درگذشت: دزموند توتو، “قطب نمای اخلاقی” آفریقای جنوبی اخبار

[ad_1]

دزموند توتو به عنوان یک روحانی که حکومت اقلیت‌های سفیدپوست در آفریقای جنوبی را محکوم می‌کرد و از انتقاد از صاحبان قدرت پس از کنگره ملی آفریقا (ANC) به دلیل کوتاهی در کمک به سیاه‌پوستان فقیر دریغ می‌کرد، به شهرت رسید.

اما توتو، 90 ساله، که یکشنبه در کیپ تاون پس از مبارزه طولانی با سرطان پروستات و عفونت درگذشت، بسیار فراتر از آفریقای جنوبی انتقاد کرده است، و اغلب با طنز و گرمی ضربات را کاهش می دهد.

او نگرش اسرائیل نسبت به فلسطینی ها، جنگ تحت رهبری ایالات متحده در عراق و جنگ تندرو در کلیسای خود را محکوم کرد. تلاش برای صلح او را به قبرس، ایرلند شمالی و کنیا برد.

اسکات فرسینگ، یک اهل آفریقای جنوبی، گفت: «او قطب‌نمای اخلاقی آفریقای جنوبی بود، خاری در چشم دولت آپارتاید به دلیل نابرابری‌های فاحش آن، و دولت پس از آپارتاید، که او از آن به دلیل فساد و خوشرویی در چین انتقاد می‌کرد. او به الجزیره گفت، محقق آفریقا.

«توتو یک ایده آلیست صریح بود و همیشه طرفدار عدالت بود، مهم نیست چقدر سخت باشد. او، همراه با نلسون ماندلا، در طول دهه‌های تغییر آشفته غول‌پیکر بود. آنها در حال حاضر رفته اند، دشوار است که ببینیم آفریقای جنوبی برای رهبری به کجا خواهد رفت.”

اسقف اعظم آفریقای جنوبی، دزموند توتو، در مرکز، با همراهی معاون مفتی اورشلیم، محمد سعید جمال، سمت راست، و رئیس کلیسای انگلیکن در اسرائیل، اسقف سمیر کافیتی (سمت چپ توتو)، در مسجد خیمالی کوپلا، 1989. [File: Anat Givon/AP]

توتو در سال 1931 در شهر معدن طلای ترانسوال، کلرکزدوپ، در خانواده زکریا، معلم و آلتا، خدمتکار به دنیا آمد. او ابتدا راه پدرش را ادامه داد، اما در اعتراض به محدودیت‌های دولت برای آموزش مدارس سیاهپوستان استعفا داد.

او تحت تأثیر اسقف تروور هادلستون و دیگر روحانیون سفیدپوست ضد آپارتاید قرار گرفت و در سال 1961 کشیش شد و در سال 1975 اولین رئیس آنگلیکن سیاه پوست در ژوهانسبورگ شد.

از آنجایی که ماندلا در زندان بود، توتو و دیگران برای تغییر مبارزه کردند. در حالی که پلیس اعتراضات دانشجویان سیاه پوست را در سال 1976 به طرز وحشیانه ای سرکوب کرد، توتو استدلال کرد که دولت اقلیت سفیدپوست نژادپرست، محکوم به فنا و مخالفت با اراده خدا است.

به گفته مؤسسه نوبل نروژ، «دیدگاه‌های روشن و موضع بی‌باک» او که او را به «نماد وحدت‌بخش برای همه مبارزان آزادی آفریقا» تبدیل کرد، جایزه صلح نوبل را در سال 1984 به ارمغان آورد.

توتو اگرچه کوتاه قد بود، اما در سیاست آفریقای جنوبی غول بود و به خاطر غیرت، خنده های عفونی، و انتقاد زیرکانه اش از پوچ بودن آپارتاید قابل توجه بود. در یک مثال، او به پیروانش گفت: «با سفیدپوستان مهربان باشید، آنها به شما نیاز دارند که انسانیت آنها را دوباره کشف کنید.

استفان گیش، نویسنده بیوگرافی توتو به الجزیره گفت: «او مارتین لوتر کینگ آفریقای جنوبی بود، یک روحانی مسیحی که بدون خشونت برای عدالت و برابری نژادی کار می کرد. او هرگز از ستمگران خود متنفر نبوده و همواره به گفت و گو و توسل به وجدان اخلاقی مردم معتقد بوده است.

او در سال 1986 به عنوان اسقف اعظم کیپ تاون انتخاب شد و به مبارزه با حکومت اقلیت سفیدپوست ادامه داد و از تلاش های رئیس جمهور FW de Klerk برای آزادسازی در سال 1989، مانند آزادی ماندلا و حذف ممنوعیت ANC استقبال کرد.

در فوریه 1990، توتو ماندلا، دوست دیرینه خود را به بالکنی در تالار شهر کیپ تاون مشرف به میدانی که رهبر کنگره ملی آفریقا پس از 27 سال حبس سیاسی، اولین سخنرانی عمومی خود را انجام داد، هدایت کرد.

جان کمپبل، سفیر سابق ایالات متحده و نویسنده کتاب صبح در آفریقای جنوبی، به الجزیره گفت: «او یکی از قهرمانان واقعی زمان ما بود – واعظی عالی و فداکار با حس شوخ طبعی مسری.

«او از نوع کمیاب مردی بود که برای خدمت به خیر بزرگتر، از قوام سیاسی اساسی که در زمانی که آفریقای جنوبی به سمت دموکراسی حرکت کرد، ایجاد کرده بود کنار رفت.

