رکود اقتصادی چیست؟

به گزارش املاک آنلاین :  اگر چه بازاراقتصادی در ماه های انتهایی سال گذشته شاهد شوکی جدی بود و با افزایش ۱۱۰ درصدی قیمت ها و کاهش ۷۵ درصدی میزان معاملات مواجه شد، اما بنا به گفته بسیاری از کارشناسان حوزه اقتصادی با توجه به اینکه قیمت اقتصادی در سال 1401 به بیش از ۱۵ برابر درآمد سالانه خانوار رسیده و متقاضیان ملک دیگر قدرت خرید اقتصادی را ندارند، این بازار به تدریج از مهرماه روند کاهش قیمتی را طی کرده و با ادامه این روند پیش بینی می شود تا پایان سال از رکود تورمی به رکود غیر تورمی برسد. در این مطلب از online-real-estate.irقصد داریم رکود اقتصادی در سال 1401 و سه ماهه پاییز را بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.

 

 

 

بازار اقتصادی در مهر ماه 1401

با بررسی وضعیت بازار اقتصادی در فصل پاییز که به دلیل آغازسال تحصیلی دانش آموزان و دانشجویان به طور معمول فصلی پر رونق برای خرید و فروش و اجاره ملک به شمار می رود، مشاهده می شود که تعداد معاملات واحدهای مسکونی شهر تهران در این ماه به ۳۴۰۰ واحد مسکونی رسیده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۲ درصد افزایش داشته است. این درحالیست که متوسط قیمت خرید و فروش  یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی نیز دراین ماه ۱۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال بوده که در مقایسه با ماه گذشته و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۰.۴ و ۴۷.۷ درصد افزایش داشته است.

 

برپایه آخرین آمار برگرفته از سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور در مهر ماه، آپارتمان های با عمر تا ۵ سال با سهم ۴۹.۹ درصد و تعداد ۱۴۲۶ واحد بیشترین سهم معاملات اقتصادی را به خود اختصاص داده اند این درحالیست که کمترین تعداد معاملات مربوط به واحدهای با طول عمر بیش از ۲۰ سال با میزان ۳۵۷ واحد بوده است.

 

اما قیمت یک مترمربع واحد مسکونی درمناطق ۲۲ گانه شهر تهران درگران ترین حالت متعلق به منطقه ۱ با متوسط قیمت معادل متری۲۶۲ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال و کمترین قیمت نیز در اختیار منطقه ۱۸ با متوسط قیمتی معادل ۵۵ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال در هر متر مربع بوده است.

 

اما به لحاظ زیر بنا در مهر ماه واحدهای مسکونی با متراژ ۵۰ تا ۶۰ مترمربعی با سهم ۱۴.۲ درصدی از کل معاملات، بیشترین معاملات را از آن خود کرده و واحدهای با متراژ ۱۹۰ تا ۲۰۰ متری با سهم ۰.۴ درصدی کمترین میزان معاملات را در مناطق ۲۲ گانه شهر تهران به خود اختصاص داده است.

 

از لحاظ منطقه ای نیز طبق آمارهای بانک مرکزی منطقه ۵ با ۵۱۵ فقره بیشترین تعداد معاملات را داشته و منطقه ۲۲ با ۳۰ فقره کمترین تعداد معاملات را در این ماه داشته است که این ارقام حاکی از خروج رکود اقتصادی در سال 1401 از بازار است.

 

دربخش اجاره نیز آمارهای ارائه شده بیانگر این مطلب است که شاخص کرایه اقتصادی اجاره ای در شهر تهران و کل مناطق شهری دراین ماه نسبت به مهرماه سال گذشته به ترتیب ۳۴.۸ و ۳۳.۲ درصد افزایش داشته است.

 

رکود اقتصادی در سال 1401

 

بازار اقتصادی در آبان ماه 1401

اما وضعیت بازار اقتصادی در آبان ماه سال جاری میزان معاملات آپارتمان های مسکونی تهران به ۴۱۰۰ واحد مسکونی رسیده است که درمقایسه با مهرماه  ۱۹.۵ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۷.۴۰ درصد کاهش را نشان داده است.

 

در آبان ماه به طور کلی متوسط  قیمت خرید و فروش به ازای یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده توسط بنگاههای معاملات ملکی استان تهران ۱۲۴ میلیون و ۶۰۰ هزار ریال بوده است که در مقایسه با مهرماه ۲.۰

hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum Mobil Ödeme Bozdurmamobil ödeme bozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurmahtml nullednulled themes