اقتصاد فلج شده لبنان در سال جدید آشکار می شود اخبار تجاری و اقتصادی

[ad_1]

بیروت، لبنان – بیش از دو سال است که لبنانی‌هایی که حساب دلاری در بانک‌های این کشور دارند، با خشک شدن ارز و کاهش ارزش پوند لبنان، با محدودیت‌های شدیدی برای برداشت مواجه شده‌اند. بنابراین زمانی که بانک مرکزی لبنان در ماه گذشته دستوری مبنی بر بیش از دو برابر کردن نرخ ارز برای برداشت پوند لبنان از سپرده های دلاری صادر کرد، هرج و مرج به وجود آمد.

در یک بانک، کارکنان و نگهبانان امنیتی با هجوم سربازان بازنشسته و خارج از خدمت برای برداشتن پس انداز با نرخ مطلوب تر، تلاش می کردند تا جلوی در را بگیرند. یک سرباز خارج از خدمت با لباس نظامی زیر پای آنها خزید تا وارد شود.

در حالی که اقداماتی مانند این دستورالعمل می تواند به طور موقت به سپرده گذاران عصبانی که پس اندازهای آنها در بانک های خراب کشور محبوس شده است، اطمینان دهد، کارشناسان می گویند احتمالاً تورم فزاینده را – که در اکتبر به 174 درصد در سال رسید – حتی بدتر خواهد کرد. این به این دلیل است که بانک مرکزی – Banque du Liban – می تواند پوند بیشتری چاپ کند تا با تقاضای رو به رشد مقابله کند.

اما با توجه به برنامه ریزی انتخابات برای ماه مه، کارشناسان می گویند که چنین اقدامات پهنای باند احتمالاً غالب خواهد شد زیرا سیاستمداران سعی می کنند از رای دهندگان عصبانی سوء استفاده کنند زیرا آنها پاشنه خود را روی اصلاحات معنی دار می کشند که می تواند خطی را برای بحران اقتصادی و مالی ترسیم کند. بیش از دو سال است و تنها در سال 2022 نشانه هایی از عمیق شدن را نشان می دهد.

سالها بیمار است

بخشنامه بانک مرکزی ماه دسامبر نرخ ارز برای برداشت پوند لبنان از حساب های پس انداز به دلار را از 3900 پوند به 1 تا 8000 پوند به 1 دلار افزایش داد. اما به عنوان نشانه ای از اینکه لبنانی ها چقدر ناامید هستند تا پس اندازهای خود را آزاد کنند، این درصد همچنان کاهش زیادی در ارزش فعلی ارز لبنان در بازار است.

لبنان در حالی سال جدید را آغاز کرده است که ارزش پوند در بازار موازی به پایین ترین سطح تاریخ خود یعنی 30000 تا 1 دلار رسیده است. یک ماه قبل، 23000 پوند به 1 دلار معامله می شد.

آخرین مارپیچ نزولی ارزش حداقل دستمزد ماهانه کشور را به 22.50 دلار رساند. اما کارشناسان خاطرنشان می کنند که اینها فقط آخرین نشانه های بیماری مزمن در اقتصادی است که سال ها بیمار بوده است.

معترضان در اعتراض به مشکلات اقتصادی فزاینده در صیدا، لبنان، شیئی را به سمت دستگاه خودپرداز بانک پرتاب کردند.یک معترض در 29 آوریل 2020 در جریان تظاهرات علیه مشکلات اقتصادی فزاینده در صیدا، لبنان، شیئی را به دستگاه خودپرداز یک بانک پرتاب کرد. [File: Ali Hashisho/Reuters]

مایک هازارد، مشاور ارشد مالی به الجزیره گفت: «بیش از یک دهه است که کشور اینگونه اداره می شود. اکنون ما بیش از پیش اثرات این را احساس می کنیم، زیرا دلار کمتری برای پنهان کردن تأثیر این سوء مدیریت داریم.»

در اوایل سال 1997، ارزش پوند لبنان به طور رسمی حدود 1500 تا 1 دلار برای حفظ تورم فوق العاده پس از جنگ داخلی و حفظ اعتماد سرمایه گذاران در سراسر روند بهبود کشور بود.

