ترس سیستمیک: چگونه هند آزادی مطبوعات را در کشمیر شکست اخبار آزادی مطبوعات

[ad_1]

به مدت پنج سال، سجاد گل درباره درگیری می نویسد که کشور تحت حاکمیت هند، کشمیر، منطقه مورد مناقشه هیمالیا را که در آن شورش مسلحانه و سرکوب وحشیانه هند برای بیش از سه دهه در آن بیداد می کند، ویران می کند.

این در چهارشنبه شب برفی این ماه با ضربه زدن به در خانه او تغییر کرد.

مادرش گفت که گل خود را در محاصره سربازان هندی با تفنگ های خودکار دید، که او را در یک وسیله نقلیه سوار کردند و با عجله از طریق باند فرودگاه پوشیده از برف به هجین، روستایی آرام در حدود 32 کیلومتری سرینگر، پایتخت منطقه، رفتند. که فقط از یک نام استفاده می کند.

روزنامه‌نگاران مدت‌هاست که در کشمیر تحت حاکمیت هند با تهدیدهای مختلف دست و پنجه نرم می‌کنند و خود را در بین کشورهای رقیب گرفتار می‌دانند. اما وضعیت آنها پس از اینکه هند نیمه خودمختاری منطقه را در سال 2019 لغو کرد و آن را تحت انسداد شدید امنیتی و ارتباطی قرار داد و رسانه ها را در سیاهچاله رها کرد، به طرز چشمگیری بدتر شده است.

یک سال بعد، سیاست رسانه ای جدید دولت به دنبال کنترل مؤثرتر مطبوعات برای محکوم کردن گزارش های مستقل است. ده ها تن تحت قوانین سختگیرانه ضد تروریسم دستگیر، بازجویی و تحقیق شده اند.

ترس از انتقام جویی تا حد زیادی مطبوعات محلی را محو کرده است.

استفان باتلر، هماهنگ‌کننده برنامه آسیایی کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران مستقر در ایالات متحده (CPJ) گفت: «به نظر می‌رسد مقامات هندی مصمم هستند که خبرنگاران را از انجام وظایف خود باز دارند.

خبرنگاران کشمیری در بازرسی غافلگیرانه عابران پیاده مشغول کار هستندروزنامه نگاران کشمیری در بازرسی غافلگیرانه عابران پیاده توسط نیروهای امنیتی در سرینگر کار می کنند [Dar Yasin/AP]

دستگیری گل، که CPJ آن را محکوم کرد، بر کاهش سریع آزادی مطبوعات و جرم انگاری روزنامه نگاران تحت حاکمیت هند در کشمیر تاکید کرد.

پلیس به خانواده گل گفت که او به دلیل تحریک مردم به “توسل به خشونت و برهم زدن نظم عمومی” دستگیر شده است. بیانیه پلیس بعداً او را به عنوان “معمولاً اطلاعات نادرست” و “داستان های جعلی” در رسانه های اجتماعی منتشر می کند.

او چند روز پس از آن بازداشت شد که تنها توئیتش ویدئویی از تظاهرات علیه حکومت هند پس از قتل یک شورشی کشمیری را مرتبط کرد. او ۱۱ روز را در زندان گذراند تا اینکه دادگاه محلی او را آزاد کرد.

مقامات به جای آزاد کردن گل، او را به یک پرونده جدید تحت قانون سختگیرانه ایمنی عمومی متهم کردند که به مقامات اجازه می دهد هر کسی را تا دو سال بدون محاکمه زندانی کنند.

گلشنا گفت: «پسرم مجرم نیست. او فقط می نوشت.

حمله مستقیم به رسانه های آزاد

رسانه ها همیشه در کشمیر تحت حاکمیت هند، تنها منطقه با اکثریت مسلمان در این کشور، به شدت تحت کنترل بوده اند. از سال 1989، زمانی که شورشیان در تلاش برای ایجاد کشمیر مستقل یا اتحاد با پاکستان، جنگیدن با سربازان هندی را آغاز کردند، از پیچاندن دست ها و ترس به طور گسترده برای ارعاب مطبوعات استفاده شده است.

پاکستان بخش دیگر کشمیر را تحت کنترل دارد و هر دو منطقه به شدت مدعی کل این سرزمین هستند.

