روزی که جهان تاریک می شود: بازمانده فاجعه تونگا را به یاد می آورد اخبار آتشفشان

[ad_1]

«هشدار سونامی برای کل تونگا در رادیو پخش شد. ما در ماشین من در طولانی ترین صف می نشینیم … کاملاً اضافه بار. این به معنای واقعی کلمه شبیه یک فیلم ترسناک آخرالزمانی است، اما بدتر، بسیار بدتر. نمی توانم حس را توصیف کنم. با دیدن دخترم که روی صندلی مسافر جمع شده، گریه می‌کند، فکر می‌کند آیا ما موفق می‌شویم، درباره بقیه اعضای خانواده‌مان می‌پرسد.

برای تویتا فوکوفوکا، که در روز سرنوشت‌ساز فوران آتشفشان تونگا-هنگگا هااپای در نوکوآلوفا پایتخت بود، این لحظه برای یک عمر در خاطره‌اش حک شد. تیویتا که یک پدر جوان و یک مقام دولتی محلی است، این آخر هفته وارد فیس بوک شد تا 24 ساعت پس از مصیبت در کشورش، نوشته ای احساسی را در دفتر خاطراتی که هفته گذشته نوشته بود، منتشر کند.

تقریباً در ساعت 18:00 به وقت محلی (04:00 GMT) اولین انفجار صوتی از آتشفشان رسوایی فوران کرد.

تیویتا به یاد می‌آورد: «فکر می‌کردم لاستیک یک کامیون بزرگ پنچر شده یا چیزی شبیه به آن. “من گیج به جاده نگاه کردم، سپس تصادف دوم. من فکر کردم صدای شلیک توپ در این نزدیکی است. اما انفجار سوم بسیار قوی‌تر بود و انگار درست بالای سرم بود. می دانستم که آن آتشفشان لعنتی است و چیزی اشتباه است.

ده‌ها خودرو از قبل شروع به تشکیل صف‌های طولانی کرده بودند که مردم به سمت داخل هجوم آوردند و از ساحل دور شدند. اما Tevita هنوز نتوانست به آنها بپیوندد. با چرخاندن ماشین خود به عقب، او احتمالاً یکی از معدود وسایل نقلیه ای بود که در مقابل ترافیک رانندگی می کرد، زیرا او با عجله برای بردن دختر خردسالش، لوته شی، که به تازگی در خانه یکی از اقوامش رها شده بود، حرکت می کرد.

با این حال، من خیلی گیج شده بودم، زیرا این آتشفشان تا هاپایی است. دور، «تویتا بعداً به الجزیره یادآوری کرد. این آتشفشان حدود 66 کیلومتر (41 مایل) در سراسر دریا از جزیره اصلی تونگاتاپو فاصله دارد.

https://www.youtube.com/watch?v=9IGuW7fAJyA

«همین که به دخترم رسیدم، بلندترین صدای تصادف را شنیدم. احساس می کردم بهشت ​​باز شده و دنیا در گوشم منفجر شده است. من هرگز در زندگیم صدایی بلندتر نشنیده ام.”

“اگر مرگ صدایی داشت، این بود.”

وقتی صدا در سرش پیچید، همه چیز اطرافش به شدت می لرزید.

“ماشین، خانه، زمین – همه چیز می لرزید. به آسمان نگاه کردم و صدها پرنده را دیدم که در همه جهات پرواز می کردند. ترسیده بودم ولی سعی کردم نشونش ندم. دخترم با لرز و گریه پرید داخل ماشین. همانطور که با عجله به سمت پمپ بنزین می رفتم، سعی کردم به او اطمینان دهم که همه چیز درست خواهد شد.

باران خاکستر گوگرد

در آن زمان، تیویتا و تونگانی‌های دیگر راهی نداشتند که بدانند ناسا بعداً فوران آتشفشانی را معادل پنج تا شش میلیون تن TNT تخمین زد – و 500 برابر قوی‌تر از انفجار هسته‌ای هیروشیما.

آنها همچنین نمی‌توانستند تصور کنند که این فوران یک مسابقه سونامی را در سراسر اقیانوس آرام ارسال کند یا باعث رونق صوتی شود که دو بار جهان را طی کند.

زمانی که تیویتا و لوته سرانجام به دریای ماشین‌هایی که زره‌ها را می‌شویند به زره‌های شهر پیوستند، تنها فکری که به ذهنشان خطور کرد «بقا» بود.

تیویتا به یاد می آورد: «سپس صدای کر کننده باران خاکستر گوگرد به شکل سنگریزه، خاکستر و غبار آمد.

«می‌توانستیم بشنویم که او سقف ماشین و خانه‌هایمان را روی جاده پرتاب می‌کند. آسمان کاملاً تاریک شد. تراکم ابرهای خاکستری که از آتشفشان ساطع شده بود، روز را به شب تبدیل کرد.

https://www.youtube.com/watch?v=X6iP-OWDrHA

بین طوفان سنگریزه و خاکستر، صدای انفجارهای آتشفشانی و زنگ هشدار سونامی که در رادیو زنگ می زند، کل سناریو سورئال به نظر می رسید.

تیویتا سعی کرد آرام بماند. او فکر کرد که اگر فقط می توانست به Tofoa یا Peas برسد، به اندازه کافی در داخل خاک دور می شد. از طریق یک سری تماس های دیوانه وار از سایر اعضای خانواده، او متوجه شد که وسیله نقلیه آنها هنوز خیلی پشت سر او می رود – گرفتار در عجله یک کشور در حال حرکت.

تیویتا که متوجه دو تصادف اتومبیل در جاده شد، تصمیم گرفت در یک پارکینگ در کنار یک فروشگاه مواد غذایی توقف کند. فروشگاه یک ایوان پشت بام داشت که اگر سیل خاکستر بدتر می شد، او و دخترش می توانستند در آن پناه بگیرند.