نلسون ماندلا و دزموند توتو در 8 می 1994 در مراسمی در فضای باز برای جامعه مسیحی کشور در سووتو شرکت کردند. [File: Desmond Boylan/Reuters]

در نوامبر 1995، رئیس‌جمهور وقت ماندلا از توتو خواست تا ریاست کمیسیون حقیقت و آشتی (TRC) کشور را برعهده بگیرد و شواهدی از جنایات دوران آپارتاید جمع‌آوری کند و توصیه کند که آیا کسانی که به گناهان خود اعتراف کرده‌اند باید عفو شوند.

در پایان تحقیقات، او بسیاری از رهبران سابق سفیدپوست آفریقای جنوبی را به دروغگویی به کمیسیون متهم کرد. با این حال، به گفته توتو، هدف عدالت «ترمیمی» بود تا «تقابلی» و با هدف «هماهنگی مشترک» بر اساس اصل آفریقای جنوبی اوبونتو.

به این ترتیب، توتو به دلیل ملایم بودن با فعالان سیاه پوستی که با آپارتاید خشونت آمیز مبارزه می کنند، مانند وینی ماندلا، و به خاطر ناتوانی در مجازات سفیدپوستانی که برای چندین دهه بر اکثریت سیاه پوستان به شدت حکومت می کردند، مورد انتقاد قرار گرفته است.

حکومت دموکراتیک در آفریقای جنوبی پایان کار نبود. پدر چهار فرزند، که در سال 1955 با لیا ازدواج کرد، از رهبران کنگره ملی آفریقا در پرتوریا به دلیل سوار شدن بر “قطار” با امتیازات انتقاد کرد، در حالی که دیگران در فقر فرو رفتند.

او رئیس جمهور زیمبابوه رابرت موگابه را یک “شخصیت متحرک” خواند که کشورش را به “سبدی” تبدیل کرده است و از آفریقای جنوبی به دلیل نرمش بیش از حد با او انتقاد کرد. در سال 2011، او دوباره کشورش را به دلیل تسلیم شدن در برابر چین با عدم صدور ویزا برای دالایی لاما محکوم کرد.

توتو به طور فزاینده ای بر مسائل جهانی تمرکز می کند. او در تلاش‌ها برای فرونشاندن خشونت‌های سیاسی که از زمان انتخابات مناقشه‌برانگیز سال 2007 کنیا را فراگرفته بود، نقش محوری داشت و میانجی‌گری در توافقنامه تقسیم قدرت بین رهبران رقیب موای کیباکی و رایلا اودینگا بود.

در سال 2007، او به یک گروه تازه تاسیس از دولتمردان بالغ به نام بزرگان، همراه با رئیس جمهور سابق ایالات متحده، جیمی کارتر، کوفی عنان، مری رابینسون و دیگران پیوست. در همان سال، او گروه را در اولین مأموریت خود به دارفور در سودان رهبری کرد.

سال بعد، او به جزیره تقسیم شده قبرس در دریای مدیترانه سفر کرد، جایی که رهبران ترک قبرس و قبرس یونانی مذاکرات اتحاد مجدد را آغاز کردند. در آنجا، او افراد هر دو اردوگاه را تشویق کرد تا از روند میانجیگری حمایت کنند.

او قلم های اسرائیلی را به هم زد و رفتار فلسطینیان را با آپارتاید در آفریقای جنوبی مقایسه کرد. او از جورج دبلیو بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا و تونی بلر، نخست وزیر سابق بریتانیا خواست تا بپذیرند که در جنگ «غیراخلاقی» خود در عراق مرتکب اشتباه شده اند.

او حتی به درون خود نگاه کرد تا از کلیسایی که چندین دهه در آن خدمت کرده بود انتقاد کند. در میان بحث و جدل بر سر تعیین اسقف های همجنس گرا در کلیسای انگلستان، او از “وسواس” همجنس گرایی که نبرد روحانیون علیه فقر را خنثی کرد، انتقاد کرد.

به گفته کلایو کانوی، رئیس بنیاد توتو انگلستان، اصول اوبونتو که زیربنای فلسفه توتو است، ارزش خود را در مورد «جنگ با جوامع در همه جا» به کار برد.

«آرک شجاع، فساد ناپذیر و مقتدر بود. کانوی به الجزیره گفت: همه ما از سبک حفظ شده او در میانجیگری صلح آمیز درس گرفته ایم، که نه تنها علیه آپارتاید، بلکه در غزه، سیرالئون و فراتر از آن نیز کار می کند.

برای ما، تجمع اعضای باند و افسران پلیس از لندن یا رهبران گروه‌های شبه‌نظامی پروتستان در بلفاست در کنار هم در یک میز برای درک وابستگی متقابل آن‌ها در حالی که افراد دیگر زندگی آن‌ها را تغییر داده است.

توتو در اواخر دهه 1990 به سرطان پروستات مبتلا شد و در سال های اخیر چندین بار به دلیل عفونت های مربوط به درمان در بیمارستان بستری شده است.

او 90 سالگی خود را در 7 اکتبر امسال با حضور در یک مراسم ویژه روز شکرگزاری در کلیسای جامع سنت جورج در کیپ تاون جشن گرفت.

سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی گفت که مرگ توتو در روز یکشنبه “فصل دیگری از سوگواری ملت ما در وداع با نسلی از آفریقای جنوبی استثنایی بود که آفریقای جنوبی آزاد شده را به ما واگذار کردند.”[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum buy instagram followersbuy instagram followers with credit cardMobil Ödeme Bozdurmamobil ödeme bozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurmahtml nullednulled themes