درگیری ها ده ها هزار کشته بر جای گذاشت. با این حال، رسانه های متنوع هند در کشمیر علیرغم فشارهای بی امان مقامات هندی و گروه های شورشی در حال رشد هستند.

این در سال 2019 تغییر کرد، زمانی که مقامات شروع به تعقیب برخی از روزنامه نگاران کردند. چندین نفر مجبور به افشای منابع خود شدند، در حالی که برخی دیگر مورد حمله فیزیکی قرار گرفتند.

«مقامات یک ترس سیستماتیک ایجاد کرده اند و به رسانه های آزاد حمله مستقیم کرده اند. انورادها باسین، سردبیر روزنامه کشمیر تایمز، یک روزنامه انگلیسی معروف که در سال 1954 تأسیس شد، گفت: حتی یک کلمه انتقادی نیز کاملاً تحمل نمی شود.

روزنامه نگار آصف سلطان در راه دادگاه با دستبندآصف سلطان روزنامه‌نگار کشمیری پس از دستگیری در سال 2018 در دستبند [File: Saqib Majeed/SOPA Images/LightRocket via Getty Images]

باسین از معدود افرادی بود که به دادگاه عالی هند دادخواست داد، که منجر به از سرگیری بخشی از خدمات ارتباطی پس از قطع برق در سال 2019 شد، که به گفته دولت برای توقف اعتراضات علیه هند ضروری بود.

اما او به زودی مورد انتقاد دولت نخست وزیر نارندرا مودی قرار گرفت.

دفتر روزنامه باسین در سرینگار که از یک ساختمان دولتی اجاره ای کار می کرد، بدون اطلاع قبلی توسط مقامات پلمپ شد. کارکنان او اجازه صادرات هیچ تجهیزاتی را نداشتند.

بهاسین گفت: «آنها رسانه های محلی را می کشند، به جز کسانی که می خواهند دنده نگار دولتی شوند.

در مودی، آزادی مطبوعات هند از زمانی که برای اولین بار در سال 2014 انتخاب شد، به طور پیوسته رو به کاهش بوده است.

این سرسره هیچ کجا به اندازه کشمیر تحت حاکمیت هند درخشان نبوده است.

مقامات روزنامه ها را تحت فشار قرار می دهند تا سردبیران را مجازات کنند و آنها را از بودجه تبلیغاتی که منبع اصلی درآمد آنهاست محروم کنند تا از گزارش های تهاجمی جلوگیری کنند.

سجاد حیدر، سردبیر، گفت: “ما فقط سعی می کنیم سرپا بمانیم و به دلایل مختلف به سختی توانسته ایم روزنامه نگاری مناسب انجام دهیم، یکی از آنها این است که عمدتاً به تبلیغات دولتی معتاد شده ایم.” رئیس آبزرور کشمیر

در بیشتر موارد، به نظر می‌رسد روزنامه‌ها به دلیل ترس از محکوم شدن ضد ملی بودن توسط دولتی که انتقاد را با تجزیه‌طلبی یکسان می‌داند، داستان‌ها را با یکدیگر همکاری و خودسانسوری کرده‌اند.

پیش از این در مطبوعات منطقه، به ویژه در دوره‌های ناآرامی اجتماعی توده‌ای، سرکوب وجود داشته است. اما سرکوب مداوم بسیار بدتر است.

باشگاه خبرنگاران کاشمر تعطیل است

هفته گذشته، چندین روزنامه نگار حامی دولت هند، با کمک پلیس مسلح، کنترل باشگاه مطبوعات کشمیر، تنها باشگاه مطبوعاتی مستقل در این دره را به دست گرفتند. مقامات یک روز بعد آن را بستند و انتقاد شدید خبرنگاران را به دنبال داشت.

ساختمان باشگاه مطبوعات کشمیر از طریق یک دروازه بسته به تصویر کشیده شده استساختمان باشگاه مطبوعاتی کشمیر پس از مهر و موم شدن توسط مقامات سرینگر از طریق یک دروازه بسته به تصویر کشیده شده است. [Dar Yasin/AP]

انجمن ویراستاران هند دولت را به “همدستی وقیحانه” متهم کرد و آن را “تسلط مسلحانه” خواند. گزارشگران بدون مرز آن را یک “کودتای اعلام نشده” خواند و گفت که منطقه “به طور مداوم به سیاه چاله ای برای اخبار و اطلاعات تبدیل می شود”.

