لیست سیاه NSO: وقت آن رسیده که ایالات متحده به جنگ سرد پایان دهد محرمانه بودن


در 3 نوامبر، وزارت بازرگانی ایالات متحده اعلام کرد که شرکت فناوری اسرائیلی NSO Group را در لیست سیاه قرار داده است. تصمیم برای افزودن این شرکت به فهرستی از نهادهایی که در فعالیت‌های مغایر با امنیت ملی یا منافع سیاست خارجی ایالات متحده فعالیت می‌کنند، مهم بود.

بخش فروش در بیانیه مطبوعاتی خود در این زمینه خاطرنشان کرد:[there is] شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد این نهادها نرم‌افزارهای جاسوسی را برای دولت‌های خارجی توسعه داده و عرضه کرده‌اند که از این ابزارها برای هدف قرار دادن بدخواهانه مقامات دولتی، روزنامه‌نگاران، بازرگانان، فعالان، دانشمندان و کارکنان سفارت‌ها استفاده می‌کنند. این ابزار همچنین به دولت‌های خارجی امکان سرکوب فراملیتی را داده است، رویه‌ای از دولت‌های اقتدارگرا که مخالفان، روزنامه‌نگاران و فعالان خارج از مرزهای خود را برای سرکوب مخالفان هدف قرار می‌دهند. چنین اقداماتی نظم بین المللی مبتنی بر قانون را تهدید می کند.

با این حال، دولت اسرائیل و سازمان های غیردولتی تصمیم گرفتند این موضوع را به عنوان یک موضوع روابط عمومی به جای یک بحران حقوق بشری در نظر بگیرند و سعی کردند آن را کم اهمیت جلوه دهند. این شرکت ابتدا سعی کرد با اعتماد به نفس به نظر برسد و بیانیه ای صادر کرد و گفت که “از این تصمیم گیج شده است.” او سپس نامه‌ای “محرمانه” به دولت اسرائیل ارسال کرد که در آن “درز” درخواست کمک کرد تا دولت آمریکا فهرست سیاه را لغو کند و به نجات صدها شغل اسرائیلی کمک کند.

دولت اسرائیل نیز به نوبه خود تلاش کرده است تا خود را متعهد به کنترل خسارت کند. در 25 نوامبر، رسانه های اسرائیلی به طور گسترده از تصمیم وزارت دفاع مبنی بر توقف فروش فناوری های سایبری به حدود 65 کشور از جمله امارات متحده عربی، عربستان سعودی، مراکش و غیره خبر دادند. با این حال، بررسی بعدی این گزارش ها نشان داد که چنین نیست. این وزارتخانه صرفاً یک گام بوروکراتیک دیگر – نیاز به مجوز برای شروع مذاکرات صادراتی با این کشورها – را به روند بدون مانع اضافه کرد.

به نظر می رسد هیچ یک از این تلاش ها برای کنترل آسیب کمکی نکرده است. Moody’s NSO را کاهش داد و هشدار داد که در معرض خطر پیش فرض قرار دارد، در حالی که غول فناوری ایالات متحده اپل به شکایت از این شرکت به دلیل هدف قرار دادن کاربران آیفون ادامه داد.

در واقع، لیست سیاه ایالات متحده می تواند بازی را تغییر دهد، و این آغاز پاسخ قوی ایالات متحده به چالشی است که صنعت نظارت پر رونق برای جامعه مدنی و جنبش های دموکراسی در سراسر جهان ایجاد می کند.

سازمان‌هایی مانند عفو بین‌الملل، Citizen Lab، Forbidden Stories، Access Now و بسیاری از روزنامه‌نگاران و فعالان در سراسر جهان، از هند گرفته تا مکزیک و مجارستان، تا اسرائیل، مدت‌هاست که زنگ خطر را برای NSO و دیگر شرکت‌های جاسوس‌افزار به صدا در می‌آورند، به این امید که کارمندان ایالات متحده و جاهای دیگر، زمانی که تصمیمات سیاسی می گیرند گوش خواهند کرد.

منتقدان توسط NSO و حامیان آن به دروغگو بودن و حتی بخشی از یک کمپین ضد اسرائیلی و یهودستیزی متهم شده اند. همچنین نگرانی دائمی از طرح دعوی افترا از سوی یک شرکت بسیار با نفوذ با منابع مالی هنگفت وجود داشت که می توانست به وکلای گران قیمت پرداخت کند.

