افزایش آتی نرخ های بهره فدرال رزرو بازارهای نوظهور را دچار ترس از دژاوو می کند اخبار بدهی

[ad_1] اگر شخصیتی در ادبیات وجود داشت که به بهترین وجه قدرت فدرال رزرو ایالات متحده را بر اقتصاد جهانی منعکس

توسط ETELARESANKHABAR در 5 بهمن 1400
[ad_1]

اگر شخصیتی در ادبیات وجود داشت که به بهترین وجه قدرت فدرال رزرو ایالات متحده را بر اقتصاد جهانی منعکس کند، آن شخصیت گالیور بود. اگرچه او مردی شایسته بود که نمی‌خواست آسیبی وارد کند، اما انبوه بودن او خطری برای همه اطرافیانش بود - در این مورد برای خرده‌پایان اقتصاد جهانی: بازارهای در حال ظهور (EMs).

اما برخلاف گالیور، فدرال رزرو طبق قانون اساسی از گوش دادن به فریادهای اقتصادهای لیلیپوتی در هنگام تدوین سیاست های نرخ بهره منع شده است. اختیارات دوگانه فدرال رزرو محدود و قطعاً محدود است: از سیاست پولی برای مبارزه با تورم ایالات متحده و به حداکثر رساندن بازار کار ایالات متحده استفاده کنید. جلوگیری از هرج و مرج در بازارهای نوظهور به سادگی هدف نیست.

با این حال، می تواند باعث ایجاد هرج و مرج در EM شود. سیاستمداران فدرال رزرو اولین نشست دو روزه خود را در سال جاری از روز سه شنبه آغاز خواهند کرد.

با نزدیک شدن به سال 2021، فدرال رزرو اولویت های خود را از حمایت از ایجاد شغل به پایین نگه داشتن هزینه های استقراض و مهار تورم که به بالاترین حد خود در 40 سال اخیر نزدیک شده است تغییر داده است.

برای رسیدن به این هدف، او سیگنال می دهد که در حال آماده شدن برای حداقل سه افزایش نرخ بهره مرجع خود در سال جاری است.

از آن زمان گمانه‌زنی‌های فزاینده‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه مهار تورم ممکن است به جای سه افزایش نرخ بهره، به چهار افزایش نرخ بهره نیاز داشته باشد که نه تنها بر روی اقتصاد ایالات متحده بلکه بر بازارهای نوظهور نیز افزایش می‌یابد.

آخرین باری که این اتفاق افتاد…

هنگامی که فدرال رزرو نرخ بهره را افزایش می دهد، آمریکایی ها در نهایت نرخ بهره بالاتری را برای وام مسکن و کارت های اعتباری می پردازند، در حالی که شرکت های آمریکایی نیز شاهد افزایش هزینه های وام خود هستند. اما اثرات افزایش فدرال رزرو به مرزهای ایالات متحده ختم نمی شود.

با افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، وام ها در سراسر جهان گران تر می شوند. این امر به ویژه در مورد کشورهایی صادق است که به اصطلاح «قرض دلاری شده» دارند - کشورهایی که با انتشار اوراق قرضه دولتی به دلار از مزایای این دهه به علاوه نرخ‌های بهره پایین سود برده‌اند و اکنون با چشم‌انداز تامین مالی مجدد این اوراق در شرایط بسیار نامطلوب‌تری مواجه هستند. .

ساختمان فدرال رزرو Marriner S. Eccles در واشنگتن دی سیبا افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، وام ها در سراسر جهان گران تر می شوند [File: Samuel Corum/Bloomberg]

این ترکیب - تشدید فدرال رزرو، همراه با بدهی بالا یا ارز اشتباه در EM - در سال 2013، زمانی که فدرال رزرو شروع به "کاهش" سیاست محرک خود برای خرید اوراق قرضه ایالات متحده کرد، پس از سال 2009 به دردسرهایی منجر شد.