اما این تثبیت رسمی همچنان به قوت خود باقی ماند، حتی زمانی که پوند در بازارهای موازی سقوط کرد و بیش از 95 درصد از ارزش خود را از اکتبر 2019 از دست داد.

کارشناسان می گویند که سیستم ارز دوگانه لبنان در نهایت شکست خورده است زیرا این کشور مدت ها از سوء مدیریت و فساد رنج می برد. اقتصاد تقریباً به طور کامل متکی به گردشگری، بانکداری و حواله های خارج از کشور برای ایجاد درآمد و سپرده گذاری ارز خارجی شد.

در آگوست 2019، زمانی که حواله‌ها خشک شد، بانک‌ها شروع به اعمال محدودیت‌هایی برای برداشت اسکناس‌های دلار کردند که باعث وحشت سپرده‌گذاران شد. در اواخر اکتبر همان سال، اعتراضات سراسر کشور را فرا گرفت.

از آن زمان اوضاع فقط بدتر شده است. همه گیری کووید-19 گردشگری را نابود کرد. سپس انفجار ویرانگر در بندر بیروت در آگوست 2020 رخ داد. در تمام مدت، سیاست لبنان فلج شده است و دولت های متوالی نتوانستند یک طرح اصلاحات اقتصادی معتبر را اجرا کنند که میلیاردها دلار کمک مالی به شدت مورد نیاز را باز می کند. از جمله صندوق بین المللی پول. نجات (IMF).

سیستم بانکی کشور تا حد زیادی ورشکسته است. دولت تخمین می زند که زیان بخش مالی بی حال از زمان شروع بحران ارزی بین 68 تا 69 میلیارد دلار کاهش یافته است.

مشاغل ناپدید شده اند، هزاران شرکت شکست خورده اند و حساب های پس انداز به همراه طبقه متوسط ​​کشور از بین رفته اند. تخمین زده می شود که سه چهارم جمعیت در حال حاضر در فقر زندگی می کنند.

شرکت‌های لبنانی که به نوعی توانسته‌اند درهای خود را باز نگه دارند، تقریباً روزانه با تلاشی برای تعدیل قیمت‌های خود با ارز خارجی بدون دیدن کف مواجه هستند.

هازارد به الجزیره گفت: «برای شرکت ها بسیار دشوار است که قیمت کالاها و خدمات خود را به پوند لبنان تعیین کنند زیرا نرخ ارز بسیار نوسان است و در آینده قابل مشاهده نیست.

در غیاب اصلاحات واقعی …

از زمان آغاز بحران مالی در سال 2019، لبنان چندین نرخ ارز رسمی و غیررسمی را اتخاذ کرده است و ثابت شده است که نرخ رسمی ارز ثابت بی فایده است. حتی فرماندار بانک دو لیبان، ریاد سلامه، چنین فکر می کند.

سلامه یک جادوگر مالی اعلام شد. اکنون بخش بزرگی از مردم او را به دلیل مدیریت ضعیف مالی سپرده گذاران و ذخایر خارجی کشور محکوم می کنند.

نمای ساختمان بانک مرکزی در بیروت را نشان می دهدساختمان بانک مرکزی در بیروت، لبنان [File: Mohamed Azakir/Reuters]

سلامه به نوبه خود، گناه دولت را به دلیل ناتوانی در اجرای طرح اصلاحات مالی رد کرد.

غالب ترین نرخ ارز لبنان، نرخ بازار موازی است که بر اساس روندهای سیاسی و اقتصادی و عدم شفافیت در حال گسترش و کاهش است. مقامات برای مبارزه با صرافی‌ها با استفاده از نرخ ارز غیرشفاف تلاش کردند و بانک مرکزی تلاش کرد تا آنها را متقاعد کند که پلتفرم نرخ ارز تنظیم شده خود به نام سیرافا را اتخاذ کنند.

میشل کوزا مشاور مالی به الجزیره گفت که در غیاب تلاش برای تثبیت ارز و فقدان نظارت، لبنان در یک “دایره باطل” گرفتار شده است.

