کد شبا چیزی جدا از شماره حساب نیست و نیازی ندارید که برای داشتن شماره شبا حساب جدیدی باز کنید. در منوی باز شده گزینه تولید شماره شبا را انتخاب کنید. در صفحه آخر بر اساس نوع حسابتان شماره حساب را وارد کرده و کد امنیتی را عینا وارد کنید. در سایت بانک گردشگری شماره حساب خود را وارد نموده، سپس کد امنیتی خواسته شده را درج می کنید. در سایت بانک گردشگری شماره حساب خود را وارد فیلد کرده سپس تصویر امنیتی خواسته شده را درج نموده و بعد شماره شبا را دریافت می کنید. ابتدا وارد سایت بانک مورد نظر شده سپس در صفحه ای که ظاهر می شود شماره حساب خود را وارد کنید و بعد تصویر امنیتی و بعد از آن شماره شبای شما در اختیارتان قرار می گیرد. در قدم اول باید وارد آدرس اصلی بانک ملت شوید و سپس اقدام به دریافت شماره شبا نمائید. دو حرف اول کد کشور است. نحوه دریافت کد شبای تمام بانک های ایران را در این مطلب آموزش می دهیم.

شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار «شبا» نامیده میشود، شمارهای است ۲۶ رقمی مطابق با استاندارد ISO-13616 که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران و جهان مشخص میکند. مطابق با دستور العمل بانک مرکزي بانک ها مکلف هستند شبا ي تمامي حساب هاي مشريان خود را محاسبه و در اختيار آنها قرار دهند . 4. سامانه هاي حواله الکترونيکي کشورساتنا وپايا بر اساس شبا فعاليت مي نمايند، بنابراين دانستن شبا ي حساب براي انجام حواله بين بانکها براي همه مشتريان بانک ها ضرورت دارد . در صورتیکه شماره شبا را اشتباه حساب کنید در هنگام انجام تراکنش سرور این موضوع را تشخیص داده و جلوی انجام تراکنش را می گیرد. باتوجه به این که این کدها درحال حاضر دو رقمی هستند، تا اطلاع ثانوی از صفر در سمت چپ این کد برای تمام بانکها و موسسات اعتباری استفاده شده است. شبا بر اساس استاندارد IBAN ايجاد شده است که در حال حاضر در بسياري از کشورهاي جهان – شامل تمام کشورهاي اروپايي – به عنوان استاندارد شماره ي حساب بانکي مورد استفاده قرار مي گيرد . شناسه حساب بانکي ايران که به اختصار شبا ناميده مي شود ، شماره اي است 24 رقمي که يک حساب بانکي را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکي ايران مشخص مي کند.

فیلد های مشخص شده را پر کرده و سپس ادامه را می زنیم. از جمله روش های غیرحضوری برای دریافت شماره شبا بانک ملت مراجعه به عابربانک و یا مراجعه به وب سایت رسمی بانک ملت برای دریافت شماره شبا بانک ملت می باشد. باشد. استفاده از هیچ کاراکتر دیگری، از جمله اعداد و حروف فارسی مجاز نیست. شماره شبا نوعی شماره بانکی و اختصاصی برای هر مشتری بانکی می باشد که حاوی 26 کارکتر اعم از حروف و اعداد می باشد که اگر شما تصمیم به انتقال/دریافت وجه از طریق ساتنا و پایا را دارید، به این شماره نیاز خواهید داشت چرا که تنها از این طریق می توانید ساتنا و یا پایا کنید. اما اگر عضو «رده» نیستید، به سادگی و با ایمیل، جیمیل یا شماره موبایل ابتدا عضو شوید و از این امکان اختصاصی برای مشتریان بانک ملت استفاده کنید. به اين معنی که اگر مشتری يا متصدی بانک يک يا چند رقم از شبا را به اشتباه وارد كند، سيستم با كنترل محتوای شماره شبا به او اعلام میكند كه اشتباهی رخ داده است و بايد شماره وارد شده بار دیگر كنترل شود.

در بخش بعدی چند گزینه برای شما به نمایش درخواهد آمد که یکی از آن ها تبدیل شماره حساب معمولی به شماره شبا می باشد. مخصوصا اگر چند حساب بانکی داشته باشید، مشکل خیلی پیچیده تر می شود. به اینصورت که اگر اشتباه یا سهوی در ورود شماره شبا پیش آید، سامانههای بانکی از اشتباه مشتری در اعلام شماره يا از خطای متصدی بانک در ورود اطلاعات آگاه شده و آن را گزارش میکنند. اگر روشهای دیگری برای دریافت شماره شبا و حساب میشناسید، در پایین همین مطلب با ما و مخاطبان دیگر به اشتراک بگذارید. در مطلب ” آموزش بدست آوردن شماره شبا بانک ملی ایران ” توضیحاتی را در رابطه با شبا بانک ملی ارائه نمودیم که از آن میتوانید بهره ببرید. پیدا کردن شماره شبا و شماره حساب در قدیم تنها با مراجعه به بانک یا دستگاه خودپرداز بانک مربوطه امکانپذیر بود، اما با پیشرفت سالهای اخیر دولت در حوزه بانکداری الکترونیکی، وبسایتهای رسمی بانک های سراسر کشور نیز این قابلیت را در اختیار مردم قرار دادند. این شماره تا مدتی پیش شاید به عدد فانتزی بود و کسی کاربرد آن را نمی دانست، اما امروز برای حواله های پایا و ساتنا، داشتن این شماره الزامی است.

شبا یک عدد 24 رقمی است و بر اساس استاندارد جهانی IBAN می باشد. سپس به بخش دریافت شماره شبا مراجعه کرده و با وارد کردن شماره حساب خود، شماره شبا بانکی خود را دریافت می کنیم. سپس شماره حساب اصلی متصل به کارت را مشاهده خواهید کرد. پس از ثبت نام وارد داشبورد میشوید و در آنجا با 3 گزینه «شماره کارت به شماره شبا»، «شماره کارت به شماره حساب» و «حساب به شبا و استعلام شبا» برخورد خواهید کرد. هر بانک برای خودش سرویس جدایی داره که با دادن شماره حساب هر فردی می شه شماره شبای اون فرد در اون بانک رو به دست آورد. برای سهولت و استاندارد سازی مبادلات بین بانکی کشور، هر شماره حساب دارای یک شماره شبا است که در انتقال وجه بین بانکی استفاده میشود. به منظور تسريع در واريز وجه حساب مقصد ، بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران در تاريخ 12 خرداد ماه 1388 ساختار يک شناسه منحصر به فرد براي هر حساب بانکي اعلام کرد .