برای نگاه کردن خیلی دیر نیست بحران آب و هوا

[ad_1]

تنها در سه هفته، فیلم جدید آدام مک کی، به بالا نگاه نکن، دومین فیلم محبوب نتفلیکس در تمام دوران ها شد. داستان ساده است. دانشجوی دکترای نجوم کیت دیبیاسکی با بازی جنیفر لارنس و مشاورش دکتر راندال میندی با بازی لئوناردو دی کاپریو دنباله‌داری را کشف کرده‌اند که در عرض 6 ماه و 14 روز به زمین برخورد می‌کند و قسمت اعظم حیات آن را نابود می‌کند. به همین دلیل است که سعی می کنند به دنیا هشدار دهند. اما در هر مرحله با موانعی از سوی نهادهای سیاسی، رسانه ای و فناوری مواجه می شوند. صاحبان قدرت بارها در انجام اقدامات مؤثر برای منحرف کردن دنباله دار و نجات سیاره شکست خورده اند.

به بالا نگاه نکن یک طنز خنده دار است، اما در عین حال متهمی جدی به شکست طبقات سیاسی و رسانه ای در جهان غرب در استفاده از مواضع خود برای تلاش برای حل مشکلات جهانی است.

مک کی گفت این فیلم واقعاً درباره تغییرات آب و هوایی و عدم اراده سیاسی برای مقابله با آن است. و فیلم روز قیامت در بین دانشمندان و فعالان آب و هوا بسیار محبوب است.

به عنوان مثال، مایکل مان، استاد علوم جوی در دانشگاه ایالتی پن، فیلم را به دلیل استفاده از طنز برای انتقال اطلاعات و ترویج کنش های اقلیمی در عصر اطلاعات نادرست و انکار علم تحسین کرد، در حالی که پیتر کالموس، اقلیم شناس ناسا و جورج فعال محیط زیست. مونبیوت گفت که این فیلم تجربیات ناامیدکننده خود را از “تلاش برای توضیح وحشتناک بحران آب و هوا برای صاحبان قدرت و انجام هیچ کاری” به آنها یادآوری می کند.

با این حال، این فیلم به چند دلیل یک قیاس کامل برای وضعیت اضطراری آب و هوا و واکنش بشریت به آن نیست.

اولاً، فیلم یک تجربه جهانی را منعکس نمی کند. عمدتاً بر ایالات متحده تمرکز دارد و اینکه چگونه قطبی شدن شدید سیاسی در آن کشور تلاش‌ها برای نجات جهان از فاجعه را مختل می‌کند. در این فیلم، دیبیاسکی و میندی به سرعت متوجه می‌شوند که حقایق و توضیحات علمی که در مورد تهدید فوری سیاره ارائه می‌کنند، نمی‌توانند از شکاف ایدئولوژیک آمریکا فراتر بروند، و در ایالات متحده خبر یک دنباله‌دار مرگبار در حال حرکت به سمت زمین است. یک وضعیت اضطراری آب و هوایی – می تواند به سرعت سیاسی شود.

برای مثال، این منعکس کننده تجربه ما به عنوان یک دانشمند آب و هوا در فرانسه نیست. زیرا در فرانسه تغییرات آب و هوایی به اندازه ایالات متحده تفرقه افکن و سیاسی نیست. بر اساس مطالعه‌ای که توسط مرکز تحقیقات پیو انجام شده است، بین چپ و راست ایدئولوژیک در ایالات متحده در نگرانی آنها نسبت به آسیب‌های شخصی ناشی از تغییرات آب و هوایی 59 امتیاز تفاوت وجود دارد. در فرانسه این اختلاف تنها 12 امتیاز است.

علاوه بر این، فیلم اشاره می کند که اگر آنها به موقع اقدام کنند، ایالات متحده می تواند جهان را به تنهایی نجات دهد. در واقع، در The Look Up، دیگر قدرت‌های بزرگ جهان مانند چین، هند و روسیه تنها به عنوان بازیگران فرعی دیده می‌شوند و به ندرت از اتحادیه اروپا نام برده می‌شود. اگرچه در این فیلم به نحوی کار می کند، اما چنین دیدگاه آمریکایی محور در هنگام مبارزه با تغییرات اقلیمی چندان منطقی به نظر نمی رسد. در واقع، CO2 آزاد شده توسط انسان در جو برای مدت طولانی در آنجا باقی می ماند و منجر به افزایش خشکسالی و آتش سوزی جنگل ها، بالا آمدن سطح آب دریاها و تشدید برخی رویدادهای شدید آب و هوایی می شود. اینکه یک مولکول CO2 در واشنگتن، دی سی، پاریس یا در وسط اقیانوس آرام آزاد می شود، به تأثیر آن بر آب و هوای سیاره ما بی ربط است. یک کشور واحد با برنامه فضایی قوی – شاید حتی یک شرکت – می تواند به تنهایی جهان را از یک دنباله دار نجات دهد. اما تغییر اقلیم با هیچ اقدام یا بازیگری قابل حل نیست. نیاز به یک تلاش واقعاً جهانی برای مقابله با آن وجود دارد.

دوم، همانطور که دانشمندان دیگری مانند ربکا اوپنهایمر، اخترفیزیکدان در موزه تاریخ طبیعی آمریکا می‌گویند، اثرات تغییرات آب و هوایی به اندازه دنباله‌دارها آنی نیستند، بلکه در یک دوره زمانی طولانی آشکار می‌شوند.

