امید برای یک اسکار در مالزی یک داستان خشن و شهری از بزرگسالی است اخبار سینما

[ad_1]

کوالالامپور، مالزی – امان با یک صندوق عقب پر از وسایل و سر پر از رویاها، ماشین کتک خورده ای را که از پدر مرحومش به ارث برده بود از زادگاهش در داخل جنگلی مالزی به سمت پایتخت کوالالامپور می راند.

این جوان نژاد مالایی به دلیل کور رنگ بودن، گواهینامه رانندگی مناسبی ندارد، اما ماشین او تنها دارایی اوست، بنابراین او با کار غیرقانونی به عنوان راننده در محیط جدید بیگانه خود، امرار معاش می کند. با همراهی بلا، یک اسکورت قومی چینی که در هنگام رانندگی در شب ملاقات می کند، امان به زودی متوجه می شود که در شهر بزرگ، رویاها مانند شیشه شکننده هستند و معصومیت و گناه دو روی روی یک سکه هستند.

اولین فیلم موزامر رحمان پربت ساپو (2020)، که در سطح بین‌المللی با نام Hail Driver شناخته می‌شود، با رنگ سیاه و سفید متضاد و غنی برای انعکاس پالت دو رنگ چشم انداز عمان گرفته شده است. ملت در اسکار سال آینده.

هنگام نوشتن فیلمنامه Prebet Sapu، می دانستم که ممکن است سانسور شده باشد زیرا محتوای آن بر فضای انتخاباتی و سیاسی تأثیر گذاشته است. [in Kuala Lumpur]مسمر به الجزیره گفت و در مورد تغییرات پس از اولین استعفای ماهاتیر محمد پس از 22 سال به عنوان نخست وزیر در سال 2003، گفت.

“من در دوره ماهاتیر بزرگ شدم، بنابراین یاد گرفتم که آماده باشم. با این حال، این یک پس‌زمینه داستانی حیاتی در فیلم من است و به روابط انسانی در کوالالامپور مربوط می‌شود.»

علی‌رغم نگرانی‌های موزامر پس از تمرکز بر جشنواره فیلم شرق دور ایتالیا، جشنواره بین‌المللی فیلم آسیایی تورنتو ریل و جشنواره فیلم آسیایی اسپانیا، پربت ساپو در اوایل نوامبر توسط شرکت توسعه ملی فیلم مالزی (FINAS) برای نفر بعدی در جشنواره انتخاب شد. برنامه کشوری در رده اسکار بهترین فیلم بین المللی.

کو محمد هریس کو سولونگ، مدیر هیئت مدیره FINAS گفت: “ما امسال دو پیشنهاد بحث برانگیز قوی داشتیم، دیگری تهاجم بربر تان چوی موی (2021) بود و مجبور بودیم از یک سیستم رای گیری سختگیرانه برای انتخاب برنده استفاده کنیم.”

“هیئت در نهایت در مورد Prebet Sapu تصمیم گرفت زیرا کمی به زندگی واقعی نزدیک تر است و به بهترین وجه منعکس کننده آنچه ما به عنوان مالزیایی ها واقعا هستیم.”

“کمی جسورتر باش”

این تصمیم نشان دهنده تعهد اخیر FINAS برای حمایت از کارگردانان جوان، صرف نظر از ژانر، و ارائه فیلم برای اسکار در هر سال است. نامزدی اسکار سال گذشته یک فیلم ترسناک جوی از جنگل بود، روه (2020)، اولین فیلم کارگردان مالایی امیر جسوان.

پربت ساپو تنها هفتمین فیلمی است که مالزی از سال 2004 در اسکار ارائه کرده است.

امان یک جوان مالایی کور رنگ است که در حومه کوالالامپور زندگی می کند و به طور غیرقانونی به عنوان راننده در پربت ساپو مالزیایی برنده اسکار کار می کند. [Courtesy of Muzameer Rahman]

هریس به جای پیروی از منطق باکس آفیس محلی تولید فیلم‌های تک زبانه که تنها برای یکی از سه بخش مجزای مخاطب چند قومیتی – مالایی‌ها، چینی‌ها و هندی‌های تامیل جذابیت دارد- به الجزیره گفت که فارغ از زبان و ژانر، FINAS می‌خواهد بیشتر حمایت کند. فیلم‌های انتقادی که واقعاً واقعیت پیچیده مالزی را نشان می‌دهند و می‌توانند موقعیت این کشور را در صنعت فیلم‌سازی نوظهور در آسیای جنوب شرقی افزایش دهند.

هریس می‌گوید: «من سعی می‌کنم از میان دسته‌های مستند و فیلم کوتاه برای اسکار سال آینده عبور کنم و کارگردانان جوان را تشویق می‌کنم که مرزها را جابه‌جا کنند تا کمی جسورتر باشند.

