ترموکوپل ترموکوپل چیست؟ کاربردهای ترموکوپل موارد مصرف خرید و قیمت انواع ترموکوپل

همین ترموکوپل از فلزات Ni-Cr اسم تجاری کرومل و Cu-Ni ساخته می شوند. می اقتدار از آن در کاربردهای خلاء و مواردی

توسط ETELARESANKHABAR در 8 آذر 1401
همین ترموکوپل از فلزات Ni-Cr اسم تجاری کرومل و Cu-Ni ساخته می شوند. می اقتدار از آن در کاربردهای خلاء و مواردی که سنسور در آن حفاظت شده ، استفاده کرد . به لهجه معمولی از بهترین و مالامال کاربردترین سنسورها برای میزان گیری دما می باشند. دسته‌بندی نشده در ترموکوپل سیم فارغ از مهره نباید از مایعات استعمال شود که می تواند آلیاژ ترموکوپل را خورده و یا این که اکسید کند. غالباً از سطوح فلزی ، به ویژه لوله ها برای سیستم های برقی به کارگیری می شود. اتصال غیرمستقیم به سیستم الکتریکی می تواند در اندازه گیری ترموکوپل تأثیر بگذارد. به طور کلی ، ترموکوپل های مفتولی حیاتی سیم انتخابی مناسب برای اندازه گیری دمای گاز هستند. از آنجا که می توان آن ها را زیاد ریز ایجاد ، دوران واکنش مضاعف پر سرعت را هم فراهم می کنند. 1) طریق عمکرد سنسور ترموکوپل چیست؟ یک سنسور ترموکوپل ، بر پایه حرکت الکترون ها در سیم های ناهمنوع فلزی اش به برهان اختلاف حرارت در بین اتصالات گرم و سرد فعالیت می کند.

پارامترهای اساسی جهت تعیین ترموکوپل :

در نهایت همین طور می قدرت ابلاغ نمود که بر پایه متاع فلز و آلیاژی که در آن ها به عمل رفته است اصلی گونه های متعدد و متفاوتی همچون هستند که همه اشکال این محصولات در فروشگاه اینترنتی هیتر هدف قابل پیشنهاد و خرید کردن است. تجهیزات متنوع و مختلفی به جهت ترازو گیری دما در سیستم های صنعتی وجود دارد که ترموکوپل یکی از منحصربه‌فرد به فرد ترین و ایده آل ترین همین تجهیزات است. این فرآورده در دو گونه صنعتی و معمولی (مصارف خانگی نظیر ترموکوپل آبگرمکن وبخاری) در بازار به فروش می برسد که هر دو نوع ترموکوبل بهترین تجهیزات به جهت میزان گیری و مقدار دما به شمار می روند. تیپ ترموکوپل ، رنج دمایی ترموکوپل ، ارتفاع ترموکوپل ، کالا غلاف ترموکوپل ، دقیق بودن ترموکوپل ، اتصال ترموکوپل ، مقاومت در برابر سایش و تکان و نیز چنین این که ترموکوپل انتخابی ما اصلی دیگر قطعات نیز خوانی داراست یا این که خیر. ترموکوپل‌ها گونه های متفاوتی دارند که مطابق متاع فلز و آلیاژ آن به هشت گونه Type K, J, E, T, N, B, S, R تقسیم می‌شوند.
  • سیم شیلددار حالتی میباشد که روی سیم های ترموکوبل روکشی کشیده شده میباشد و اساسا از متاع آلیاژ منزیم فشرده شده می باشد و حفظ کننده مناسبی به جهت ترموکوبل است.
  • ولتاژ به‌وجود آمده در دوسر نهایی این وسیله در هر شکل میلی ولت و خوی الکتریکی هر ترموکوپل بسته به نوع آلیاژ سیم‌های آن مطابق حیاتی جدول های استانداردی می باشد.
  • اگر در طولانی مدت در بازه دمایی 540 تا 760 رتبه سانتیگراد قرار بگیرند، مستعد هجوم ها در میان دانه ای است.
  • ترموکوپل مدل J از آهن و کنستانتان و نوع K از نیکل/آلیاژ کروم (کرومل) و نیکل/آلیاژ آلومینیوم (آلومل) ساخته می‌شود.
رنج دمایی که این ترموکوپل‌ها در آن صحیح فعالیت می‌کنند، در میان -۲۵۰ تا ۱۳۰۰ درجه‌ی سانتیگراد است. به خاطر همین که در این سنسورها از مس به کارگیری شده است، خاصیت ضد اکسیداسیون دارد. مقدار طول عمر سنسور ترموکوپل، به کارداران متمایز بستگی دارد و نمی توان ارتفاع عمر دقیقی برای هر مدل سنسور دما Thermocouple معین کرد. به عنوان مثال محیطی که سنسور بخواهد در آنجا به کارگیری شود، یک عدد از عامل ها مضاعف تأثیرگذار در میزان ارتفاع عمر جفت های حرارتی و گرمایشی است. درصورتیکه فرآورده شما به صدق انتخاب شده باشد و همچنین به نحوه درست از آن مراقبت شود، تا سالیان سال تداوم خواهد داشت. ترموکوپل از دو سیم فلزی غیر همجنس ساخته شده که نسبت به کمتر میزان اکسیژن هوا اصلی اند. هر فلز از یک سر بهم جوش خورده اند و تا دوران وجود شعله و انتقال گرمای آن به محلی که دو فلز غیر همجنس قرار دارند، همواره در سر دیگر این فلز جریانی به‌وجود می آید که در غایت باعث روشن ماندن شعله و باز شدن مسیر گاز می شود. امروزه به کارگیری از ترموکوپل در بخش اعظمی از پروژه ها به راحتی دیده می شود، ولی خود ترموکوپل ها گونه های متمایز دارند و در انواع گوناگون می توانید به راحتی حساس کاربردها و مزایای هر کدام آشنا شوید.