تأثیر حتی بر بزرگترین بازارهای EM سریع و وحشیانه بوده است زیرا سرمایه گذاران شروع به انتقال دلارها به "پناهگاه های امن" مانند اوراق قرضه ایالات متحده و خروج از سرمایه گذاری های EM کرده اند. خروج دلار آمریکا از اقتصاد هند به قدری سریع بود که روپیه در عرض سه ماه 15 درصد کاهش یافت و بانک مرکزی هند مجبور به افزایش نرخ بهره شد.

هند تنها نبود. روسیه، برزیل، ترکیه، اندونزی و دیگر اقتصادهای کوچکتر EM دچار نزول‌های مشابهی شده‌اند که گاهی اوقات به دلیل ناآرامی‌های سیاسی یا اشتباهات سیاسی تشدید می‌شود. به عنوان یک بخش بازار، اوراق قرضه بازارهای نوظهور بیش از 10 درصد از ارزش خود را در سال 2013 از دست دادند.

این بار متفاوت؟

افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو به سادگی قابل چشم پوشی نیست، اگر دلیل دیگری نداشته باشد، مغز متفکر بزرگترین اقتصاد جهان و ارز ذخیره جهانی، دلار است. هر کاری که فدرال رزرو انجام می دهد بر قیمت سهام، جریان های تجاری، زنجیره تامین، و بازارهای اوراق قرضه و ارز دولتی در سراسر جهان تاثیر دارد.

به طور کلی، اقتصاددانان و تحلیلگران بازار مطمئن هستند که وضعیت بهبود یافته ترازنامه EM و چشم انداز خوب کلی برای رشد اقتصاد جهانی در سال 2022، نوع نابجایی تجربه شده در سال 2013 را محدود خواهد کرد.

چارلز رابرتسون، اقتصاددان ارشد در بانک سرمایه گذاری Renaissance Capital، به الجزیره گفت که طرح فدرال رزرو برای انقباض تدریجی به طور گسترده تلگراف شده است و احتمال "طغیان" را محدود می کند. در هر صورت، او گفت: «افزایش فدرال رزرو معمولاً به این معنی است که اقتصاد جهانی خوب کار می کند، که برای بازارهای نوظهور خوب است.

رابرتسون، که بانکش در روسیه، اتحاد جماهیر شوروی سابق، خاورمیانه، شمال آفریقا و جنوب صحرای آفریقا حضور پررنگی دارد، می‌گوید که بزرگترین نگرانی قدرت دلار آمریکا خواهد بود که می‌تواند پس از فدرال رزرو و - جهانی جهش کند. بعید است که خرده فروشان در Kerry Trading مشارکت داشته باشند، یک استراتژی آربیتراژ که سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری در وسایل نقلیه EM با بهره بالا از موسسات مالی دعوت می کند که می توانند دلارهای ارزانی را از فدرال رزرو جمع آوری کنند.

افزایش فدرال رزرو معمولاً به این معنی است که اقتصاد جهانی خوب عمل می کند، که برای بازارهای نوظهور خوب است.

چارلز رابرتسون، اقتصاددان ارشد رنسانس کپیتال

اما سخت‌گیری در واشنگتن فضایی را که بانک‌های مرکزی و دولت‌های EM باید به تحریک اقتصاد خود ادامه دهند، محدود خواهد کرد. راشل زیمبا، کارشناس مشهور چینی و تاریخدان اقتصادی EM، می‌گوید که نرخ‌های بهره بالاتر فدرال‌رزرو، بهبودی را برای بسیاری از اقتصادهای EM قبل از همه‌گیری دشوار می‌کند.

او به الجزیره گفت: با پیشروی سال، "روشن تر خواهد شد که حمایت کوتاه مدت بین المللی از آسیب پذیرترین اقتصادهای نوظهور به حمایت بلندمدت تبدیل نشده است."

