اعتصاب غذا نشان دهنده تاریخ همبستگی ایرلند و فلسطین است درگیری اسرائیل و فلسطین

[ad_1]

در جریان حمله 11 روزه اسرائیل به نوار غزه در ماه مه که 254 فلسطینی از جمله 66 کودک را کشتند، اقدامات همبستگی در سراسر جهان سازماندهی شد. اما شاید هیچ کس به اندازه آنچه در ایرلند اتفاق افتاد مهم نبود. در 26 مه، پارلمان ایرلند قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن «الحاق دوفاکتو» فلسطین به اسرائیل را محکوم کرد.

این مهم بود، اما تعجب آور نبود، زیرا تاریخ همبستگی ایرلند و فلسطین طولانی و متقابل است.

زمانی که سالی رونی، نویسنده پرفروش و برنده جایزه ایرلندی، پیشنهاد ترجمه رمان «دنیای زیبا کجا هستی» را به زبان عبری رد کرد، این کتاب دوباره به نمایش گذاشته شد و دلیل آن حمایت از جنبش بایکوت کردن و تحریم‌ها (BDS) بود. .

جنبش BDS که از جامعه مدنی جهانی می‌خواهد تا زمانی که به آوارگان فلسطینی اجازه بازگشت به خانه‌های خود را بدهد، به اشغال نظامی خود در کرانه باختری و نوار غزه پایان دهد، شهرک‌ها و دیوار جداکننده را ویران کند و با فلسطینی‌ها رفتار کند، در یک کمپین تحریم جامع علیه اسرائیل شرکت کند. با پاسپورت های اسرائیلی همتراز با یهودیان اسرائیلی، به ویژه در ایرلند محبوبیت دارد. اما، باز هم، این نباید تعجب آور باشد – زیرا خود اصطلاح “بایکوت” از آنجا می آید.

چارلز کانینگهام بایکوت (1832-1897) یک مامور زمین انگلیسی بود که برای لرد ارن کار می کرد و صاحب 40000 هکتار (16000 هکتار) زمین در ایرلند بود. در آن زمان، در دوران حکومت بریتانیا، 750 مالک – اغلب غایب – مالک نیمی از کشور بودند. بسیاری از ماموران برای مدیریت املاک خود پول می دادند، مانند تحریم ارن در شهرستان مایو. کار او شامل جمع آوری اجاره بها از کشاورزان مستاجر بود که در زمین کار می کردند.

در سال 1880، اتحادیه زمین، که یک سال پیش از آن برای کار بر روی اصلاح سیستم مالکان ایجاد شده بود که کشاورزان مستاجر فقیر را در معرض اجاره بیش از حد و اخراج در صورت ناتوانی در پرداخت آسیب‌پذیر می‌کرد، برای کاهش 25 درصدی اجاره‌بها خواستار تحریم شد. برداشت ضعیف بود و چشم انداز قحطی در پیش بود. اما ارن – و بایکوت – نپذیرفت و اخطاریه‌هایی مبنی بر اخراج مستاجرینی که نمی‌توانستند پرداخت کنند دریافت کرد.

چارلز استوارت پارنل، رهبر ناسیونالیست ایرلندی و رئیس اتحادیه سرزمین، از همسایگان بایکوت خواست که از او دوری کنند یا در پاسخ او را اخراج کنند. مغازه های این منطقه از خدمات رسانی به او امتناع می ورزند و زمانی که کارگران از کشت زمین امتناع می ورزند، او مجبور می شود کارگران اولستر را با قیمتی بسیار بیشتر از ارزش محصولی که برداشت کرده اند، بیاورد.

اما پدر جان اومالی، یکی از رهبران محلی لیگ سرزمین، گفته می‌شود که کلمه طرد شدگی برای مستاجران بسیار پیچیده است – و اصطلاح «بایکوت» متولد شد.

اما این کلمه – و مفهوم – تنها رشته ای نیست که تاریخ ایرلند و فلسطین را به هم متصل می کند.

“بالفور خونین” – از ایرلند تا فلسطین

اندکی پس از قیام عید پاک 1916 – زمانی که ناسیونالیست های ایرلندی از 24 آوریل تا 29 آوریل علیه حاکمیت بریتانیا شورش کردند در حالی که ارتش بریتانیا به طرز وحشیانه ای شورش را سرکوب کرد و رهبران آن را اعدام کرد – فلسطینی ها فاجعه خود را به دست انگلیسی ها تجربه کردند.