تفاوت فی مابین ترموکوپل گونه J و K چیست؟

نقطه اتصال سرد را می توان اهمیت غوطه ور کردن آن در آب اثبات نموده تا مقدار دمای اثبات محافظت گردد. این را می قدرت به راحتی بوسیله یک دستگاه فن ای و مخصوص، کالیبره و تهیه نمود، تا بوسیله یک دستگاه compensation، اتصال مرجع، به راحتی و سوای هیچ گونه مشکلی انجام گردد. از آنجایی که ترموکوپل دوران زیادی است که در موردها گوناگون در پروژه ها و صنایع بدلیل بهترین شیوه اندازه گیری دقیق دما، مورد اعتنا است. کابرد آن برای برای ترازو گیری دمای تراز کوره ها، دمای درونی دودکش ها، جدا کن گاز بخاری، اجاق گاز و شومینه ها، و دمای ساخت کننده دارو و مواد خوراکی و… از thermocouple بسیار می باشد. ترموکوپل به دلیل تولید ولتاژ و جریان الکتریسته در اثر اخذ حرارت، وسیله فراوان مفیدی در کنترل حرارت یا این که استعمال بعنوان کنترلر می باشد. از گزاره کاربردهای آن، به تیتر انواع [قطع کننده جریان گاز می باشد. از جمله مهمترین کاربردهای ترموکوپل در صنعت های را می‌توان در صنعت های ساخت اثاثیه گازسوز اسم برد. بدین ترتیب که از ترموکوپل جهت ایمن‌سازی تجهیزات گاز سوز در مواقعی که شعله گاز به دلایلی (از پاراگراف باد) خاموش می‌گردد، جهت جدا کردن گاز و پرهیز از تکثیر آن استفاده می‌گردد. ترموکوپل به عامل ساخت ولتاژ و جریان الکتریسته در اثر اخذ حرارت، وسیله دوچندان مفیدی در در دست گرفتن حرارت یا این که استعمال بعنوان کنترلر می‌باشد.

