می پردازد که به راحتی قابل رد شدن هستند و به نوعی به بالای پلتفرم های رسانه های اجتماعی در ترکیه می رسند: آنگلا مرکل دختر آدولف هیتلر (جعلی) است. ناسا اعلام کرده است که یک سیارک غول پیکر به زمین برخورد خواهد کرد (همچنین نادرست).

اما تلاش های دیگری برای دستکاری داستان ها وجود دارد که نیاز به توجه طولانی مدت دارد. به‌عنوان مثال، تیت به جای پرداختن به اطلاعات نادرست در مورد واکسن‌های کووید-۱۹ یا پناهندگان یا اقتصاد، بهتر است منتظر بماند و گزارش‌های طولانی‌تری درباره این نوع موضوعات تهیه کند تا به درستی زمینه و انگیزه‌های پشت کمپین‌های اطلاعات نادرست بزرگ‌تر را توضیح دهد.

ساکلیتسا گفت که اتهاماتی که شامل طنز می شود، در صورت اصلاح، اغلب باعث عذرخواهی عاملان می شود. اما وقتی صحبت از ادعاهایی می شود که یک برنامه سیاسی در پشت خود دارند، چنین اعترافاتی نادر است. «گاهی اوقات مردم منتشر می کنند [claims] دارای انگیزه سیاسی هستند و حتی اگر بدانند این درست نیست، نظر خود را تغییر نخواهند داد. شما می‌دانید که این اشتباه است و می‌دانید که او می‌داند که این اشتباه است.»

دیگر تلاش‌های بی‌حرمتی صرفاً تئوری‌های توطئه بیشتری ایجاد می‌کنند. Teyit گزارش می‌دهد که برای مثال، رد کردن تئوری‌های توطئه پیرامون واکسن‌های کووید-19، کسانی را که از این نظریه‌ها حمایت می‌کنند، به انتشار این ادعاها سوق داده است که این سازمان برای میلیاردر انسان‌دوست بیل گیتس کار می‌کند (نادرست).

ایجاد سواد دیجیتال

کانسو اکین تانجا، که برنامه های آموزشی این سازمان را اجرا می کند، گفت که خلع هر روزه ممکن است نان تییت باشد، اما در واقع مقابله با اطلاعات نادرست در ترکیه مستلزم آموزش مردم عادی است.

کتابچه راهنمای معلمان و والدین، ترجمه شده به ترکی یا تولید شده توسط Teyit، نحوه تشخیص اطلاعات نادرست و روانشناسی تئوری های توطئه را توضیح می دهد. آموزش های ویدیویی نحوه استفاده از ابزارهایی مانند جستجوی عکس معکوس را برای تأیید ادعاها توضیح می دهد. شرکت Teyit حتی با مقامات محلی همکاری کرده است، برای مثال، از صفحه‌های تلویزیون در متروی استانبول برای نشان دادن فیلم‌های سریع به مسافران که ادعاهای مربوط به واکسن‌های COVID-19 را افشا می‌کنند، استفاده می‌کند.

محاصره و بسته شدن مدارس در ترکیه در طول همه گیری همه گیر نیز باعث شد این گروه شروع به راه اندازی سمینارهایی برای معلمان و والدین پس از مراجعه به آنها با نگرانی های خاص کند.

«مثلاً یکی از مشکلات این بود که معلمی چیزی در موردش گفت [COVID-19] تانکا گفت: بیماری یا نوعی روش پیشگیری از ویروس کرونا، دانش‌آموزان معمولاً می‌گفتند که ممکن است درست باشد، اما والدینم این و آن را به من گفتند. “بنابراین معلمان احساس کردند که باید به دانش آموزان ابزارهای مورد نیاز برای دستیابی به منابع موثق را به تنهایی و نه به والدین یا معلمانشان بدهند.”

با این حال، سخت ترین ادعایی که می توان در مورد Teyit رد کرد، این ایده است که فقط افراد خاصی در معرض اطلاعات نادرست هستند. تانکا گفت که هر جمعیتی دارای آسیب پذیری های متفاوتی است.

افراد مسن‌تر معمولاً در درک میم‌ها یا پارودی‌ها در رسانه‌های اجتماعی سخت‌تر هستند، اما به گفته تیت، افراد جوان‌تر به احتمال زیاد طعمه کلیک‌ها یا مقالاتی می‌شوند که سرفصل‌های ظاهراً قابل توجهی دارند اما هیچ مدرکی برای تأیید این ادعاها ندارند.

او گفت: «به همه ممکن است اطلاعات غلط داده شود. “اگر ما به عنوان یک فرد آگاه باشیم که بیشتر در معرض چه نوع محتوا یا چه احساساتی هستیم، می توانیم در مورد آن فکر کنیم و روی آن کار کنیم.”[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter buy instagram followersanaliçli köfte tarifikusadasi escortbetroadsmm panel