در 2 نوامبر 1917، آرتور جیمز بالفور، وزیر امور خارجه بریتانیا، نامه‌ای به بارون لیونل والتر روچیلد، از چهره‌های برجسته جامعه یهودیان بریتانیا نوشت و بیان کرد: «دولت اعلیحضرت به دنبال ایجاد یک خانه ملی برای یهودیان در فلسطین است. “

اعلامیه بالفور عواقب بدی برای فلسطینی ها داشت، اما ایرلندی ها از قبل از کار بالفور آگاه بودند.

از سال 1887 تا 1891، بالفور دبیر کل ایرلند بود، جایی که بلافاصله در تلاش برای سرکوب کار اتحادیه سرزمین بود. قانون جنایت دائمی 1887 فعالان کشاورزی را تحت تعقیب قرار داد و هدف آن جلوگیری از تحریم، از جمله موارد دیگر بود.

صدها نفر، از جمله بیش از 20 قانونگذار، به دلیل قانونی که اجازه می دهد پرونده ها توسط یک قاضی بدون هیئت منصفه رسیدگی شود، زندانی شده اند. اما هنگامی که اعضای پلیس سلطنتی ایرلند در 9 سپتامبر 1887 به جمعیتی که در اعتراض به محکومیت دو نفر در میچلستاون، کورک، سه مرد را کشتند، شلیک کردند، بالفور به “بالفور خونین” ملقب شد.

دهه 1980 – از لبنان تا لانگ کش

پیوند بین مبارزه ایرلندی ها علیه انگلیسی ها و فلسطینی ها علیه اسرائیل در سال های بعد ادامه یافت. اعضای ارتش جمهوری خواه ایرلند (IRA) بنا بر گزارش ها در دهه 1970 و اوایل دهه 1980 با سازمان آزادیبخش فلسطین (PLO) ارتباط داشتند.

اعضای IRA ایرلندی برای نشان دادن همبستگی با مردم فلسطین از اردوگاه های آوارگان فلسطینی در لبنان که تا سال 1982 ساف در آنجا مستقر بود بازدید خواهند کرد. به گفته دنی موریسون، مدیر سابق تبلیغات Sinn Fein، یک حزب سیاسی جمهوری خواه ایرلند که از لحاظ تاریخی با IRA مرتبط است: «ایران هرگز رابطه کاری با مقاومت فلسطین را تایید نکرده است. گزارش هایی مبنی بر آموزش جمهوری خواهان در اردوگاه فلسطینی وجود دارد. مقامات ایرلند سلاح هایی را در بندر دوبلین توقیف کردند که از طریق قبرس می آمد و ظاهراً در سال 1977 از PLO به IRA رسیده بود، اما IRA هرگز این موضوع را تأیید نکرد.

اما شاید موضوعی که بیش از همه تجربیات ایرلند و فلسطین را به هم مرتبط می کند، زندانیان سیاسی باشد.

در سال 1936، در طول قیمومت بریتانیا در فلسطین، بریتانیا توقیف اداری را معرفی کرد که به زندانیان اجازه می‌داد بدون محاکمه یا پیگرد قانونی برای مدت نامحدودی زندانی شوند. اسرائیل همچنان از این قانون استفاده می کند و تا به امروز صدها فلسطینی تحت این قانون در زندان هستند.

در شمال ایرلند در سال 1971، سه سال پس از شروع مشکلات، قانون معادلی با هدف مجازات IRA ارائه شد. توقیف بدون خودی شامل دستگیری دسته جمعی، عمدتاً ملی گراها و کاتولیک ها است، که بسیاری از آنها هیچ ارتباطی با IRA ندارند. بازداشت شدگان به کمپ زندان لانگ کش (که بعداً زندان بدنام H-Blocks یا Maze را در خود جای داده بود) فرستاده شدند. تا زمان پایان قانون در سال 1975، نزدیک به 2000 نفر بازداشت شده بودند.

بازداشت شدگان در لانگ کش ادعا می کنند که زندانی سیاسی هستند، نه مجرمان عادی، و باید با آنها چنین رفتار شود. در سال 1972، به زندانیانی که در حال گذراندن محکومیت مربوط به مشکلات بودند، دارای طبقه بندی یا موقعیت سیاسی خاصی بودند که به این معنی بود که آنها مجبور نبودند لباس زندان بپوشند یا در زندان کار کنند و می توانستند ویزیت و بسته های غذایی اضافی دریافت کنند.

اما در سال 1976 وضعیت یک دسته ویژه خاتمه یافت. (یک قرن قبل، آرتور بالفور از رفتار با زندانیان سیاسی ایرلندی به عنوان جنایتکاران عادی دفاع کرده بود.) اسرائیل همچنین از به رسمیت شناختن وضعیت سیاسی زندانیان سیاسی فلسطینی خودداری کرده است، اگرچه بسیاری از آنها مانند احمد سادات و مروان برغوتی رهبران گروه های سیاسی هستند.