برای ما فعالان اسرائیلی، همچنین مانعی برای متقاعد کردن مردم اسرائیل در مورد خطرات سیستم های نظارتی وجود داشت، زیرا بسیاری از اسرائیلی ها نظارت شبانه روزی اسرائیل از فلسطینیانی را که تحت حاکمیت نظامی سرکوبگر در سرزمین های اشغالی زندگی می کنند، تأیید می کنند.

اگرچه قرار گرفتن سازمان های غیردولتی در لیست سیاه آمریکا یک پیروزی برای جامعه مدنی است، اما برای پارلمان و قوه قضاییه اسرائیل که از کنترل شرکت های جاسوسی یا نظارت بر روابط وزارت دفاع با آنها خودداری کرده اند، نیز نشانه شرمساری است.

کنست برای چندین دهه از هرگونه بحث واقعی در مورد مجوزهای صادرات دفاعی به کشورهای درگیر یا تحت رژیم های سرکوبگر اجتناب کرد. وی به امتناع وزارت دفاع از به اشتراک گذاشتن جزئیات در مورد صادرات فناوری نظارتی پاسخی نداد.

در سال 2015، همراه با تامار زندبرگ نماینده مجلس (وزیر محیط زیست فعلی)، پیشنهادی را برای اصلاح قانون نظارت بر صادرات دفاعی سال 2007، که صادرات دفاعی به کشورهای تحت تحریم سازمان ملل را محدود می‌کند، نوشتم. ما متن قانون لیهی آمریکا را ایجاد کرده ایم که ارائه کمک های نظامی ایالات متحده و صادرات دولت ها و نیروهای امنیتی را که حقوق بشر را نقض می کنند، ممنوع می کند.

وزارتخانه های دفاع و امور خارجه اسرائیل با هماهنگ سازی قوانین اسرائیل با قوانین آمریکا مخالفت کردند. کنست متعاقباً این پیشنهاد را نپذیرفت.

تلاش های مکرر گروهی از فعالان حقوق بشر اسرائیل که من یکی از اعضای آن بودم، برای افشای همدستی وزارت دفاع در جنایات علیه بشریت و نسل کشی در سایر کشورها و تعلیق مجوزهای صادرات به مناطق درگیری و رژیم های غیردموکراتیک از طریق دستگاه قضایی اسرائیل. نیز تا حد زیادی ناموفق بودند. در واقع با گاز سوزی نهادی دائمی مواجه بوده ایم.

قضات و نماینده دولت مرتباً سعی می کردند ما را به این باور برسانند که دیوانه یا ساده لوح هستیم و اگر دیگر بخشی از یک جنبش ضد اسرائیلی نباشیم، دستکاری شده ایم تا ناآگاهانه بخشی از آن شویم. در جلسه رسیدگی به تامین سلاح برای یک جنگ داخلی خونین، یک قاضی دیوان عالی از این سوال پرسید که چه کسی به ما کمک مالی می کند و چه کسی واقعا پشت این دادخواست قرار دارد. در یکی دیگر از قاضی دادگاه اداری خواستار توضیح این موضوع شد که ما در جنبش تحریم، فروش و تحریم نیستیم.

علیرغم جلسات تحقیرآمیز و ناامیدکننده دادگاه، ما به اصرار بر دادخواست ها ادامه دادیم زیرا این راهی برای ابراز همبستگی ما با فهرست رو به رشد قربانیان فناوری و سلاح های نظارتی اسرائیل بود و به دلیل اینکه هنوز بارقه امیدی داشتیم که در نهایت موفق خواهیم شد. . ما پیروزی های نادر خود را داشتیم، مانند زمانی که وزارت دفاع تصمیم گرفت تمام صادرات دفاعی به میانمار را در پایان سال 2017 متوقف کند.

اما ما شکست‌های روحیه‌آمیز خود را نیز داشتیم. به عنوان مثال، در ماه ژوئن، دادگاه عالی درخواست لغو مجوز صدور سیستم سلبریت به روسیه را که برای هک کردن تلفن های همراه فعالان مرتبط با رهبر مخالفان، الکسی ناوالنی، استفاده شده بود، رد کرد. قضات از این فرصت برای جلوگیری از دادخواست های آینده استفاده کردند و حکم دادند که قوه قضاییه اسرائیل صلاحیت نظارت بر سیاست صادرات دفاعی را ندارد.