در حال حاضر، Prebet Sapu که از پنجشنبه 16 دسامبر در سینماهای مالزی اکران می شود، قطعا شرایط لازم را دارد.

این فیلم شامل بازیگران چند قومیتی با آمرول افندی (امان)، لیم می فن (بلا) و نقش‌های اپیزودیک بازیگران محبوب مالزیایی برونت پالاری و شریفه امانی است – که بیشتر به خاطر بازی در نقش اورکد در فیلم‌های برجسته Seub (2005) و G شناخته می‌شود. توسط یاسمین احمد، که بر داستان عشق بین قومیتی بین یک دختر مالایی و یک نوجوان چینی مالزیایی تمرکز دارد. این فیلم مدرنیته کوالالامپور، روابط متشنج قومی و عطش بی پایان برای توسعه را بدون ضربه به تصویر می کشد.

پربت ساپو با استفاده از گفت‌وگوهای چندزبانه به زبان‌های مالایی، انگلیسی و چینی ماندارین برای به تصویر کشیدن اصالت پازل قومی مالزی، در سایه سینمای نمادین مالزی در دهه 2000 مالا وکس، زمانی که کارگردانانی مانند یاسمین احمد، تان موی، وو مینگ، افتخار می‌کند. جیمز لی و هو یوهانگ از مبارزات اجتماعی و قومیتی مالزی همانطور که دیدند فیلم گرفتند.

«اگر کسی فکر می‌کند که ما بیشتر برای نقد سیاسی-اجتماعی، یا رئالیسم اجتماعی یا سینمای واقعی بوده‌ایم، باید اعتراف کنم که این عمدتاً به این دلیل است که بودجه‌ای برای کارگردانی نداشتیم، بنابراین از مکان‌های واقعی استفاده کردیم. تان به الجزیره گفت و از بازیگران خواست تا کمد لباس خود را بیاورند و نقشی را که این فیلم‌ها در کشاندن کارگردانان مستقل کشور به نمایش‌های جشنواره‌های سراسر جهان از جمله ونیز و کن داشتند، کم اهمیت جلوه داد.

اما آنها همچنین در داخل کشور ممنوع و دور از سانسور شدیدی که هنوز هنرهای نمایشی و فرهنگ عامه را در کشوری که حدود 61 درصد از جمعیت آن مسلمان هستند کنترل می کند، باقی مانده اند.

مسیرهای انحرافی

با وجود گام‌های رو به جلو، صنعت فیلم مالزی همچنان فضای دشواری برای پیمایش است.

از سال 1936، هیئت سانسور فیلم مالزی، یک نهاد جداگانه از FINAS، بیش از 50 فیلم محلی و بین المللی را به دلیل خشونت بیش از حد یا حاوی صحنه هایی که می تواند احساسات مسلمانان را توهین کند، ممنوع کرده است.

رپر، خواننده و کارگردان Namewee که در صحنه فیلمبرداری فیلمش بابی دیده می شود، به تایوان نقل مکان کرده است تا آزادی های خلاقانه خود را دنبال کند. [Courtesy of Namewee]

دستورالعمل‌های سانسور فیلم در سال 2010 کاهش یافت و به فیلم‌های خشونت‌آمیز و توهین‌آمیز اجازه نمایش در سینماها را داد، گاهی اوقات بدون کاهش. اما کارگردانان همچنان باید در مورد موضوعات حساس بسیار مراقب باشند.

لاو کک هوآت کارگردان، که همراه با دیگر کارگردانان چینی مالزیایی مانند Namewee و Chong Ket Aun، گفت: “نژاد و مذهب همیشه دو فیل در اتاق هستند که ما وانمود می کنیم آنها را نمی بینیم یا انتقادی از آنها سوال می کنیم.” تایوان تا بتواند آشکارا درباره زادگاهش مالزی صحبت کند.

امیر محمد، ناشر فیلم های تخیلی و کارگردان مستندهای جنجالی و ممنوعه ای مانند The Great Durian (2003) می گوید: “رمزهایی به نام VHSC وجود داشت – خشونت، وحشت، سکس، ضد فرهنگ – که مشخصه سانسور فیلم ما بود.” کمونیست (2006) و خدایان مالزی (2009).

از سال 2018، امیر مدیر عامل کومان پیکچرز ترسناک و ژانر محور کوالالامپور است که برنامه قبلی برنده اسکار Roh مالزی را تولید می کرد و اکنون از نتفلیکس پخش می شود.

“[Censorship] امیر می گوید: «در طول سال ها تکامل یافته است، اما معمولاً به میل دولت و اولویت های آن است. «جهت ثابت این است که فیلم هایی که هژمونی مالایی-اسلامی یا نظم سیاسی مسلط را به چالش می کشند، با مشکلاتی مواجه خواهند شد.