زیمبا خاطرنشان کرد که سیاستمداران باید در نشست‌های آتی ماه آوریل صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی و همچنین در اجلاس بعدی گروه 20 با این موضوع برخورد کنند: «آینده DSSI چیست [debt service suspension] به پایان می رسد و چگونه با عدم حمایت بخش خصوصی مقابله می کنید؟ رشد کلی و تقاضای داخلی در بسیاری از بازارهای نوظهور، تا حدی به دلیل ظرفیت محرک کمتر نسبت به بحران‌های قبلی و همچنین تعدیل‌های مبتنی بر بازار که منجر به سیاست‌های مالی و پولی محدود می‌شود، با مشکل مواجه شده است.

اما روچیر شارما، متخصص EM و استراتژیست ارشد جهانی در مدیریت سرمایه گذاری مورگان استنلی، کمی غیرعادی است و می گوید که معتقد است اقتصادهای EM می توانند امسال با وجود سخت گیری فدرال رزرو، یک دهه رکود را پشت سر بگذارند.

HSBC، به نوبه خود، آنچه را که "چهار شکننده" می نامد - اندونزی، برزیل، مکزیک و آفریقای جنوبی - تحت نظر است و نگران این است که سطح بالای بدهی دلاری آنها می تواند آنها را به ویژه در برابر نرخ های بهره بالاتر ایالات متحده آسیب پذیر کند. تحلیلگران همچنین نگران ترکیه هستند، جایی که بدهی ها در حال افزایش است و یک سری کاهش نرخ بهره در سال گذشته در مواجهه با تورم فزاینده - یک سیاست غیرمعمول با حمایت رئیس جمهور رجب طیب اردوغان - منجر به سقوط لیر ترکیه شد.

یک خریدار در یک فروشگاه لوازم آرایشی در اسکی شهیر ترکیه به پشم نگاه می کنداگر فدرال رزرو ایالات متحده نرخ بهره را افزایش دهد، ترکیه در میان اورژانس هایی است که می تواند درد را احساس کند [File: Moe Zoyari/Bloomberg]

استفان کوک، کارشناس مسائل خارجی در ترکیه و خاورمیانه به الجزیره گفت: «رئیس جمهور اردوغان مصمم است با سیاست پولی ارتدکس مخالفت کند. این دستور العملی برای تورم بیشتر، نابسامانی اقتصادی در بخش شرکت ها و بی اعتمادی عمومی در تصمیم گیری های اقتصادی است. از آنجایی که ذخایر خارجی ترکیه تقریباً رو به اتمام است، ارزش پول ترکیه سقوط می کند و اقتصاد آن با تورم فوق العاده لاس می زند، کوک می ترسد که هرگونه شوک خارجی می تواند عواقب ناگواری داشته باشد.

درد حافظه عضلانی

تحلیلگران می گویند که اگر این لحظه واقعاً متفاوت باشد، به سختی می توان بانک های مرکزی و مشاوران سرمایه گذاری EM را که جریان های سرمایه جهانی را مدیریت می کنند، مقصر دانست.

از زمانی که فروپاشی بازار اوراق قرضه وام مسکن آمریکا جرقه رکود بزرگ سال 2008 را زد، کشورهای جهان به دنبال نشانه هایی بودند که نشان دهد تغییر ناگهانی در بازار یا معکوس کردن سیاست ها دوباره موج شوک را به همراه خواهد داشت. سیاست اقتصادی ایالات متحده که به طور فزاینده ای منزوی شده و تحت تأثیر پوپولیستی ناشی از یک دهه شکست اقتصادی و جنگ های بیهوده قرار گرفته است، از تظاهر به الگویی برای چیزی غیر از مدیریت زوال نسبی دست کشیده است.

و سال 2013 تنها آخرین مورد از یک بحران جهانی بود که توسط فدرال رزرو آمریکا متمرکز شد. در سال 1994، "بحران تکیلا" در مکزیک رخ داد که شاهد سقوط پزو و کمک های نجات سازمان یافته عجولانه از سوی ایالات متحده بود. بحران مالی آسیا 1997-1998، که منجر به رکودهای خردکننده در فیلیپین، کره جنوبی، تایلند، ژاپن و اندونزی شد و به سرنگونی دیکتاتور دومی، سوهارتو کمک کرد. و بحران روبل روسیه در سال 1998، که در نگاهی به گذشته به اصلاحات بازار آزاد پس از اتحاد جماهیر شوروی خطی کشید و به رئیس جمهور ولادیمیر پوتین کمک کرد تا به قدرت برسد.

