معضل سریلانکا: پرداخت بدهی یا پرداخت شیر، دارو و گاز اخبار تجاری و اقتصادی

[ad_1]

کلمبو، سریلانکا –یک گاری گاو تنها حامل یک بشکه نفت سفید، نمادی از زندگی در سریلانکا در دهه 1970، بار دیگر منظره رایج در خیابان های پایتخت تجاری سریلانکا است، زیرا کاهش ذخایر ارز خارجی واردات کالاهای روزمره از جمله گاز پخت و پز را با مشکل مواجه می کند. .

در قلب این مشکل بدهی عظیم سریلانکا است. دولت به رهبری گوتابایا راجاپاکسا باید 7.3 میلیارد دلار بدهی خارجی را در سال جاری تامین کند یا نتواند بدهی خود را بپردازد، گزینه ای که می تواند با دشوارتر کردن وام گرفتن پول در بازارهای بین المللی در آینده با نرخ های سود مقرون به صرفه، به اعتبار آن آسیب برساند. ، که به نوبه خود می تواند باعث سقوط شدید اقتصادی شود.

در ماه دسامبر، با کاهش درآمد گردشگران خارجی، منبع اصلی ارز خارجی، در طول همه‌گیری، ذخایر خارجی این کشور به پایین‌ترین حد تاریخی 1.6 میلیارد دلار رسید. اما در پایان سال زمانی که بانک مرکزی سوآپ ارزی 10 میلیارد یوان (1.5 میلیارد دلار) را که با چین مذاکره کرده بود، پس گرفت، تقویت شد.

این مبادله یکباره برای افزایش ذخایر کشور چندان دور نخواهد بود و برای کلمبو، بزرگترین شهر و پایتخت تجاری سریلانکا، انتخاب بین پرداخت بدهی یا پرداخت واردات به صورت روزانه بستگی دارد. در حال حاضر، به نظر می رسد دولت به اولی متعهد است، حتی اگر به معنای قربانی کردن نیازهای شهروندانش باشد که برای همه نیازها از جمله گاز پختن، شیرخشک، سوخت و دارو می جنگند.

در اوایل ماه جاری، رهبران اتاق بازرگانی سیلان، یک نهاد صنعتی معروف، از دولت خواستند تا پرداخت اوراق قرضه را به تاخیر بیندازد و در عوض از ارز کمیاب برای خرید اقلام اساسی مانند غذا و دارو برای سریلانکا استفاده کند.

ویش گووینداسامی، رئیس این صنعت در بیانیه‌ای به رسانه‌های داخلی، از دولت خواست تا “اجازه استفاده از جریان‌های ارزی را برای رفع مشکل عموم مردم در دریافت اصول اولیه فراهم کند.” و از آنجایی که بیشتر ارز خارجی کشور از گردشگری تامین می شود، “ما نمی توانیم کمبود مواد غذایی را به سراسر جهان بفرستیم، فقط نتیجه معکوس خواهد داشت.”

رئیس جمهور سابق جی. دی بندرانایکه افزود که دولت باید بر “کاهش مشکلات” تمرکز کند و گفت که “دولت باید پرداخت بدهی را مجدداً برنامه ریزی کند”.

تاکنون، این درخواست‌ها ناشنوا مانده‌اند، زیرا وزرای کابینه و بانک مرکزی در عوض برای راه‌حل‌های کوتاه‌مدت، عمدتاً سوآپ‌های ارزی مانند آنچه در ماه دسامبر انجام شد، مبارزه کردند. اما تحلیلگران می گویند که چنین مبادلاتی را نمی توان به راحتی به دلار آمریکا تبدیل کرد و در مورد پرداخت بدهی عملاً بی معنی است.

بانک مرکزی بدون شک این را می داند و هفته گذشته نیمی از ذخایر طلای خود را برای کمک به پوشش پرداخت های اوراق قرضه دولتی بین المللی به ارزش 500 میلیون دلار که دیروز تسویه آن را پرداخت کرد، نقد کرد.

در اواخر آذرماه، دولت همچنین به بانک‌های تجاری دارای مجوز دستور داد هر هفته 25 درصد از کل درآمدهای ارزی را به بانک مرکزی بفروشند. دکتر هارشا دی سیلوا، قانونگذار مخالف، هشدار داد که این امر توانایی بانک‌های تجاری را برای برآوردن نیازهای واردکنندگان کاهش می‌دهد.

از آنجایی که بانک‌های تجاری نمی‌توانند جریان ارز خود را پیش‌بینی کنند، نمی‌توانند یا نمی‌خواهند اعتبار اسنادی را به واردکنندگان باز کنند. در نتیجه، واردکنندگانی که به ترتیبات جایگزین مانند خرید کالا با پرداخت معوق متکی بودند، گزینه‌های خود را تمام می‌کنند.