کوزا گفت: «سکوی سیرافا دلار می اندازد – این پول سپرده گذاران است. و حتی بانک ها نیز بر اساس این پلت فرم تعرفه های خود را دارند. این دیوانه است.”

در غیاب برنامه‌های بازسازی و بازسازی، مقامات لبنانی به شدت به گردشگران در تابستان و زمستان برای آوردن ارز به کشور تکیه می‌کنند و لبنانی‌های مقیم خارج دلار برای کمک به پرداخت حساب‌ها به خانواده‌های خود می‌فرستند.

در همین حال، فشار مالی بر مردم عادی لبنان از زمان ورشکستگی دولت تشدید شده است.

از تابستان گذشته، بانک مرکزی به تدریج یارانه گندم، بنزین، سوخت و دارو را افزایش داده است. پر کردن باک بنزین اکنون معادل حداقل دستمزد ماهانه هزینه دارد.

آنها فقط سرعت کارها را کاهش می دهند و من فکر می کنم بخشنامه های بانک مرکزی برای خشنود کردن سپرده گذاران عصبانی قبل از این وجود دارد. [parliamentary] انتخابات [in May]گفت بز. “اما آنچه شما نیاز دارید بسته کامل اصلاحات با برنامه صندوق بین المللی پول در پایان روز است.

هازارد احساسات مشابهی را تکرار کرد و افزود که اگر برنامه ای در ابتدا اجرا شود، حمایت اجتماعی قوی و ایجاد شغل می تواند اثرات منفی تورم را خنثی کند. بحران.

وی گفت: از آنجایی که برخی از اصلاحات لازم برای اقشار خاصی از جامعه مانند افزایش تعرفه برق یا حذف سایر یارانه ها با مشکل مواجه می شود، تامین اجتماعی و سایر حمایت ها در قالب این طرح انجام می شود. «همچنین حمایت مالی خارجی، رشد اقتصادی و شغل خواهید داشت که قدرت خرید مردم را افزایش می‌دهد.

بدترین چیز تمام نشده است

هیئتی از صندوق بین المللی پول در کمتر از دو هفته دیگر برای ادامه مذاکرات از بیروت بازدید خواهد کرد، اگرچه دولت لبنان در تلاش است تا هر گونه اصلاحات کلیدی اقتصادی و اداری، از جمله ممیزی پزشکی قانونی بانک مرکزی، قانون کنترل سرمایه و برنامه کارت غذا را برای جبران این تغییرات اعمال کند. تاثیر افزایش یارانه ها

و کوزا می گوید که لبنان هنوز بدترین تورم را ندیده است. حدود نیم میلیون کارمند بخش دولتی و آژانس های امنیتی همچنان با نرخ ثابت ارز رسمی غرامت دریافت می کنند و مقامات لبنانی قصد دارند به افزایش تدریجی یارانه ها با اتمام ذخایر بانک مرکزی ادامه دهند.

آنها باید دستمزدهای بخش دولتی را تعدیل کنند. کوزا توضیح داد که به آنها دلار پرداخت نمی شود، اما به ناچار به اندازه ای که می توانند زندگی کنند، پرداخت می شود. دلار به 50000 پوند خواهد رسید – اگر نه بیشتر.

با توجه به اینکه خرده فروشان لوکس شروع به پذیرش پرداخت تنها با دلار آمریکا کرده اند، هازارد حتی شک دارد که آیا پوند بی ثبات لبنان اکنون به عنوان ارز قابل دوام است.

او گفت: «حتی اگر فردا از خواب بیدار شویم و دولت برنامه‌ای را تنظیم کند و آن را به درستی اجرا کند، آیا این انتظار منطقی است که مردم پس‌انداز خود را به پوند در بانک‌های لبنان برگردانند؟» در این مرحله، پس از بیش از دو سال تاخیر در اجرای اصلاحات واحد و متعاقب آن سقوط کامل پوند [Lebanese pound]، دیدن یک راه قابل قبول برای بازگرداندن اعتماد به پوند، که پیش نیازی برای حفظ سودمندی آن به عنوان یک ارز کاربردی است، دشوار است.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum Mobil Ödeme Bozdurmamobil ödeme bozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurmahtml nullednulled themes