چطور ترموکوپل گزینش کنیم؟

قیمت همین ترموکوپل‌ها، بالاتر از بها ترموکوپل‌های مدل J است، ولی گونه K سنسور دمایی همه‌کاره بوده و بضاعت تحمل دماهای ۰ تا ۱۲۶۰ درجه سلسیوس را دارند. حرکت مولکول‌ها و اتم‌ها به ایجاد گرما باعث میشود (انرژی جنبشی) و هر چقدر حرکت اکثر باشد، گرمای بیشتری تولید می‌شود. سنسورهای دما، مقدار انرژی گرمایی یا حتی سردی تولید شده توسط یک شی یا این که سیستم را اندازه‌گیری می‌کنند، که اهمیت تولید یک خروجی دیجیتال و یا آنالوگ، به ما این قابلیت را می‌دهند که هر تغییر فیزیکی دارای ربط مهم دما را تشخیص بدهیم یا این که «حس» کنیم. ترموکوپل ها رایج‌ترین گونه گزینه به کارگیری از انواع متفاوت سنسورهای دما هستند. تیم صنعتی ابزار ظریف ساتراپ دما حیاتی سابقه‌ای درخشان در حوزه واردات، ساخت، عرضه مستقیم گونه های ترموکوپل، سنسورهای مقاومتی دما، هیتر، کابل‌های ترموکوپل، اشکال ترموول کار می‌نماید. ماکزیمم دمای ترازو گیری شده بستگی به تراز بازه زمانی سیم مورد به کار گیری دارد.

گاز برگه ای آلتون G601

این ترموکوپل از مس Cu و آلیاژ Cu-Ni (کنستانتان Constantan) ساخته می-شود. یکی از ابزارهای زیاد پرکاربرد در انجام اکثر پروژه ها می باشد. ذخیره نام، آدرس اینترنتی و تارنما من در مرورگر به جهت زمانی که مجدد دیدگاهی می‌نویسم. ترموکوپل‌های جور K، J، T، R، S وB از اشکال اصلی ترموکوپل‌ها هستند. بر اساس دسته اتصال به سه گونه اتصال آشکار، اتصال زمین‌شده و اتصال زمین‌نشده تقسیم می‌شوند. این ترموکوپل هم نظیر ترموکوپل مدل J به جهت کار در جو اکسیدکننده مناسب است. در سنسور گونهپایه مثبت از جنس نیکل کروم سیلیکون (نیکروسیل) و هادی شالوده منفی از کالا نیکل سیلیکون (نیسیل) است. دماسنج تایپ N نسبت به این دو تایپ گران تر بوده و ضریب آلرژی آن کاهش است. البته به علت اینکه هر دو پایه آن، خاصیت آهنربایی ندارند (فاقد Fe هستند)، در محیط های اکسیدی آیتم بهره گیری قرار گیرند. به علاوه در دماهای بالا همین جفت حرارتی اخلاق پایدارتری نسبت به انواع K و E از خویش نشان می دهد. ترموکوپل ها برای اندازه گیری در محدوده دمایی بسیار تا 1800 جايگاه سانتی گراد مطلوب هستند، آن ها برای کاربردهایی که در آن تفاوت های دمایی کوچکتر باید دارای دقت بالا میزان گیری شوند. به جهت نمونه محدوده 0 تا 100 جايگاه سانتی گراد حیاتی دقت 1/0 مرتبه سانتی گراد کاهش مناسب هستند. حال که دارای کاربرد ترموکوپل آشنا شدید خوبتر میباشد در آیتم مزایای آن هم داده ها قابل قبولی را در حیث بگیرید. از مزایای ترموکوپل می‌توان به اعتنا آن و همینطور گسترده بودن محدوده کاری اشاره کرد؛ چرا که در محدوده دمایی در بین منفی ۱۸۰ تا ۱۸۰۰ سانتیگراد عملکرد و ترازو گیری خویش را معین می کند و در محدوده کاری ترموکوپل خرید المنت استخری قرار می گیرد. به خاطر اشکال متعدد و متعدد ترموکوپل شما می توانید گونه های تیپ را در یک محدوده دمایی مختص جهت عملکرد هر چی بهتر ترموکوپل در لحاظ بگیرید. ترموکوپل را شما می توانید نظیر یک ترانسدیوسر در لحاظ بگیرید که به رخ خویش مولد کار کشته هست دو یا چند اتصال میان فلز اهمیت متاع را به وجود بیاورد.

