زنان در شیلی از نامزد راست افراطی ریاست جمهوری ترس دارند اخبار حقوق زنان

[ad_1]

سانتیاگو، شیلی – اولگا والنزوئلا در گرمای اواخر نوامبر در کنار خیابانی شلوغ در پایتخت شیلی با تی شرتی مشکی که نام «موریل» روی آن چاپ شده است، منتظر است.

موریل، دختر والنزوئلا، چهار سال پیش توسط دوست پسرش در جریان مشاجره در خانه آنها کشته شد. او 19 ساله بود و دوست پسرش هنوز محاکمه یا محکوم نشده است.

والنزوئلا که به هزاران زن در راهپیمایی ۲۵ نوامبر به کاخ ریاست‌جمهوری در شیلی برای اعتراض به خشونت علیه زنان در کشور آمریکای جنوبی پیوست، گفت: «من یک شخصیت سیاسی نیستم، اما برای شنیده شدن به این گروه پیوستم.

چند مادر به سمت او رفتند، هر کدام نام هایی روی تی شرت هایشان چاپ شده بود و بنرهایی در دست داشتند تا خشونت خانگی را محکوم کنند. یکی از اعضای گروه کت و شلوار مقوایی با چهره نامزد راست افراطی ریاست جمهوری خوزه آنتونیو کست پوشیده بود.

کست، یک کاتولیک متعصب 55 ساله و بنیانگذار حزب راست افراطی جمهوری خواه، در دور اول انتخابات ریاست جمهوری شیلی در 21 نوامبر بیش از هر نامزد دیگری رای به دست آورد و 27.91 درصد از آن را حمایت کرد. او در دور دوم انتخابات 19 دسامبر با گابریل بوریچ مترقی 35 ساله، رهبر سابق اعتراضات دانشجویی روبرو خواهد شد.

ترس برای والنزوئلا و بسیاری از مادران اطراف او در حال افزایش است که دولت کاست بتواند تلاش آنها برای عدالت را فلج کند و خشونتی را که منجر به کشته شدن دخترانشان شد تشدید کند. والنزوئلا به الجزیره گفت: “هیچکس به حرف من گوش نداد – من فقط مادر دیگری هستم که به دنبال عدالت هستم.”

«اما من یک دولت بازیگر نمی‌خواهم، او مردی است که از زنان حمایت نمی‌کند.

او افزود: “من نوه نخواهم داشت.” اما من می خواهم که دوستان دخترم با احترام زندگی کنند.

“علیه جنبش فمینیستی”

سازمان ملل متحد از شیلی خواست تا به نابرابری های جنسیتی غالب، از جمله حضور سیاسی پایین زنان در پارلمان و همچنین تهدید به خشونت رسیدگی کند. این سازمان دریافت که در سال 2018، 5.8 درصد از زنان شیلیایی خشونت جنسی و/یا فیزیکی خانوادگی را در 12 ماه گذشته گزارش کرده اند.

بازیگر به عنوان بخشی از کمپین خود قول داد که خشونت خانگی را از طریق احکام شدیدتر برای عاملان کاهش دهد.

با این حال، در طول 16 سال حضور خود در اتاق نمایندگان، بارها به قوانین برابری جنسیتی و قوانین حقوق زنان رای منفی داد. او اعتقاد خود را به واحد خانواده پدرسالار و ارزش‌های خانواده کاتولیک که توسط فعالان حقوق زنان به عنوان زن‌ستیزی و واپس‌گرایانه تایید شده بود، تایید کرد.

کاست در برنامه ریاست جمهوری خود اعلام کرد که قصد دارد وزارت زنان موجود را که در سال 2017 برای ریشه کن کردن نابرابری و خشونت جنسیتی تأسیس شده بود، لغو کند و آن را با وزارت توسعه اجتماعی ادغام کند.

اوایل این هفته، در تلاشی برای جلب حمایت رای دهندگان زن، گفت که وزارت زنان را “به نام” حذف نخواهد کرد، اما از طرح های قطع و ادغام با وزارت دیگر صرف نظر نکرد.

برنامه آن همچنین شامل طرح هایی برای ارائه یارانه به خانواده های دگرجنسگرای دارای فرزند – به استثنای مادران مجرد و زوج های همجنس – و ممنوعیت سقط جنین در هر شرایطی است که قانون فعلی را لغو می کند که به زنان اجازه می دهد در صورت تجاوز جنسی به سقط جنین دسترسی داشته باشند. زندگی مادر، یا اگر جنین زنده نمی ماند.

پائولینا ورگارا، استاد مؤسسه روابط عمومی در دانشگاه شیلی، می‌گوید: «او استراتژی علیه جنبش فمینیستی دارد و معتقد است ارزش‌های آن‌ها در تضاد با مفهوم خانواده است. ورگارا به الجزیره گفت: «(زنان) حقوق کمی دارند و بدون آنها ما دموکراسی واقعی نخواهیم داشت.

حزب راست افراطی

بازیگران بیشتر دوران حرفه ای خود را در اتحادیه دمکراتیک مستقل (UDI) گذراندند. این حزب توسط قانونگذارانی تأسیس شد که در دوران دیکتاتوری 17 ساله آگوستو پینوشه، که در سال 1990 پایان یافت، مناصب سیاسی داشتند.

