“نگاه به گذشته”: با فروپاشی اقتصاد، لبنانی ها به قبرس روی می آورند | تجارت و اقتصاد

[ad_1]

نیکوزیا / لارناکا، قبرس – پیر سرکیس هنگام تماشای باران از پنجره در پایتخت قبرس، نیکوزیا، سیگار را ترک می کند. از زمانی که او لبنان بحران زده را در اواسط سپتامبر ترک کرد، زندگی آسان نبود، اما این مرد 35 ساله مصمم است که در این جزیره کوچک ساکن خواهد شد.

“من به عقب نگاه نمی کنم. او گفت: می دانم که تمام فرصت هایم را در لبنان به پایان رسانده ام.

بر اساس گزارش موسسه تحقیقاتی و مشاوره اطلاعات اینترنشنال، سرکیس یکی از 77000 لبنانی است که در یک سال گذشته کشور را بدون پول ترک کرده اند. محمد چمدین، متخصص سیاست و تحقیقات این شرکت، به الجزیره گفت که حدود 12000 نفر از آنها به قبرس رفته اند که 70 درصد آنها بین 25 تا 40 سال سن دارند.

بر اساس نظرسنجی اخیر گالوپ، 63 درصد لبنانی ها دوست دارند برای همیشه کشور را در مواجهه با شرایط بد زندگی ترک کنند. برخی از آنها سفرهای خطرناک از طریق دریا به قبرس و دیگر کشورهای اروپایی را انتخاب کرده اند. یک مسئول پذیرش پناهجویان لبنانی در قبرس که نخواست نامش فاش شود، به الجزیره گفت که او و خانواده‌اش این خطر را پذیرفته‌اند زیرا دیگر توان پرداخت هزینه‌های اولیه فرزندان خود را ندارند.

پیر سرکیس در سپتامبر به قبرس نقل مکان کرد [Kareem Chehayeb/Al Jazeera]

چامس الدین توضیح داد: «در لبنان بازار کار وجود ندارد. «بنابراین وقتی دانشجویان از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند، یا فرصت مهاجرت پیدا می کنند یا می مانند و بیکار می مانند.

سرکیس که قبل از از دست دادن شغل خود در فروش شرکت در خانه کار می کرد، یکی از آخرین دوستانش بود که لبنان را ترک کرد. او حتی پس از انفجاری ویرانگر در بندر بیروت در سال گذشته که منجر به کشته شدن بیش از 200 نفر، مجروح شدن حدود 6500 نفر و ویران شدن چندین محله در پایتخت لبنان شد که خانه او را تکان داد، ماندگار شد.

اما سرکیس گفت که بحران برق و سوخت در سال گذشته آخرین نیش بود.

او به یاد می آورد: «وقتی به دلیل تمام قطعی برق حتی نمی توانستم یک مصاحبه شغلی انجام دهم یا به دلیل بحران بنزین به جلسه ای بروم، می دانستم که در را محکم بسته اند. “و وقتی 24 ساعت برق نداشتیم و من مجبور شدم همه چیزهایی را که در فریزر من ذوب شده است دور بریزم، به خودم گفتم: “همین است.”

پوند لبنان در کمتر از دو سال بیش از 90 درصد ارزش خود را از دست داده است و سه چهارم مردم در فقر فرو رفته اند.

تابستان گذشته، مقامات لبنانی شروع به حذف آرام یارانه های گران قیمت گازوئیل و بنزین کردند. اما بدون هیچ گونه برنامه بهبود اقتصادی، شبکه تامین اجتماعی یا نظارت قانونی موثر، کمبود سوخت بسیاری از زندگی عمومی را فلج کرده است و حتی بیمارستان ها نیز در تلاش برای روشن نگه داشتن چراغ ها هستند. صاحبان پمپ بنزین و توزیع کنندگان سوخت، سهام خود را انباشته کردند تا با سود بیشتری بفروشند، در حالی که فروشندگان بازار سیاه سهام خود را با قیمت های بسیار بالا فروختند.

