بنت اسراییل بر موضع قاطعانه علیه ایران در جریان مذاکرات هسته ای اصرار دارد اخبار حزب الله

[ad_1]

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل از قدرت‌های جهانی خواسته است تا در مذاکرات با هدف احیای توافق هسته‌ای بین‌المللی، موضعی قاطع در برابر ایران اتخاذ کنند.

بنت اظهارات خود را روز یکشنبه در حالی بیان کرد که مقامات ارشد دفاعی و اطلاعاتی وی برای گفتگو در مورد مذاکرات شکست خورده به واشنگتن رفتند.

اسرائیل نگران دیدار قدرت های جهانی با ایران در وین به امید بازسازی توافق پاره شده 2015 است. هفته گذشته، ایران مواضع سختی در از سرگیری مذاکرات اتخاذ کرد و نشان داد که هر آنچه در دورهای قبلی دیپلماسی مورد بحث قرار گرفته است، قابل مذاکره مجدد است.

ادامه پیشرفت ایران در برنامه هسته‌ای خود خطرات را بیشتر کرده است.

بنت روز یکشنبه به کابینه خود گفت: «من از هر کشوری که در وین با ایران مذاکره می‌کند می‌خواهم موضع سختی اتخاذ کند و به ایران بفهماند که نمی‌تواند همزمان غنی‌سازی اورانیوم و مذاکره کند.»

ایران باید بهای تخلفات خود را پرداخت کند.

اشتباه آمریکا

توافق اولیه به رهبری باراک اوباما، رئیس‌جمهور وقت، به ایران در ازای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای خود از تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی رهایی بخشید. اما دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا، با تشویق شدید اسرائیل، در سال 2018 از این توافق خارج شد و منجر به فروپاشی آن شد.

مذاکرات در وین هفته گذشته پس از یک وقفه پنج ماهه از سر گرفته شد و اولین موردی بود که دولت تندرو جدید ایران را درگیر کرد.

مذاکره‌کنندگان اروپایی و آمریکایی از موضع ایران ابراز ناامیدی کرده‌اند و این سوال را مطرح کرده‌اند که آیا مذاکرات موفق خواهد شد یا خیر.

اسرائیل مدت‌هاست که با توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به برجام مخالفت کرده و گفته است که این توافق به اندازه کافی برای توقف برنامه هسته‌ای این کشور پیش نرفته است و آنچه را که فعالیت نظامی خصمانه ایران در منطقه می‌داند، دنبال نمی‌کند.

صداهای شناخته شده در اسرائیل اکنون به این نکته اشاره می کنند که خروج ایالات متحده، به ویژه بدون برنامه اضطراری برای برنامه هسته ای همیشه در حال تحول ایران، یک اشتباه است.

اما دولت جدید اسرائیل موضعی مشابه موضع نخست وزیر سابق بنیامین نتانیاهو حفظ کرده و بازگشت به توافق اولیه را رد کرده و خواستار همراهی دیپلماسی با فشار نظامی بر ایران شده است.

تحریم برای «فشار حداکثری».

پس از شکست این توافق، ایران فعالیت های هسته ای خود را افزایش داده است. ایران اکنون مقادیر کمی اورانیوم را با خلوص 60 درصد غنی‌سازی می‌کند که گامی کوتاه از سطح تسلیحات 90 درصدی است. ایران همچنین از سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای استفاده می‌کند که طبق توافق ممنوع شده‌اند و ذخایر اورانیوم آن در حال حاضر بسیار فراتر از محدودیت‌های توافق است.

ایران تاکنون هیچ نشانه ای از عقب نشینی نشان نداده است. مذاکره کننده ارشد او، معاون وزیر امور خارجه علی باقری کنی، آخر هفته پیشنهاد کرد که ایران قصد دارد فهرست سومی از خواسته ها را به همتایان خود ارائه کند. آنها شامل غرامت های پیشنهادی پس از ادعاهای دو صفحه ای هفته گذشته خواهند بود.

هر گونه تحریمی ناقض است و مطابق با آن نیست [deal] کاگری به الجزیره گفت: آنها باید فورا حذف شوند. «همه تحریم‌هایی که به‌عنوان بخشی از به اصطلاح کمپین فشار حداکثری ایالات متحده اعمال شده یا دوباره اعمال شده‌اند، باید فورا لغو شوند.

در حالی که رئیس جمهور جدید ایران، ابراهیم رئیسی، برای لغو تحریم ها تلاش می کند، احساس کرده است که مذاکره کنندگانش اکنون برای فشار حداکثری تلاش می کنند.

هفته گذشته، نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل تأیید کرد که ایران غنی‌سازی اورانیوم با خلوص 20 درصد را در تأسیسات زیرزمینی خود در فورد آغاز کرده است، جایی که توافق هرگونه غنی‌سازی را ممنوع می‌کند.

همچنین در آخر هفته، ایران اعلام کرد که یک سامانه دفاع موشکی زمین به هوا را در نزدیکی تاسیسات هسته ای نطنز آزمایش کرده است. اواخر روز شنبه، مردمی که در آن نزدیکی زندگی می کردند، نوری را در آسمان دیدند و صدای انفجار مهیبی را شنیدند.