کاوالجیت سینگ، مدیر مرکز تحقیقات منافع عمومی در دهلی نو، گفت تحلیلگرانی که Taper Tantrum 2.0 را رد کردند، نسبت به قدرت اقتصادی EM در بحبوحه همه گیری جهانی کروناویروس بیش از حد خوشبین بودند. در حالی که سینگ موافق است که ترازنامه EM امروز نسبت به سال 2013 وضعیت بهتری دارد، او می‌گوید که هزینه‌ها و ضربه‌های هنگفت به رشد مرتبط با کمک‌های همه‌گیر و مشوق‌ها می‌تواند این پیشرفت‌های ساختاری در بازارهای نوظهور و اقتصادهای نوظهور (EMDE) را خنثی کند.

سینگ در وبلاگ اقتصادی پرخواننده The Wire نوشت: «توزیع نابرابر جهانی واکسن‌های COVID-19 به این معنی است که اکثر EMDE ها از همتایان پیشرفته خود عقب هستند. سرعت آهسته واکسیناسیون در EMDE ها آنها را به طور فزاینده ای در برابر امواج جدید عفونت و گسترش انواع ویروسی آسیب پذیر می کند. خطر انسدادهای آینده سرمایه گذاری و مصرف را متوقف می کند و در نتیجه بهبود اقتصادی در EMDE را کند می کند.

بازارها همچنان نشست ماه مارس فدرال رزرو را محتمل ترین شروع نرخ بهره می دانند، زیرا گزینه Omicron ویروس کرونا بار دیگر به بازارهای جهانی یادآوری می کند که بیش از یک دست نامرئی وجود دارد. تا آن زمان، تورم ایالات متحده ممکن است تا حدودی کاهش یافته باشد و یک مسیر رشد واضح تری هم در ایالات متحده و هم در جهان ظاهر شود، که نیاز به افزایش ناگهانی شدید را که تقریباً به طور قطع به بی ثباتی در بازارهای نوظهور منجر می شود، رد می کند.