“دوستم جاناتان درست زمانی که داشتم ماشینم را پارک می کردم با من تماس گرفت و به من گفت که به سمت آب در تونگا که روی تپه ای نزدیک بود رانندگی کنم. سریع دوباره شروع به حرکت کردم. تانک ما تقریبا خالی بود و من دعا کردم که موفق شویم. فاصله پایه تا بالای تپه تنها حدود 120 متر است [394ft]اما در صف طولانی یک ساعت طول کشید. دستمال‌های ماشین همه با سرعت تمام در حال حرکت بودند و سعی می‌کردند به اندازه کافی خاکستر در حال سقوط را پاک کنند تا ببینند. انگار داریم کور می‌شویم.»

ناسا تخمین زده است که فواره خاکستر و گاز از آتشفشان در ارتفاع حدود 30.5 کیلومتری (19 مایلی) به داخل استراتوسفر پرتاب شده است و برخی از قسمت ها به ارتفاع 55 کیلومتری (34 مایلی) می رسند.

بدون اتصال به اینترنت، تیویتا سعی کرد از طریق پیامک و تماس با خانواده خود در تماس باشد. به طور معجزه آسایی، ایستگاه رادیویی محلی 90FM هنوز روی آنتن بود. در بالای تپه واتر برد، مردان جوان صدها اتومبیل را به سمت تاریکی گرد و غبار بادی هدایت کردند. آنها در تلاش برای نفس کشیدن، ماسک‌های تی‌شرت و کلاه‌های موقتی به سر داشتند.

«به ویژه، پسری جعبه پلاستیکی برای شستن سرش حمل می کرد. نگاه او بالاخره باعث شد دخترم لبخند بزند و وقتی جای پارک پیدا کردیم تا حدودی خیالم راحت شد.

“تمام شهر خاکستری به نظر می رسد”

یکی یکی بستگان تیویتا با او تماس گرفتند تا به او بگویند که سالم هستند. با این حال، هنوز کسی از پدر و مادرش چیزی نشنیده است. ترس در سینه اش بلند شد و از لوته کوچولو پرسید که آیا این ایده خوبی است که با او از ماشین پیاده شود تا بتوانند به دنبال مادربزرگ و پدربزرگ بگردند.

قیافه شجاعی کرد و گفت بله. سپس از لباسی که در ماشین پیدا کرد ماسک درست کرد. سرم را با ژاکتم پوشاندم در حالی که دست در دست هم گرفتیم و به تاریکی رفتم. پدر و مادرم در پناهگاه نبودند، اما حدود صد زن و کودک را دیدیم. خوشبختانه، خواهرم بالاخره بعد از ظهر همان شب با پدر و مادرم تماس گرفت.

با فرا رسیدن غروب، تیویتا دوستش جاناتان را دید که با ماسک‌ها، سیب‌هایی برای لوته و سیگار برای او به ماشینش نزدیک می‌شود، وسایل تجملاتی کوچکی که در دنیایی وارونه به نظر می‌رسد هدیه‌ای از طرف خداست.

“ما سعی کردیم با صدها نفر از مردم اطرافمان در ماشین هایشان بخوابیم. شنیدیم که مردم در پناهگاه سرود می خواندند. لوط اصرار داشت که رادیو روشن شود تا با ما همراه شود. من نگران باتری ماشین بودم، اما 90FM ما را به روز نگه می داشت – و این باعث می شد احساس امنیت و آرامش بیشتری داشته باشیم.”

آنها که در ماشین خود قفل شده بودند، هنوز مطمئن نبودند که فوران ها به پایان رسیده است یا خیر.

در دوردست، آتشفشان باستانی در شب به فوران خود ادامه داد. پس از چند ساعت خواب بی قرار، تیویتا درست پس از طلوع آفتاب از خواب بیدار شد و متوجه شد که حدود نیمی از وسایل نقلیه ناپدید شده اند.

“من متوجه شدم که خاکستر متوقف شده است، بنابراین دخترم را از خواب بیدار کردم و سعی کردم به اندازه خاکستر از شیشه جلوی ماشین بتراشم تا بتوانم به خانه بروم. این ایستگاه رادیویی اعلام کرد که فعالیت آتشفشانی در سه ساعت گذشته کاهش یافته است، اما هشدار سونامی همچنان به قوت خود باقی است. همچنین در بسیاری از مناطق کمبود آب آشامیدنی وجود داشت.»

«به همین دلیل است. تمام شهر از خاکستر خاکستری شد.»

در روزهای قبل از انفجار در 15 ژانویه، خدمات زمین شناسی تونگا درباره فوران های قریب الوقوع و سونامی احتمالی هشدار داد و به مردم محلی دستور داد از سواحل دوری کنند. اکنون آتشفشان شناسان بر این باورند که این آمادگی بود که احتمالا جان هزاران نفر را نجات داد.

در حال حاضر، به نظر می رسید هونگا تونگا-هونگا هاپایی ساکت شده است. تونگایی ها به یکدیگر کمک می کنند تا بر آسیب ها غلبه کنند و خیابان ها را تمیز کنند، زیرا کمک های بین المللی استرالیا، نیوزلند و ژاپن شروع به فرود در این کشور کرده است.

فوران آتشفشانی در تونگوناسا تخمین می زند که فوران آتشفشانی در تونگا معادل پنج تا شش میلیون تن TNT بوده و 500 برابر قوی تر از انفجار هسته ای در هیروشیما است. [NASA/NOAA via AFP][ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter istanbul duşakabin buy instagram followersanaliçli köfte tarifikusadasi escortbetroadsmm panelElektronik sigara