کارایی ترموکوپل ها-المنت ها

Thermocouple یا این که ترموکوپل سنسور قوی و دقیقی است که از دوسیم متعدد که در یک نقطه به یک دیگر متصل شده‌اند، تشکیل یافته است. محل اتصال این دو سیم یا دو فلز ناهمسان، قابلیت اندازه‌گیری دمای بخش مدنظر را حاصل می‌کند. اکران خرید المنت استخری اختلاف دمای ایجاد شده در محل اتصال سیم ترموکوپل ، به واسطه‌ی یک خروجی دیجیتال و یا این که آنالوگ رخ می‌پذیرد. فلزات ترموکوپلی به‌طور کلی نسبت به قیمت‌شان به دو تیم تقسیم می‌شوند؛ ترموکوبل فلز مبنا و ترموکوبل فلزات قیمتی. هنگامی از سنسورهای Base Metal به کارگیری می کنیم، قطر سیم ها به طور معمول 8 یا این که AWG 14 ( 3.62 یا این که 1.62 میلیمتر ) اهمیت عایق سرامیکی و همچنین غلاف های نگهدارنده آن ها، سرامیکی یا این که فلزی هستند. قطر تبارک سیم‌های دماسنج تیپ K اخبار در میان المللی یا N به کندی اندک می شود تا قبل از این‌که دمای بالا سبب تخریب و ازبین رفتن سیم‌ها شود، روزگار برای اندازه‌گیری‌ها مهیا گردد. ترازو گیری ظریف دما به جهت در اختیار گرفتن و جداسازی و بررسی دمای فلز مذاب، دوچندان مهم است.

پاسخ به “ترموکوپل چیست”

اولین موضوعی که در زمان خرید می بایست به آن دقت کرد بررسی فرآیند و پروژه آیتم نظر می باشد که باید بدانیم میزان دمایی که در آن پروژه بایستی میزان گیری شود چه میزان می باشد . حساسیت ترموکوپل تیپ K تقریبا 4 µV/°C هست و غالبا در دماهای بالا آیتم به کار گیری قرار می گیرد. بطور نمونه ترموکوپل های سیمی صورت دسته K رنج 40- تا 50 رتبه می باشد و گونه میله ای آن کار کشته به ترازو گیری تا محدوده 300 رتبه هستند). این ترموکوپل خاصیت ضد اکسیدی داشته و معمولا در دماهای بالا آیتم استعمال قرار می گیرد. تیپ K از پراستفاده ترین تیپ های ترموکوپل هاست و در عمده صنعت ها مورد استعمال قرار می گیرد. توجه RTD حدود 0.1 مرتبه سانتی گراد و از اشکال RTD ها می قدرت به Pt100 و Pt1000 و Ntc اشاره نمود. معمولا حیاتی موقعیت متفاوت محیطی سازگارند و در علیه تغییرات دما پاسخی زیاد سرعت بالا می دهند. نکته دیگر آنکه دامنه حرارتیشان در بین دویست تا هزار و دویست مرتبه سانتی گراد می باشد و در ارتفاع ها و اندازه های گوناگون ساخت می گردند. ارزش آن¬ها بالا و آلرژی آن زیاد ناچیز و در حدود۱۰ µV/°C و محدوده دمایی آن تقریبا -۵۰ °C و +۱۷۵۰ °C است. ترموکوپل انواع متنوعی دارااست که به دو نوع کلی فلز شالوده و فلز قیمتی تقسیم می‌شوند. ترموکوپل‌های گونه J، K، T و E از نوع فلز شالوده بوده و مرسوم ترین انوع ترموکوپل هستند. اشکال R، S و B از مدل فلز قیمتی بوده و به جهت ترازو گیری دمای بالا آیتم به کارگیری قرار می‌گیرند.