[ad_2]
https://20khababr.ir https://afkharebartar.ir https://akhabarebartar.ir https://andnews.ir https://avatefepak.ir https://baranmajale.ir https://behtaringam.ir https://daltek.ir https://elmitarin.ir https://fardayeashena.ir https://forbos.ir https://foxirani.ir https://gisoon.ir https://hodhodirani.ir https://iranisard.ir https://kahkashani.ir https://lasttimes.ir https://lilaki.ir https://livejame.ir https://magirani.ir https://majaleiranian.ir https://mervina.ir https://mineralnews.ir https://modirezard.ir https://momon.ir https://moniseh.ir https://nationaliran.ir https://netcrafti.ir https://news-single.ir https://newsexpress.ir https://newslife.ir https://newsspot.ir https://newsteen.ir https://nikmag.ir https://officemag.ir https://okaziyon.ir https://one-news.ir https://pandamag.ir https://parsroids.ir https://patris-fun.ir https://senatornews.ir https://seratmag.ir https://sibala.ir https://sohanian.ir https://sosokan.ir https://tazekhabari.ir https://technoirani.ir https://timesirani.ir https://yamorani.ir https://yandexkhabari.ir https://abdoosnews.ir https://zehnenoandinsh.ir https://abestanews.ir https://abtinnews.ir https://akhbarebartaaar.ir https://akhbaremaaaa.ir https://akhbareshomaaa.ir https://akhshijnews.ir https://atrinnews.ir https://atroticnews.ir https://atshnews.ir https://bashariatemrooz.ir https://dastesalamatt.ir https://dostemansalam.ir https://elementorsite.ir https://emrooztafahom.ir https://ensanedirooooooz.ir https://etelaresankhabar.ir https://examplenews.ir https://fardaalefba.ir https://gisooyekhabar.ir https://halohekayatha.ir https://hashtadonoh.ir https://hekayatfardayeemaaa.ir https://honarmandkhabar.ir https://istgaheshomareyek.ir https://ketabkhoooon.ir https://kimyagaaaar.ir https://markazeakhbar.ir https://masternewss.ir https://mohamadrezasite.ir https://morvarideasia.ir https://mramins.ir https://naserinews.ir https://nasermr.ir https://newsamins.ir https://newsatropat.ir https://newscenterals.ir https://newsmineral.ir https://newsouls.ir https://newspishgamannn.ir https://newssalam.ir https://newsshans.ir https://newsworlds.ir https://parinews.ir https://patris-music.ir https://poshtibannews.ir https://powernewss.ir https://recordejadid.ir https://salamnewws.ir https://23ncfst.ir/ https://amiran-carpet.ir/ https://armanenergytec.ir/ https://blogenews.ir/ https://blogkhoon.ir/ https://bvfars.ir/ https://charsounews.ir/ https://chsnews.ir/ https://dezfil.ir/ https://dmwebmaster.ir/ https://dota2news.ir/ https://erfanhd.ir/ https://etminan110.ir/ https://faratarazkhabar.ir/ https://farsgardi20.ir/ https://footynews.ir/ https://goto98.ir/ https://ilyarkhabar.ir/ https://ir2khabar.ir/ https://iranalmanac.ir/ https://irandaryafest.ir/ https://khabarehaft.ir/ https://khabarontime.ir/ https://lolsms.ir/ https://maadgig.ir/ https://masoudtb.ir/ https://mp3news.ir/ https://music-ha.ir/ https://nakhlestankhabar.ir/ https://newcharge.ir/ https://news-links.ir/ https://news180.ir/ https://pimn.ir/ https://prmf.ir/ https://pvnews.ir/ https://rejawnews.ir/ https://sahab-co.ir/ https://samanbarg.ir/ https://semanews.ir/ https://shirinonews.ir/ https://soheilesonghor.ir/ https://tacity.ir/ https://taktanews.ir/ https://tarabaranmag.ir/ https://telegram-persian.ir/ https://tfcenter.ir/ https://trika.ir/ https://velninews.ir/ https://vidnaz.ir/ https://wajnews.ir/ https://your-news.ir/ https://zangannews.ir/ https://2016downloadnew.ir/ https://paxsolomusic.ir/ https://daryamedia.ir/ https://andikakhabar.ir/ https://seo-pbn.ir/ https://ghezelwich.ir https://panaztebtabriz.ir https://shayna-net.ir https://kanooneslamshahr.ir https://raynuts.ir https://honare2.ir https://itsama.ir https://flingpet.ir https://foreverpro.ir https://fraeesi.ir https://gkhabar.ir https://18amlak.ir https://pooyesh-khabar.ir https://matsef.ir https://photo-land.ir https://tabarestan118.ir https://disachain.ir https://chikaapp.ir https://mahestan18.ir https://radyaabkala.ir https://c-civil.ir https://saeeed.ir https://copytops.ir https://modirsearch.ir https://shz1music.ir https://m-khosravi.ir https://iranhayashi.ir https://iranian-dress.ir https://gigblog.ir https://basitcg.ir https://mashhadhekmat.ir https://rahetamin.ir https://radolyamani.ir https://bnemati.ir https://face-wood.ir https://tourvare.ir https://centertasisat.ir https://bidarirafsanjan.ir https://namahaa.ir https://30pp.ir https://script-tabadol-link.ir https://simayesarbedar.ir https://pakdashtiha.ir https://rentacars.ir https://2019movies.ir https://ekar24.ir https://saber-ramezani.ir https://teb-saharsina.ir
آخرین مطالب