امیر سرتیپ پاسدار علی موذنی گفت: هرگونه تهدید دشمن با پاسخ قاطع و قاطع مواجه خواهد شد.

رئیس جمهور جو بایدن گفت که ایالات متحده آماده است تا دوباره وارد توافق شود، اگرچه ایالات متحده در آخرین دور مذاکرات بر سر خروج واشنگتن شرکت مستقیم نداشته است. در عوض، مذاکره کنندگان ایالات متحده در نزدیکی حضور داشتند و توسط دیگر بازیگران، از جمله سه قدرت اروپایی، چین و روسیه، در جریان قرار گرفتند.

اگرچه اسرائیل نیز یکی از طرفین مذاکرات نبود، اما به دنبال حفظ روابط با متحدان آمریکایی و اروپایی خود در مذاکراتی است که قرار است این هفته از سر گرفته شود.

“مجموعه ابزارهای مختلف”

دیوید بارنیا، رئیس اطلاعات اسرائیل، اواخر روز شنبه برای سفری از پیش اعلام نشده عازم واشنگتن شد و بنی گانز، وزیر دفاع، روز چهارشنبه برای دیدار با همتای آمریکایی لوید آستین و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا را ترک خواهد کرد. ژائیر لاپید، وزیر امور خارجه هفته گذشته در لندن و پاریس بود تا درباره مذاکرات با متحدان اروپایی اسرائیل گفتگو کند.

بنت گفت اسرائیل از فاصله زمانی بین دور برای متقاعد کردن آمریکایی‌ها برای «استفاده از ابزارهای مختلف» علیه برنامه هسته‌ای ایران استفاده می‌کند بدون اینکه جزئیاتی ارائه کند.

روزنامه یدیعوت آحارونوت گزارش داد که انتظار می رفت رئیس موساد بارنیا «اطلاعات به روز شده درباره تلاش های تهران» در رابطه با فعالیت های هسته ای این کشور را در اختیار مقامات آمریکایی قرار دهد.

این روزنامه نوشت: بارنیا پیام اسرائیل مبنی بر تحریم های شدیدتر علیه ایران و تهدید نظامی واقعی علیه تهران را خواهد رساند. وی همچنین به واشنگتن اطلاع خواهد داد که اسرائیل به توافق هسته ای با تهران پایبند نخواهد بود و به تلاش ها برای محدود کردن فعالیت هسته ای ایران ادامه خواهد داد.

به طور گسترده تصور می شود که اسرائیل و ایالات متحده عملیات مخفیانه ای را علیه پرسنل هسته ای و زیرساخت های ایران در تلاش برای خراب کردن برنامه انجام داده اند.

دولت کنونی اسرائیل با بازگشت به توافق 2015 مخالفت کرده است و در عوض برای توافق بر روی سایر رفتارهای نظامی ایران، از جمله برنامه موشکی و حمایت از گروه های مسلح مانند حزب الله لبنان، فشار می آورد.

اسرائیل همچنین از یک تهدید نظامی «معتبر» علیه ایران به عنوان اهرمی حمایت کرده است.

یک مقام ارشد وزارت امور خارجه گفت که مذاکره کنندگان انتظار داشتند که ایران در گفت وگوها «جدییت نشان دهد». او گفت که حتی روسیه و چین، نقاط تجاری مهم برای ایران، که به‌طور سنتی در روابط با این کشور خط نرم‌تری اتخاذ می‌کردند، هفته گذشته مذاکرات را ترک کردند و نگران دورنمای توافق بودند.

این مقام مسئول که خواست نامش فاش نشود، گفت: «هر روزی که می گذرد، روزی است که در آن به این نتیجه می رسیم که آنها به معنای بازگشت به برجام در کوتاه مدت نیستند.»

او گفت که ایران می تواند از مذاکرات به عنوان پوششی برای ادامه ساختن برنامه هسته ای خود استفاده کند و سپس می تواند از آن به عنوان اهرمی استفاده کند.

مذاکره کنندگان اروپایی نیز از ایرانی ها ابراز ناامیدی کردند. دیپلمات‌های ارشد آلمان، بریتانیا و فرانسه گفتند که ایران “برنامه هسته‌ای خود را به جلو برده است” و “به سمت پیشرفت دیپلماتیک پیش رفته است”.

آنها می گویند: «معلوم نیست که چگونه می توان این شکاف های جدید را در یک چارچوب زمانی واقع بینانه بر اساس پروژه های ایرانی برطرف کرد.

ایران می گوید برنامه هسته ای اش صلح آمیز است. با این حال، آژانس‌های اطلاعاتی ایالات متحده و بازرسان بین‌المللی گفتند که ایران تا سال 2003 یک برنامه سازمان‌یافته تسلیحات هسته‌ای داشت. کارشناسان منع گسترش بیم آن دارند که هر گونه مزاحمتی می‌تواند ایران را به اقدامات شدیدتری سوق دهد تا غرب را مجبور به لغو تحریم‌ها کند.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum buy instagram followersbuy instagram followers with credit cardMobil Ödeme Bozdurmamobil ödeme bozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurmahtml nullednulled themesMobil Ödeme Bozdurma 1xbetMobil Ödeme bozdurma