ترموکوپل (Thermacouple) چیست؟

دلیل آن تداخل امواج الکترومغناطیس بر بر روی کابل ورودی می­ باشد. ترمومتر میزان درست دما را با علامت منفی اکران می ­دهد که این مورد نشانگر معکوس شدن پلاریته در ترمینال ترمومتر می­باشد. دقت میانگین در ترمو کوپل، تماسی بودن که موجب شوک در آن می گردد و غیر خطی بودن از معایب آن میباشد. تک ولتاژ استعمال از دیتاها و محتوای این تارنما به هر شکل غیرمجاز است. در نتیجه، Thermocouple ها برای تولید و نمایش میزان گیری قابل تعبیر و تفسیر و دقیق، نیاز به کالیبراسیون دارند. چون توجه میزان گیری، % میزان غلط و سرعت پاسخدهی جفت های حرارتی یا گرمایی، در ذیل آزمایش قرار دادن این تجهیزات است. همانطور که شاید از اسم ترموکوپل متوجه شدید، خواسته ترمو چسبیده به کوپل است. پس بایستی در همین ابتدای کلام ها می داند باشید که سخن این مقاله بر سر اندازه‌گیری و سنجش دما می‌باشد. ولی سنجش دما به کمک این تجهیزات در بخش‌های متعدد صنعتی مورد مشاجره می‌باشد. امکان حذف نوسانات رادیویی و افزایش مقاومت سیم ترموکوپل شیلد دار، این محصولات را به جهت استفاده در پایگاه‌های با و مرکزها اهمیت صنعتی، نظامی و اداری مطلوب کرده است. اما افزایش مقاومت، فقط مزایای قرار گرفتن این پوشش بر بر روی سیم شیلد دار نبوده و می‌توان به مزایای بزرگ‌تری چون امکان حذف نویز‌ها و نوسانات تولید شده در اثر امواج رادیویی، هم دست یافت. امکان حذف نوسانات رادیویی و افزایش مقاومت سیم ترموکوپل شیلد دار این محصولات را به جهت استفاده در پایگاه‌های دارای و مرکز ها حساس صنعتی، نظامی و اداری مناسب کرده است. سنسورهای دمایی که قرار میباشد در صنعت سیمان آیتم به کارگیری قرار بگیرند، بایستی در مدل های خاصی طراحی و ایجاد گردند تابتوانند وضعیت متفاوت را در همین جور محیط ها تحمل کنند. گزینش متریال غلاف نگهدارنده و سبک تولید دماسنج، بستگی به موقعیت حرارتی، شیمیایی و مکانیکی در محفظه موردنظر دارد. دما در فرآیند شکل‌دهی شیشه نقش دوچندان حائز اهمیتی دارد، چون شاخص ویسکوزیته شیشه، تماماً به یکنواختی حرارت بستگی داشته و هر تغییری در این برهان مهم، باعث به مشکلاتی در فرایند بعدی فرآیند شکل‌دهی شیشه می‌ گردد. مدیر دمای خوب در صنعت ساخت و ایجاد شیشه اضطراری هست تا اطمینان حاصل گردد که فرایند ایجاد محصول نهایی حساس استاندارد بالا و قابل اعتماد ادامه یابد. اندازه گیری و در اختیار گرفتن دما، باعث ارتقاء عمر نسوز در در دست گرفتن میزان مرغوب بودن و استحکام کلی محصولات شیشه ای می گردد. این غلاف محافظ، به رخ قابل توجهی از اثرات خورندگی می‌کاهد. چنانچه نصیب کوچکی نوک جوشکاری شده ترموکوپل برداشته شده و ترموکوپل درون خط لوله جاسازی شود، دمای سیال جاری درداخل لوله، بدون هیچگونه زحمتی قابل اندازه‌گیری است. این گونه سنسورها در بازار موجود میباشند و غالباً جهت اندازه‌گیری مورد به کارگیری قرار می‌گیرند.
آخرین مطالب
مقالات مشابه
نظرات کاربرن