سرکیس که مجبور شد ماشین و سایر وسایل خود را بفروشد تا به قبرس برود، جایی که یک یونانی دارد، به یاد می‌آورد: «دعا می‌کنم وقتی برای مصاحبه شغلی با من تماس می‌گیرند، تلفنم باتری کافی برای انجام جلسه داشته باشد.» گذرنامه یکی از پدربزرگ و مادربزرگش به او اجازه داد تا با سهولت نسبی به آنجا نقل مکان کند.

اگر الان در لبنان زندگی می کنید، دیوانه می شوید.»

کاهش تلفات در قبرس

در ساختمانی 80 ساله در پشت کلیسای سنت لازاروس، معمار 45 ساله رانی الراجی و الیاس خلیفه 27 ساله عجله دارند تا سنگ تمام گذاشتن یک پروژه سرگرمی جدید در لارناکا را که طی سال ها ساخته شده است، انجام دهند. تجربه در صنعت غذا و نوشیدنی که زمانی پر جنب و جوش بود.نوشیدنی ها قیمت در لبنان |

Soul قرار است در ماه مارس افتتاح شود و صاحبان لبنانی آن امیدوارند که طعم زندگی شبانه بیروت را به لارناکا بیاورند. [Kareem Chehayeb/Al Jazeera]

«این یک بار، نه یک رستوران، نه یک کافه، نه یک باشگاه است. الراجی درباره سایتی که در مجموع توسط پنج لبنانی و دو شریک قبرسی افتتاح شد، گفت: این همه آنها نیست. “به آن روح می گویند.”

الراجی و خلیفه هر دو رستوران و بارهای محبوبی در لبنان دارند. اما بحران مالی و ادامه فرار مغزها به این معنی است که حفظ تجارت آنها به یک وظیفه هرکول تبدیل شده است.

الراجی گفت: «محل در بیروت هنوز باز است، اما نمی دانم تا چه زمانی، زیرا ما مشتریان خود را که اکثراً افراد جوان تر هستند، از دست می دهیم. من می دانم که برای سه، چهار یا پنج سال آینده نمی توانم او را تنها با تکیه بر منابع او زنده نگه دارم. ما صندوق روزهای سیاه خود را در بانک از دست دادیم.

در آگوست 2019، بانک های لبنانی به دلیل کمبود ارز، برداشت ارز خارجی را متوقف کردند. این حرکت پس انداز میلیون ها نفر را تبخیر کرده است و آنچه را که از طبقه متوسط ​​لبنان باقی مانده از بین برده است. امروزه، این برداشت‌ها را می‌توان با نرخ کمی بالاتر در پوند لبنان انجام داد – اما همچنان با زیان قابل توجهی.

در همین حال، بحران برق و سوخت منجر به افزایش شدید هزینه‌ها برای کسب‌وکارها شده است، همانطور که بسیاری در حال حاضر برای مقابله با تورم مواد غذایی لبنان، یکی از بدترین تورم‌ها در جهان، تلاش می‌کنند.

خلیفه، شریک سه کسب و کار تخریب شده در انفجار بندر بیروت، گفت که سول به عنوان یک “قلک” برای سرمایه گذاری های خانگی آنها عمل خواهد کرد.

“شما نمی توانید همه چیز را درست برنامه ریزی کنید. خلیفه گفت: «یک روز به شما خواهند گفت که سوخت نیست، بنابراین نمی توانید برق و آب داشته باشید. ما ژنراتور کوچک خود را وارد کردیم. مشتریان در ابتدا از آن لذت بردند و از آن فیلم گرفتند، اما واقعی بود.

آنچه روح خواهد شد قبلاً سه فروشگاه بود. اما سرمایه گذاری جدید معماری قدیمی را با طاق های سنگی زیبا و حتی کرکره های فلزی مغازه ها که به عنوان جلوی بار استفاده می شود حفظ خواهد کرد. الراجی با لبخند گفت: «ما اینجا نیستیم تا قبرس را تغییر دهیم، اما اینجا هستیم تا چند ادویه لبنانی اضافه کنیم.