تجارت تحت فشار است

Laugfs Gas، یکی از دو تامین کننده گاز پخت و پز کشور، در اوایل ژانویه هشدار داد که به دلیل کمبود دلار قادر به واردات مقادیر مورد نیاز گاز LP نیست.

یک داشبورد کمبود سوخت اکتان 92.95 و 93 را در یک پمپ بنزین در کلمبو، سریلانکا نشان می دهد.کمبود کالاهای ضروری از سوخت گرفته تا دارو و شیرخشک در سراسر کشور در حال گسترش است [File: Dinuka Liyanawatte/Reuters]

مدیر اجرایی یک تولیدکننده بزرگ مواد غذایی که از ترس سرکوب دولت ترجیح داد نامش فاش نشود، گفت که تولید این شرکت به نصف کاهش یافته است زیرا دیگر نمی تواند تمام مواد خام مورد نیاز خود را وارد کند. این کارمند به الجزیره گفت: «ما به سایر تأمین‌کنندگان خارجی که با شرایط جایگزین موافق هستند، رفتیم، اما این هزینه‌های ما را 35 درصد افزایش داد. “کمبود کود بر برداشت تاثیر گذاشته است، بنابراین تامین کنندگان محلی نیز قادر به تامین کامل تقاضای ما نیستند.

کسب و کارهای کوچک نیز به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار می گیرند، زیرا آنها تاخیر زیادی در خارج از سیستم بانکی رسمی برای تامین مالی واردات خود ندارند.

امجد ناظیر یکی از مالکان مغازه ای در کلمبو است که آجیل، دانه ها و غذاهای سالم با کیفیت بالا می فروشد. او در طول همه گیری همه گیر یک تجارت را با خانواده خود راه اندازی کرد، اما برای برنامه ریزی زایمان خود با همه محدودیت ها تلاش کرد.

ما واردات مستقیم محصولات را متوقف کردیم زیرا نمی توانیم اعتبار اسنادی باز کنیم یا به تامین کنندگان خود در خارج از کشور پول انتقال دهیم. ما اکنون به واردکنندگان بزرگی تکیه می کنیم که بهتر از ما می توانند وضعیت را مدیریت کنند، اما به دلیل این مشکلات هنوز برای ما سخت است که تجهیزات و مواد اولیه خاصی را از چین تهیه کنیم.

همه اینها هزینه ها را بین 20 تا 30 درصد افزایش داد و حاشیه سود شرکت را کاهش داد و آن را مجبور به افزایش قیمت کرد. وی گفت، با این حال، این امر منجر به کاهش هم در مقادیر سفارش شده و هم در میانگین ارزش قرارداد شده است.

سایر محدودیت‌های به ظاهر بی‌ضرر، مانند محدود کردن تراکنش‌های کارت اعتباری خارج از کشور، نیز به وضعیت ناگوار ناظر کمک کرده است. نذیر گفت: «پرداخت کارت اعتباری به شرکت‌های تبلیغات آنلاین و رسانه‌های اجتماعی مانند متا و گوگل در صورتی که بیش از 100 دلار باشد، رد می‌شود. او گفت که او اکنون کار اضافی برای تنظیم پرداخت های متعدد دارد که هر یک محدود به 100 دلار است.

صادرات به عنوان منبع درآمد خارجی نیز تحت تأثیر قرار می گیرد، زیرا کمبود ارز، همراه با محدودیت های شدید واردات مواد اولیه، ماشین آلات و تجهیزات، مانع تولید شده و به تولید ضربه می زند.

صادرکنندگان کوچک و بزرگ در تهیه مواد اولیه لازم برای انجام سفارشات مشتریان با مشکل و تاخیر مواجه هستند. بسیاری مجبور به یافتن تامین‌کننده‌ها یا مواد جایگزین شدند که هزینه‌های تولید آنها را افزایش داد و به رقابت‌پذیری آنها در بازار بین‌المللی آسیب وارد کرد. سایر هزینه ها مانند هزینه حمل و نقل و حمل و نقل نیز افزایش یافته است که هزینه انجام تجارت را افزایش می دهد.

تاکتیک با دستان قوی

بانک مرکزی با دستی قوی به تاکتیک های مختلف متوسل شده است تا ضمن انباشت ارز مورد نیاز برای پرداخت بدهی های کشور، پیوند مصنوعی خود را با دلار حفظ کند.