کاست در سال 2016 از حزب جدا شد و اولین کمپین خود را برای ریاست جمهوری به عنوان یک نامزد مستقل یک سال بعد راه اندازی کرد، زمانی که با کسب 7.9 درصد آرا چهارم شد. در سال 2019، او حزب جمهوری خواه را با حمایت اعضای جداشده UDI که به دنبال مدلی سنتی تری بود که با ارزش های محافظه کارانه و اقتصاد آزادیخواهانه همخوانی دارد، تأسیس کرد.

مانیفست حزب مبتنی بر حفاظت از زندگی از «تلقین تا مرگ طبیعی»، «ایمان به خدا» و این ایده است که واحدهای خانواده، اعم از زن و مرد، «بنیان جامعه» هستند. همچنین از مداخله کم دولت و اقتصاد بازار آزاد حمایت می کند.

ورگارا با ذکر نمونه هایی از لهستان، مجارستان و اسپانیا گفت: «محبوبیت حزب جمهوری خواه بخشی از تغییر به سمت راست افراطی است که در سراسر جهان اتفاق می افتد. او یک جبهه مسیحی دارد و ارتدوکس تر و افراطی تر است.»

در انتخابات مقدماتی نوامبر، شیلیایی ها 15 قانونگذار جمهوری خواه، 12 مرد و سه زن را انتخاب کردند. توییت ها و کلیپ های مصاحبه با یوهانس قیصر، نماینده منتخب، به دلیل زن ستیزی و ماهیت خشونت آمیز، بلافاصله پس از انتصاب وی در فضای مجازی منتشر شد.

قیصر در سال 2018 در توییتی نوشت: «62 درصد از زنان رویای تجاوز جنسی را در سر می‌پرورانند و در عین حال بیرون می‌روند و اعتراض می‌کنند که چرا.» او در ویدئویی که پنج سال پیش منتشر شد، مهاجران را «متجاوز به عنف» نامید و این سوال را مطرح کرد که آیا زنان باید حق صدا داشته باشند یا خیر.

خوزه آنتونیو کست، نامزد ریاست جمهوری شیلی، هنگام رای دادن در انتخابات عمومی در سانتیاگو، پایتخت، در 21 نوامبر ژست می گیرد. [File: Ivan Alvarado/Reuters]

بازیگران اظهارات قیصر را محکوم کردند و او را مجبور کردند تنها چند روز پس از انتخاب شدن از حزب جمهوری خواه استعفا دهد – اگرچه قیصر موقعیت خود را به عنوان یک نماینده مستقل حفظ خواهد کرد. قیصر همچنین از اظهارات خود عذرخواهی کرد و تاکید کرد که او طعنه آمیز است.

از نظر ورگارا، این “شوخی ها” منعکس کننده کاستی های جدی اخلاقی در حزب است. او گفت: «آنها درباره تجاوز به عنف شوخی می کنند و از استدلال های مبتنی بر آزادی بیان برای دفاع از نظرات خود استفاده می کنند، اما این باعث نمی شود از خشونت آنها کاسته شود.

حزب جمهوری خواه به درخواست الجزیره یا تماس با مطبوعات درباره کمپین ریاست جمهوری کست پاسخی نداد.

اما بازیگران ادعاهای زن ستیزی را رد کردند. او این هفته در یک برنامه رادیویی گفت: “من پسر، شوهر و پدر زنان بزرگ هستم.” من بی وقفه کار خواهم کرد تا همه زنان در آزادی و صلح زندگی کنند.»

رای زنان “بسیار مهم”

با این حال، ماهیت برنامه او بسیاری از زنان، از جمله رای دهندگان سنتی محافظه کار را از خود دور می کند. ناتالیا بورکز یک جراح دندان 43 ساله است که تصمیم گرفت در این ماه برای اولین بار در زندگی خود به یک کاندیدای چپگرای ریاست جمهوری رای دهد.

او به الجزیره گفت: «با کاست، ما همه حقوق خود را از دست خواهیم داد. او گفت: «حذف آن به معنای انکار این اتفاقات است و زنان را دوباره به عنوان شهروندان درجه دوم قرار می دهد.

بر اساس نظرسنجی ها، گابریل بوریچ، نامزد ریاست جمهوری شیلی، پیش از دور دوم انتخابات 19 دسامبر، از رقیب راست افراطی خود پیشی گرفته است. [File: Andres Poblete/AP Photo/]

بورکس قصد دارد به بوریچ رای دهد زیرا “او می خواهد رای او مهم باشد”، اما گفت که این تصمیم آسانی نبود. او گفت که برخی از دوستان محافظه کار او تصمیم گرفته اند از رای گیری داوطلبانه خودداری کنند.

در یک نظرسنجی اخیر، بوریک با 8 درصد پیشی گرفتن از بازیگران، او را در یک پیشتازی خوب قرار داد، در حالی که 59 درصد از زنان شرکت‌کننده گفتند که از بوریک حمایت می‌کنند.

زنان 51 درصد از رای دهندگان شیلی را تشکیل می دهند و ورگارا گفت زنانی مانند بورکز و والنسولا که می توانند از آرای خود برای محکوم کردن ویژه بازیگران استفاده کنند، نقش مهمی در تصمیم گیری رئیس جمهور بعدی خواهند داشت.

او گفت: «در سال 1988، رای زنان در رأی گیری علیه رژیم پینوشه بسیار مهم بود. امیدوارم این بار هم داستان تکرار شود.»[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum buy instagram followersbuy instagram followers with credit cardMobil Ödeme Bozdurmamobil ödeme bozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurmahtml nullednulled themesMobil Ödeme Bozdurma 1xbetMobil Ödeme bozdurma