برادر در برابر برادر

دنا یا دنا پلاس؟ دو برادر یکی بزرگتر از دیگری، هر دو از ایران خودرو که ظاهرا لقب لوکس ترین خودرو تولید داخل را نیز یدک می کشند. در مقایسه دنا و دنا پلاس قصد داریم تا یک راهنمای هوشمندانه ای هم برای خریدارانی که قصد انتخاب میان یکی از این دو مدل را دارند داشته باشیم. از این طریق می توانید انتخاب آگاهانه تری داشته و خرید مطمئن تری هم برای خود رقم بزنید.
مسلما خرید خودرو آن هم خرید از میان یکی از دو مدل دنا و دنا پلاس چالش های زیادی برای کاربران به دنبال دارد. افزایش قیمت این مدل ها در ماه های اخیر این چالش را سنگین و سنگین تر نیز کرده است. از این رو مقایسه دنا و دنا پلاس تبدیل به امری ضروری شده است. به همین دلیل بر آن شدیم تا در یک نگاه کلی این دو مدل را در کنار هم قرار دهیم. با ما همراه باشید.


مقایسه دنا و دنا پلاس در طراحی ظاهری

یکی از معیارهایی که نقش بسیار اساسی در خرید و انتخاب خودرو در بین کاربران دارد، طراحی ظاهری و بدنه خودرو ها است. ایران خودرو بعد از رسیدن به موفقیت قابل قبول در طراحی ظاهری سمند، خودرو دنا را با کمی تغییرات جزئی و لوکس تر کردن آن روانه بازار کرد. هر چند از دید ایران خودرویی ها دنا و سمند هیچ ربطی به هم ندارند اما دیدن ظاهر آنها ربط هایی زیادی را در ذهن مخاطب به نمایش می گذارد.
هر چقدر که بیشتر به ظاهر دنا و دنا پلاس خیره می شویم، بیشتر به شباهت های زیاد آنها در ظاهر پی می ریم. واقعیت این است که جدا کردن کامل طراحی های این دو خودرو از هم کمی سخت به نظر می رسد. با وجود اینکه می توان به این سبک طراحی ایران خودرو نمره قبولی داد اما در کل مقایسه دنا و دنا پلاس در طراحی ظاهری پاسخی برای انتخاب میان یکی از آن دو را در اختیار کاربر قرار نمی دهد. البته ناگفته نماند که تغییراتی هم در برخی المان ها در طراحی ظاهری این دو مدل شاهد هستیم. تبدیل برخی از خطوط مستقیم به مورب، زاویه دارتر کردن چراغ ها و اسپورت تر شدن عقب خودرو نتایجی است که از یک بررسی کلی روی طراحی ظاهری این دو مدل به دست آمده است.
جالب است که مقایسه دنا و دنا پلاس در طراحی داخلی این دو مدل نیز تفاوتی به بیننده القا نمی کند. اگر شما هم از علاقمندان تست هوش تشخیص تفاوت میان دو عکس هستید می توانید طراحی داخلی دنا و دنا پلاس را نیز به این چالش خود اضافه نمایید. از این رو انتخاب این دو مدل خودرو از طراحی ظاهری خیلی منطقی نخواهد بود و هیچ کدام برتری محسوسی ندارند.

مقایسه دنا و دنا پلاس در آپشن ها و امکانات

یکی از مواردی که می توانید از آن برای مقایسه دنا و دنا پلاس استفاده نموده و انتخاب خود را بر این اساس پایه ریزی نمایید، امکاناتی است که ایران خودرو در نسخه پلاس ان قرار داده است. اضافه شدن دوربین عقب و البته دو ایربگ جانبی اضافی در نسخه دنا پلاس این خودرو را تبدیل به یکی از پر آپشن ترین خودروهای ساخت داخل کرده است. چهار ایربگه شدن دنا پلاس هم برای اولین بار در خودروهای تولید داخل اتفاق افتاده است.
در مقایسه دنا و دنا پلاس بایستی به سیستم سانروف جدید دنا پلاس هم اشاره نماییم. ایران خودرو برای اولین بار در خودروهای ایران در تولید دنا پلاس از یک سانروف In-Built استفاده کرده است که در نوع خود یکی از جذابیت های این مدل محسوب می شود. ادامه مقایسه دنا و دنا پلاس در امکانات و قابلیت های این دو مدل نتایج دیگری را نیز به ما اراده می نماید که چندان قابل عرض نبوده و خیلی نمی توان روی آنها مانور داد. با این حال برنده مقایسه دنا و دنا پلاس در پکیج امکانات و آپشن ها دنا پلاس خواهد بود. حال البته باید از خود بپرسید که حاضر به پرداخت اضافه قیمت این مدل تنها به دلیل این قابلیت ها هستید؟ قبل از اینکه به پاسخ این سوال برسید در بند بعدی مشخصات فنی آنها را نیز ببینید.

مقایسه دنا و دنا پلاس در مشخصات فنی

مقایسه دنا و دنا پلاس در مشخصات فنی اطلاعات خیلی به درد بخوری برای ما به ارمغان نیاورد. در واقع ایران خودرو در مشخصات فنی نمونه به روز تر دنا تغییری ایجاد نکرده و همان مشخصات دنا را در دنا پلاس نیز به کار گرفته است. موتور 1646 سی سی سری EF7 با حداکثر توان 115 و حداکثر سرعت 189 معرف هر دوی این مدل ها است. حتی شتاب 0 تا 100 آنها نیز روی 13.5 ثانیه و مصرف سوخت آنها روی 7.94 قفل شده و تفاوتی از این بابت در آنها وجود ندارد.

نتیجه گیری

مقایسه دنا و دنا پلاس نشان می دهد که این انتخاب خیلی هم سخت نیست. تنها تفاوت موجود در این دو مدل خودرو ساخت ایران خودرو در آپشن هایی است که دنا پلاس از آنها بهره مند گشته است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>