بدون همکاری کنست و دادگاه ها، اصرار برای تغییر در سیاست داخلی اسرائیل بسیار دشوار یا حتی غیرممکن بود. و به همین دلیل است که تصمیم وزارت بازرگانی ایالات متحده بسیار مهم است. این فشار خارجی بسیار مورد نیاز را بر مقامات اسرائیلی وارد می کند که احتمالاً از لیست سیاه کاملاً شوکه شده بودند.

از این گذشته، آنها به عدم دخالت آمریکا در سیاست های صادرات دفاعی خود عادت کرده اند. احتمالاً تنها درگیری بزرگ بین دولت های ایالات متحده و اسرائیل در این مورد در اواخر دهه 1990 رخ داد، زمانی که دولت دوم می خواست یک هواپیمای جاسوسی فالکون را به چین تحویل دهد. در نهایت، توافقی حاصل شد که بر اساس آن، عرضه برخی تجهیزات نظامی اسرائیل به پکن ممنوع شد و نیاز به تایید قبلی آمریکا برای سایر صادرات دفاعی بود.

ایالات متحده روی هر چیز دیگری چشم بسته است. این سیاست به دوران جنگ سرد برمی‌گردد، زمانی که دولت‌های متوالی ایالات متحده از اسرائیل خشنود بودند، اسرائیلی که کار کثیف واشنگتن را انجام می‌دهد و فناوری نظامی را به رژیم‌های دیکتاتوری قاتل که با تحریم‌ها یا کاهش کمک‌های آمریکا مواجه شده‌اند، تحویل می‌دهد.

به عنوان مثال، دولت اسرائیل و دولت ریگان در ماجرای ایران-کنترا که شاهد فروش مخفیانه اسلحه اسرائیل برای تحریم ایران بود، همکاری کردند. اسنادی که در سال‌های اخیر از حالت طبقه‌بندی خارج شده‌اند نشان می‌دهند که مقامات ارشد ایالات متحده از اسرائیل اطلاع داشتند، اسرائیلی که به رژیم‌های دیکتاتوری مانند حکومت‌های نظامی آرژانتین و شیلی در دهه‌های 1970 و 1980 آموزش و تسلیحات می‌داد، اما در واقع تلاشی برای جلوگیری از آنها نداشتند. .

پس از پایان جنگ سرد، انفعال ایالات متحده در زمینه صادرات دفاعی مشکل ساز اسرائیل دیگر معنی نداشت، به ویژه زمانی که به نظر می رسید در خدمت منافع چین و روسیه یا دیکتاتورهای مختلف باشد.

باید تعجب کرد که چرا دولت کلینتون در طول جنگ بوسنی، ارسال تسلیحات از اسرائیل به نیروهای صرب را قطع نکرد. چرا به اسرائیل اجازه داده شد تا به ارائه تسلیحات، سیستم های نظارتی و آموزشی به ارتش میانمار تا آغاز نسل کشی کامل علیه مردم روهینگیا ادامه دهد؟ چرا اسرائیل موفق شد سیستم هک Cellebrite را به ونزوئلا، بلاروس، روسیه و چین بفروشد؟ و چرا اسرائیل به تسلیح واحد امنیتی خصوصی غیرقانونی رئیس جمهور اوگاندا، یووری موسوینی، ادامه داد، در حالی که رژیم او با ایالات متحده درگیر شد و سفارت خود را به دخالت در انتخابات محلی متهم کرد؟

سوال بزرگ اکنون این است که آیا ایالات متحده در NSO متوقف خواهد شد یا یک تغییر اساسی در سیاست ایجاد خواهد کرد و از روش ها و ذهنیت جنگ سرد خود دور خواهد شد. اگر NSO از لیست سیاه جان سالم به در ببرد و واشنگتن نتواند اقدامات خود را علیه صادرات بی رویه نرم افزارهای جاسوسی گسترش دهد، تنها احساس معافیت از مجازات در این صنعت و گستاخی وزارت دفاع اسرائیل را افزایش می دهد که کارگران آن معمولاً به دنبال ادغام با اطلاعات هستند. صنعت بازنشستگی از خدمات دولتی

نظرات بیان شده در این مقاله متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده موضع تحریریه الجزیره نیست.
https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir

ایندکسر