اما او آگاه است که موفقیت Soul برای 12 کارمند آن در بیروت که در بار برازاویل برنده جایزه آن کار می کنند، بسیار مهم است. وی گفت: باید برای آنها امید ایجاد می کردم، بنابراین باید آنتنی ایجاد می کردم تا آنها مقداری پول به موسسه تزریق کنند تا آن را زنده نگه دارند. “من نمی خواهم آنها را ترک کنند.”

حواله های خارجی یک شریان حیاتی برای اقتصاد لبنان در 10 سال گذشته بوده است که بخش های تولیدی مناسبی ندارد.

در واقع، Chamesddine of Information International گفت که حواله ها چیزی است که لبنان را سرپا نگه می دارد. او تخمین می زند که 250000 خانواده در لبنان برای زنده ماندن به آنها متکی هستند.

کریم ابوجمره خالکوبی خود را بر روی نقشه قبرس نشان می دهد [Kareem Chehayeb/Al Jazeera]

وی گفت: اگر این حواله ها نبود، اقتصاد در وضعیت بسیار بدتری قرار می گرفت. رسماً هر سال حدود 6 تا 7 میلیارد دلار وارد می‌شود، اما فکر می‌کنم می‌تواند به 13 میلیارد دلار برسد، زیرا بسیاری از مردم، به‌خصوص اخیراً به جای انتقال پول به بانک‌ها، پول نقد حمل می‌کنند.

پرواز لارناکا به بیروت کمتر از یک ساعت طول می کشد. در حالی که بسیاری از جوانان لبنانی در قبرس برای تعطیلات به دیدار خانواده های خود می روند، آنها این کار را با احساسات متفاوت انجام می دهند.

در میان آنها کریم ابوجمره 22 ساله است که چهار سال پیش لبنان را ترک کرد تا در قبرس مدرک بازرگانی بگیرد. او همیشه انتظار داشت که به خانه بازگردد و در تجارت خانوادگی کار کند، اما اکنون پس از بحران اقتصادی که لبنان را لرزاند، نظرش تغییر کرده است.

ابوجمره گفت: «وقتی این همه اتفاق افتاد، واقعاً افسرده بودم، گویی کسی را از دست داده بودم. شاید در آینده، اگر اوضاع بهتر شود، دوباره تلاش کنم، اما در حال حاضر چیزی وجود ندارد.»

ابوجمره کیفش را برداشت و به سمت ترمینال رفت. او گفت دلش برای خانواده اش تنگ شده است، اما این بار فرق می کند. او هنگام بلند شدن، خالکوبی روی نقشه قبرس را روی ساعد خود نشان می دهد. من می خواهم در لبنان زندگی کنم، این مکان را خیلی دوست داشتم.»

در همین حال در لارناکا، الراجی در حال آماده شدن برای انتقال خانواده خود به قبرس برای بهار روح است. او می گوید که لبنانی های بیشتری را در شهر قبرس ملاقات کرده است و آن را “غم انگیز” می داند: فرار مغزها از لبنان ادامه دارد.

الراجی گفت: «لبنان همیشه منابع انسانی را صادر کرده است، زیرا ما منابع طبیعی دیگری برای صادرات نداریم. اما متأسفانه در 30 سال گذشته، این صنعت به یک صنعت تبدیل شده است.»

در مورد سرکیس، او انتظار دارد که برادر بزرگترش در ژانویه به او و مادرشان در قبرس بپیوندد. او همچنین منتظر نامزدش است و متعهد می شود که فصل جدیدی را با او در جزیره آغاز کند.

او با خنده گفت: “من 35 سال دارم و فکر می کنم تا 70 سالگی زنده بمانم.” من نیمی از زندگی ام را به لبنان دادم، اما بعد از همه اینها، فکر می کنم عادلانه است که نیمه دیگر زندگی ام را در جایی بهتر زندگی کنم.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter buy instagram followersanaliçli köfte tarifikusadasi escortbetroadsmm panel