امیر همچنین اضافه می کند که با ظهور پلتفرم های پخش دیجیتال مانند نتفلیکس و دیزنی هاتستار، کارگردانان مالزیایی اکنون فضاهای فیلتر نشده ای برای توزیع آثار خود دارند.

پلتفرم‌های پخش جریانی به اندازه سینماها تحت کنترل نیستند و تا حدودی با وعده “بدون سانسور” دولت که در سال 1995 کریدور چندرسانه‌ای فوق‌العاده ایجاد کرد تا مالزی را وارد عصر دیجیتال کند، محافظت می‌شوند.

” [censorship] هریس از FINAS به الجزیره گفت، سطح تحمل نیز به طور قابل توجهی بهبود یافته است. ما اکنون در حال کار برای ایجاد دسته‌های مناسب از PG13 تا PG18 هستیم تا به انتقال فیلم‌هایی کمک کنیم که قبلاً نمی‌توانستند.»

امواج برگشتی

حتی بدون نامزدی اسکار، فیلم تهاجم وحشیانه تان چوی موی (2020) در اوایل ماه ژوئن جام طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم شانگهای را از آن خود کرد و بر بازگشت فیلم‌های معتبرتر و جسورانه‌تر مالزیایی افزود.

سومین فیلم تان که هم ادای احترام شخصی به مادری و هم نامه ای عاشقانه به پایداری سینمای مستقل است، بسیاری از قهرمانان موج نوی سابق مالزی از جمله خود کارگردان، بازیگر پیت تئو و کارگردان جیمز لی را گرد هم می آورد.

یو ژو و مون لی (با بازی کارگردان تانگ چوی موی) در صحنه ای از تهاجم بربرها به شهر کممان در ساحل شرقی بازمی گردند. [Courtesy of Da Huang Pictures]

همچنین توسط کارگردان وو مینگ جین، که کارخانه ببر (2010) او در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد، تولید شد.

پس از آزمایش با تولیدات انبوه بیشتر به زبان مالایی مانند KL Zombi (2013) – که رتبه PG را دریافت کرد و پس از 30 کات و چند خط گفتگو منتشر شد – وو با فیلم بعدی سنگ لاک پشت (2021) به ریشه های خود بازگشت. یک هیجان انگیز درباره انتقام. برای افراد بی تابعیت که از شکار تخم لاک پشت امرار معاش می کنند.

وو به آل گفت: «برای من، این فقط بازگشت به لذت ساختن فیلم بدون فشارها و محدودیت‌های تجاری است که اغلب در سینمای عامه‌پسند یافت می‌شود، که باید با سانسور، محدودیت‌های ژانر و جذب بیشترین مخاطب ممکن مقابله کند.» جزیره

در مقایسه با کشورهای همسایه مانند اندونزی، فیلیپین و تایوان، که وو فیلم‌هایشان را از نظر داستان‌ها و موضوعات متنوع‌تر می‌داند، مالزی هنوز آزادی بحث درباره موضوعات حساس‌تر مانند سیاست و مذهب را ندارد.

او گفت: «جاگوش کامپونگ (قهرمان دهکده) بودن مشکلی نیست، اما تبدیل شدن به کلاس جهانی داستان دیگری است.

هریس از FINAS، که قبل از عضویت در FINAS کارگردانی و تهیه‌کننده تبلیغات، فیلم‌های تلویزیونی و سریال‌ها بود، اذعان می‌کند که فیلم‌های جسورانه‌تر توجه را به خود جلب می‌کنند.

اما به نظر نمی رسد او فکر کند که مالزی هنوز آماده است تا کنترل خود را کاهش دهد.

پشت صحنه پربت ساپو [Courtesy of Muzzamer Rahman]

در عوض، او از کارگردانان خواست تا دو نسخه از فیلم هایشان را فیلمبرداری کنند تا مطمئن شوند که می توانند مجوز نمایش در سینماهای مالزی را دریافت کنند.

هریس گفت: «از یک نسخه جسورتر برای بازار بین المللی استفاده کنید. «به همین دلیل است [still] آن‌ها به موضوعاتی نیاز دارند که کمی حاشیه‌ای باشند، زیرا این‌ها فیلم‌هایی هستند که توجه بین‌المللی بیشتری را به خود جلب می‌کنند.»

او به الجزیره گفت: در حال حاضر، Muzzamer از این که پربت ساپو برای نمایش بدون هیچ گونه کاهشی تایید کامل دریافت کرد، سپاسگزار است، “و در عین حال طبقه بندی فیلمی را دریافت کرد که هنوز می تواند توسط مخاطبان هدف من تماشا شود.”

سانسور نباید صدای کارگردان را خفه کند و درست و نادرست را از نگاه کارگردان فیلم مشخص کند.»[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort Fethiye Escort Marmaris Escort fud crypter buy instagram followersanaliçli köfte tarifikusadasi escortbetroadsmm panel