باشگاه مطبوعاتی جدیدترین گروه جامعه مدنی در منطقه است که با سرکوب فزاینده دولت مواجه است. در دو سال گذشته، مقامات کانون وکلای دیوان عالی کشمیر و اتاق بازرگانی کاشمر را از برگزاری انتخابات داخلی معلق کرده اند.

دولت از اقدام خود با استناد به “وضعیت نظم و قانون بالقوه” و “ایمنی خبرنگاران با حسن نیت” دفاع کرد. این باشگاه می‌گوید که باشگاه نتوانسته است طبق قانون جدید ثبت نام کند و انتخابات هیئت مدیره جدید را برگزار کند.

این باشگاه گفت که ثبت نام جدید توسط مقامات پس از “بررسی دقیق شش ماهه پلیس” در اواخر دسامبر ارائه شد، اما یک روز بعد به دلایل نامعلوم “به تاخیر افتاد”.

این اقدام دولت در تضاد شدید با سیاست آن در شهر جامو در منطقه تحت تسلط هندوها بود، جایی که یک باشگاه مطبوعاتی دیگر بدون برگزاری انتخابات برای نزدیک به پنج سال به فعالیت خود ادامه می دهد.

مجید مک بول، یک گزارشگر محلی، گفت که باشگاه از خبرنگارانی که در شرایط سخت کار می کنند حمایت نهادی کرده است. او گفت: «این برای ما مانند خانه دوم بود.

خبرنگاران کشمیری درباره تعطیلی باشگاه مطبوعات کاشمر گفتگو کردند خبرنگاران کشمیری در جلسه ای برای بررسی تعطیلی باشگاه مطبوعات کاشمر شرکت کردند [Dar Yasin/AP]

خبرنگاران محلی کشمیری اغلب تنها چشمان افکار عمومی جهانی بودند، به ویژه از زمانی که دهلی نو چندین سال پیش خبرنگاران خارجی را در منطقه ممنوع کرد – مگر اینکه به طور رسمی تایید شود. بیشتر این پوشش بر درگیری کشمیر و سرکوب دولت متمرکز است.

مقامات اکنون به دنبال کنترل هر داستانی هستند که برخلاف اجماع گسترده هند در مورد اینکه این منطقه بخشی جدایی ناپذیر از کشور است، تلقی شود.

در این نبرد روایت ها، روزنامه نگاران به دلیل عدم استفاده از اصطلاح “تروریست ها” برای شورشیان جدایی طلب مورد سرزنش مقامات قرار گرفتند. بیانیه های دولت بیشتر در صفحات اول ظاهر می شود و به ندرت بیانیه های گروه های کشمیری طرفدار هند در انتقاد از سیاست های مودی منتشر می شود.

سرمقاله در روزنامه هایی که درگیری را پوشش می دهند تا حد زیادی کم است. گزارش های خبری نادر در مورد نقض حقوق بشر اغلب به عنوان جعلیات با انگیزه سیاسی رد می شوند و ارتش و پلیس سنگین منطقه را وادار به تعطیلی مطبوعات می کند.

برخی از خبرنگاران در معرض ساعات طاقت فرسای بازجویی پلیس قرار گرفته اند، تاکتیکی که سال گذشته توسط سازمان ملل محکوم شد.

آکاش حسن، روزنامه نگار مستقل کشمیری که عمدتاً برای مطبوعات بین المللی می نویسد، گفت که در دو سال گذشته حداقل هفت بار توسط مقامات هندی احضار شده است.

حسن می‌گوید که گاهی کارکنان انگیزه‌های او را برای گزارش‌دهی زیر سوال می‌برند و «برای من سخنرانی می‌کنند که چگونه روزنامه‌نگاری را درست انجام دهم».

وی با بیان اینکه پلیس چندین بار از پدر و مادرش بازجویی کرده و وضعیت مالی آنها را بررسی کرده است، گفت: این راهی است که ما را از گزارش دادن منصرف می کند.

حسن می‌گوید: «گاهی فکر می‌کنم آیا ارزش روزنامه‌نگاری در کشمیر را دارد یا خیر. اما من می دانم که سکوت کمکی نمی کند.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter buy instagram followersanaliçli köfte tarifikusadasi escortbetroadsmm panel