علاوه بر این، هر گونه تلاش برای کاهش اثر بلافاصله احساس نخواهد شد. در این فیلم، اگر رئیس جمهور آمریکا با موفقیت دنباله دار را منحرف می کرد، تقریباً یک شب به عنوان قهرمان جهانی معرفی می شد. اقدامات اقلیمی چنین پاداش فوری برای سیاستمدارانی که بر چرخه انتخابات بعدی متمرکز هستند یا برای شرکت هایی که بر ارزش سهامداران کوتاه مدت متمرکز هستند، ندارد. حتی اگر بتوانیم انتشار گاز دی اکسید کربن را به سرعت کاهش دهیم، تا 20 تا 30 سال بعد شاهد مزایای آن نخواهیم بود.

این به دلیل تنوع طبیعی سیستم آب و هوایی است. گازهای گلخانه ای ساطع شده توسط انسان در طول سال ها به طور واضح منجر به روند گرم شدن کره زمین شده است. اما تبادل انرژی بین اجزای مختلف سیستم آب و هوایی – به ویژه جو و اقیانوس – ارتباط واضح بین گرم شدن کره زمین و انتشار CO2 را محو می کند. به دلیل این تنوع طبیعی، گاهی اوقات یک سال گرم یا یک دهه گرم، سال یا دهه سردتر را دنبال می کند. در مقیاس کوتاه، این تنوع طبیعی می‌تواند از دیدن تصویر بزرگ‌تر توسط مردم جلوگیری کند. بنابراین، بر خلاف انحراف دنباله دار، انجام اقدامات اقلیمی ممکن است فواید قابل مشاهده ای نداشته باشد – بنابراین باید برای نجات جهان “امروز” انجام نشود، بلکه برای کمک به نسل های آینده انجام شود.

البته همه اینها به این معنا نیست که Look No Up برخی از حقایق سخت را در مورد مبارزه مداوم ما با تغییرات آب و هوایی و به ویژه در مورد بی میلی و ناتوانی آشکار طبقات سیاسی ایالات متحده در پاسخگویی مؤثر به یک تهدید جهانی آشکار نمی کند.

ما معتقدیم که از آنجایی که کشورهای ثروتمندی مانند ایالات متحده و اتحادیه اروپا تقریباً در نیمی از انتشار انباشته دی‌اکسید کربن نقش داشته‌اند، مسئولیت اصلی کاهش تغییرات آب و هوا و تأمین بودجه برای سازگاری کشورهای فقیرتر را بر عهده دارند. در حالی که ایالات متحده و اتحادیه اروپا برخی از بهترین تحقیقات آب و هوایی جهان را ترویج می کنند، تاکنون در جبهه سیاسی شکست خورده اند – همانطور که جهان در اقدامی علیه ستاره دنباله دار در «به بالا نگاه نکن» شکست خورده است. جدیدترین نمونه از این شکست، ناتوانی سنای ایالات متحده در تصویب قانون آب و هوایی امضا شده توسط جو بایدن، با وجود نیاز آشکار به چنین قوانین ایالات متحده برای اجرای تعهدات و تعهدات بین المللی خود در زمینه آب و هوا، توسط سنای ایالات متحده است.

با این حال، ما همچنین معتقدیم که مهم است که برخی از موفقیت های بشر در مبارزه با تغییرات آب و هوا را نادیده نگیریم. واقعاً امیدی بیش از آنچه در فیلم به تصویر کشیده شده است. همانطور که در پیشگفتار گزارش ویژه IPCC در مورد گرمایش جهانی 1.5 درجه سانتیگراد آمده است، “هر گرمایش مهم است، هر سال مهم است، هر انتخاب مهم است”. حتی اگر پیشرفت هایی که تاکنون انجام شده کافی نباشد، بدون شک در مسیر درستی حرکت می کنیم. همین چند سال پیش، بسیاری از دانشمندان آب و هوا بر این باور بودند که جهان در آستانه گرم شدن از 4 درجه سانتیگراد به 5 درجه سانتیگراد تا سال 2100 است. اما با توجه به اقدامات انجام شده و وعده های داده شده، دیگر چنین نیست. نتایج کنفرانس آب و هوا (COP26) سازمان ملل متحد در نوامبر گذشته در گلاسکو نشان می دهد که سیاست های فعلی به بهترین تخمین از حدود 2.6 درجه سانتیگراد تا 2.7 درجه سانتیگراد تا سال 2100 منجر خواهد شد. و اگر تک تک کشورها به وعده های بلندمدت خود مبنی بر صفر خالص عمل کنند، گرمایش جهانی حتی ممکن است به حدود 1.8 درجه سانتیگراد محدود شود.

در پایان «به بالا نگاه نکن»، شخصیت‌های اصلی آخرین شام را در حالی که منتظر برخورد ستاره دنباله‌دار هستند، به اشتراک می‌گذارند و دکتر میندی می‌گوید: «ما واقعاً همه چیز را داشتیم، نه؟» این همان خطی است که پس از پایان فیلم با ما ماند. در واقع، زمین همه چیزهایی را که برای زندگی نیاز دارید، دارد. و این وظیفه ماست که به مبارزه مداوم ادامه دهیم تا برای موجوداتی که هرگز نخواهیم دید و افرادی که هرگز نخواهیم دید، بمانیم.

نظرات بیان شده در این مقاله متعلق به نویسندگان است و لزوماً منعکس کننده موضع تحریریه الجزیره نیست.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter buy instagram followersanaliçli köfte tarifikusadasi escortbetroadsmm panel