گوتابایا راجاپاکسا، رئیس جمهور سریلانکا، سرود ملی را در هفتاد و سومین روز استقلال کلمبو می خواند.رئیس جمهور سریلانکا گوتابایا راجاپاکسا (تصویر) کمک های نجات به سبک صندوق بین المللی پول را رد کرد. [File: Dinuka Liyanawatte/Reuters]

برخی از این تاکتیک ها شامل اجبار بانک ها به تبدیل پول خارجی و درآمد صادرکنندگان به روپیه است.

با این حال، این استراتژی ها کمبود را تشدید می کند. ورود ارز مانند حواله های کارگران از کانال های رسمی به سمت غیررسمی می رود و دلار ۲۵ درصد بالاتر از نرخ رسمی ارز می فروشد. حواله های ارسالی از طریق کانال های رسمی در نوامبر 2021 به 271 میلیون دلار کاهش یافت – کمترین میزان ثبت شده از سال 2010. توییت ها اقتصاددان و متخصص مهاجرت دکتر بیلشا ویراتنه. این به نوبه خود منجر به حمله به صرافان شد که دولت آنها را به معاملات بازار سیاه متهم کرد زیرا نرخ ارز بالاتری در برابر دلار ارائه می کردند.

دستورالعمل تبدیل درآمد خارجی بانک مرکزی، جامعه مشاغل آزاد را که خدماتی را در خارج از سریلانکا ارائه می دهند، ناراحت کرده است. Y Senarath، طراح و تصویرگر که از مشتریان بین المللی پورسانت می گیرد، گفت: “آنها اکنون تمام درآمدهای دریافتی من را مسدود می کنند تا زمانی که 90 درصد آن را به روپیه تبدیل کنم، یا تا زمانی که ثابت کنم که این وجوه را به عنوان یک معامله تجاری دریافت نمی کنم.” . این بی انصافی است، زیرا نرخ ارز رسمی حتی واقعیت را منعکس نمی کند، قیمت ها بالاست و من با این نرخ ارز ضرر می کنم. بهتر است یک راه جایگزین برای حفظ سود خود به دلار پیدا کنید تا اینکه آنها را به اینجا بفرستید.

برای کاهش ارزش روپیه؟

در حالی که کشور برای ارز خارجی می‌جنگد، بخش‌های مختلف اقتصاد خواستار کاهش ارزش روپیه به سطوح واقعی‌تر برای بازگرداندن جریان ورودی به کانال‌های رسمی برای کاهش کمبود هستند.

نیشان دی مل، اقتصاددان و مدیر عامل Verité Research، یک اندیشکده مستقر در کلمبو، هشدار می دهد که این به تنهایی برای رفع کمبود کافی نخواهد بود.

وی گفت: هدف اصلی باید کاهش کمبود دلار از طریق تجدید ساختار بدهی پیشگیرانه باشد. «تا زمانی که این نگرانی وجود داشته باشد که کمبود دلار ادامه داشته باشد، تقاضا بیشتر از عرضه دلار خواهد بود. قیمت رسمی هرچه باشد، قیمت غیر رسمی همیشه بالاتر خواهد بود.»

راه حل او: فرآیندی معتبر و شفاف برای بازسازی بدهی دولت برای پایان دادن به کمبود و همچنین ترس از کمبود در آینده.

علیرغم فوریت، دولت سریلانکا کمک‌های مالی به سبک صندوق بین‌المللی پول را رد کرده است و در عوض چندین راه‌حل دیگر از جمله مبادله چای با بدهی با ایران را در ماه گذشته دنبال می‌کند. کلمبو همچنین در حال مذاکره با چندین متحد دوجانبه از جمله عمان، قطر و ژاپن برای دریافت وام برای پوشش بخشی از نیازهای وارداتی خود است. هند که قبلاً مکانیسم مبادله 400 میلیون دلاری را تمدید کرده است، موافقت کرده است تا وام 500 میلیون دلاری را تا حدی به تعویق بیندازد و همچنین وعده خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای کالاهای اساسی را داده است.

هفته گذشته، رئیس جمهور گوتابایا به پکن روی آورد تا بازپرداخت بدهی های خود را علاوه بر وام نرم برای واردات کالا، بازسازی کند. در مقابل، سریلانکا قول داده است که محدودیت های سفر مربوط به کووید را برای گردشگران چینی، دومین منبع اصلی گردشگران جزیره، کاهش دهد. برخی از درآمدهای آنها بدون شک به تغذیه اقتصاد آسیب دیده کمک می کند.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter istanbul duşakabin buy instagram followersanaliçli köfte tarifikusadasi escortbetroadsmm panelElektronik sigara