هر دو عامل افت و یا زیاد شدن فشار سیالات می تواند باعث تخریب و یا عدم کارایی بخشی گیج روغنی از سیستم پایپینگ و لوله کشی شود که می بایست نظارتی به این سیستم ها و فشار سیال داشته باشیم لذا برای این نظارت می بایست از فشار سنج ها استفاه کنیم . گیج های فشار پر شده از هالوکربن برای کاربردهایی مناسب است که عوامل اکسید کننده مانند کلر، اکسیژن و پراکسید هیدروژن در آنها زیاد است. فرق بین گیج روغنی و خشک در این است که گیج روغنی دقت بیشتری دارند و رنج فشاری قابل انداز گیری عموما مانند گیج های خشک و بالا تر از آن ها می باشد. صفحه این فشار سنج، بر حسب واحد های بار و PSI درجه بندی شده است. این گیج فشار باد تجهیزی مناسب برای نصب در خط لوله تحت فشار سیال است که دارای رنج اندازه گیری 0 تا 10 بار و صفحه نمایشگر عقربه ای 6 سانت است که بر حسب واحد های bar و psi درجه بندی شده است. گیج های فشار عقربه ای و یا آنالوگ خود به دو دسته تقسیم بندی می شوند.

البته به دلیل کیفیت بسیار بالا این محصول قیمت گیج های فشار سنج PAKKENS کمی بالا تر از سایر مانومتر های مجوجود است. وزن این گیج فشار 453 گرم است. محفظه نشان دهنده فشار در این گیج روغنی با استفاده از یک ماده روغنی شکل پر شده که این ماده روغنی می تواند کیفیت اندازه گیری فشار را بهبود دهد. این موضوع موجب لرزش عقربه های فشارسنج شده و مانع از نمایش عدد دقیق فشار سیال می گردد. نحوه عملکرد این مانومتر به صورت روغنی می باشد، که در ادامه به بررسی مزیت های آن نسبت به دیگر انواع فشارسنج می پردازیم. نحوه اندازه گیری فشار در گیج فشار روغنی همانند ابزار های دیگر مانند سوئیچ فشار و ترانسمیتر فشار است. شرکت ویکا با توجه به تغییر محدوده فشار برای فشار سنج های مختلف، مدل های مختلفی برای آنها در نظر گرفته که هم از لحاظ محدوده اندازه گیری فشار، هم از لحاظ اندازه صفحه و هم از لحاظ نحوه اتصال به سیستم با یکدیگر متفاوت هستند. در سایت های شرکت های سازنده یا وارد کننده گیج فشار روغنی می توانید لیست قیمت گیج روغنی را مشاهده کنید. از تاریخ تاسیس این شرکت بیش از ۷۰ سال می گذرد و کیفیت و دقت مثال زدنی محصولات این برند باعث شده در طول این مدت ویکا به یکی از محبوب ترین نام های صنعت اندازه گیری تبدیل شود.

در گیج های فشار که نوع اتصال آن ها از پشت می باشد ، رزوه در زیر گیج فشار قرار دارد و اتصال آن به صورت افقی خواهد بود . به صورت کلی قیمت گیج های فشار خشک از گیج فشار روغنی ارزان تر است. بسته به نوع سیال به کار رفته در فرآیند باید جنس فشار سنج انتخاب شود؛ برای مثال فشارسنج با کانکشن برنج برای استفاده در فرایندهایی که فاقد سیال خورنده و اسیدی هستند مناسب است. 6- تحمل پذیری گیج: تحمل پذیری یک گیج فشار باید به اندازه ای باشد که در مقابل فشار تا 1.3 برابر Full span خود تحمل پذیر باشد. با دانستن فشار گاز در مقاطع مختلف مدار می توان به کیفیت عملکرد سیستم پی برد. فشار سنج پکنز را می توان در صنایع مختلفی استفاده کرد به طور کلی هر جایی که نیاز به اندازه گیری فشار باشد البته به نکات ایمنی در مورد اکسیژن و سایر گاز ها باید توجه کرد. ۴- متریال: جنس بدنه گیج فشار روغنی(wika) از مواد متنوعی است که از آن جمله می توان به استنلس استیل ۳۰۴، استنلس استیل ۳۱۶، برنج، Black metal، مونل و هستلوی اشاره کرد.

از نظر قیمت به دلیل استفاده از روغن های گیلیسیرین و سیلیکون که قیمتهای بالایی دارند معمولا گیج روغنی ویکا LOW از گیج فشار خشک گران تر می باشد. گیج های روغنی دو نوع HIGH و LOW داشته که مدل مد نظر در این بخش گیج فشار روغنی HIGH ایتالیایی بوده، می باشد. تنها نکته این گیج ، قیمت نسبتا بالای آن است که حدود ۲ برابر محصولات چینی محاسبه می شود. علاوه بر کیفیت و کاربرد، تفاوت میان گیج های فشار خشک و روغنی در قیمت آنها می باشد. با این تفاوت که محفظه فشارسنج های خشک با مایعی نظیر گلیسیرین و یا سیلیکون پر شده است. در صورت نیاز والوی در مسیر گیج فشار یا فشارسنج قرار داده شود تا بتوان به راحتی برای انجام کالیبراسیون یا تعمیرات آن را از محل نصب جدا کرد. طراحی صفحه گیج روغنی InstruMate درست مثل همه فشارسنج های InstruMate بسیار مناسب مشاهده راحت طراحی شده که این امتیاز، ثمره اصلاحات ریزبینانه فراوان طی چندین سال تولید انبوه است. با متصل کردن مسیر رفت و یا برگشت گاز کمپرسور به گیج روغنی ، این وسیله فشار گاز را به ما نشان می دهد.