اعتصاب کنندگان گرسنه

در 1 مارس 1981، پنج سال پس از لغو وضعیت طبقه ویژه، زندانی جمهوری خواه ایرلندی، بابی سندز، دست به اعتصاب غذا زد و خواستار بازگرداندن وضعیت سیاسی شد. سایر زندانیان جمهوری خواه در فواصل متوالی به او در اعتصاب غذا پیوستند. ده نفر از آنها از جمله سندز جان باختند.

پس از مرگ ساندز در 5 ماه مه، شصت و ششمین روز اعتصاب وی، اسرای فلسطینی در زندان نافه اسرائیل با صدور نامه ای قاچاق از اعتصاب غذای ایرلندی حمایت کردند. در آن نوشته شده بود: «ما مبارزات قهرمانانه بابی ساندز و همرزمانش را ستایش می کنیم زیرا آنها گرانبهاترین دارایی هر انسان را قربانی کرده اند. آنها جان خود را برای آزادی دادند.»

قبل از آن و بسیاری دیگر پس از آن، چندین اعتصاب غذا توسط اسرای فلسطینی صورت گرفت. پنج فلسطینی در جریان اعتصاب غذا جان خود را از دست دادند و ده ها نفر در آستانه مرگ بودند. هزاران اسیر فلسطینی طی سال‌ها به‌صورت انفرادی یا دسته‌جمعی در آنچه فلسطینی‌ها «نبرد شکم خالی» می‌نامند، شرکت کرده‌اند.

اعتصاب غذا موثر است زیرا، علاوه بر انسان سازی زندانیان به عنوان افرادی که مایلند جان خود را برای آزادی فدا کنند، توجه بین المللی را به خود جلب می کنند – به ایجاد همبستگی بین المللی، به ویژه در میان مردم دیاسپورا کمک می کنند.

من اخیراً به کتابی کمک کردم – مبارزه مشترک: داستان های اعتصاب کنندگان گرسنه ایرلندی و فلسطینی – که داستان برخی از این اعتصاب کنندگان گرسنه فلسطینی و همتایان ایرلندی آنها را بیان می کند.

یکی از این داستان ها مربوط به راودا حبیب است که در سال 2007 توسط ارتش اسرائیل دستگیر و به هشت سال زندان محکوم شد. زمانی که اسرائیل درخواست او را برای انتقال به بند زنان زندان رد کرد، حبیب که در آن زمان باردار بود و بعد در زندان زایمان کرد، سه روز بدون آب و غذا ماند.

او در این کتاب توضیح می‌دهد: «نمی‌دانستم که معمولاً فرد گرسنه دست از غذا می‌کشد و فقط نمک و آب می‌خورد تا شکمش پوسیده نشود». “من همچنین متوجه شدم که یک مهاجم فقط می تواند گرسنگی را تحمل کند، اما تشنگی را نه. عدم نوشیدن آب می تواند منجر به فلج، نارسایی کلیه یا حتی مرگ در عرض چند روز شود. غروب روز سوم به زمین افتادم و روی زمین افتادم.»

او به بخش زنان این زندان منتقل شد و بعداً به عنوان بخشی از تبادل زندانیان بین حماس و اسرائیل در سال 2011 آزاد شد.

داستان حبیب شبیه حنا شلبی است. در سال 2012، شلبی از شهر جنین در کرانه باختری، 43 روز اعتصاب غذا کرد و زمانی که اسرائیل موافقت کرد او را به نوار غزه بازگرداند، به اعتصاب غذا پایان داد. شلبی به من گفت که در حالی که در اعتصاب غذا بود، به بیمارستانی در حیفا، شهری که والدینش قبل از پناهندگی در جریان نکبت در آنجا زندگی می کردند، منتقل شد. اما وقتی مقامات اسرائیلی متوجه شدند که او از حضور در زادگاهش خوشحال است، گفت که به عنوان مجازاتی به بیمارستان دیگری منتقل شده است.

لارنس مک‌کون، جمهوری‌خواه ایرلندی که از سال 1976 تا 1992 16 سال در زندان سپری کرد، در سال 1981 دست به اعتصاب غذا زد و پس از مرگ ساندز و سه نفر دیگر به آن پیوست. اعتصاب او در هفتادمین روز که خانواده اش اجازه مداخله پزشکی برای نجات جان او را دادند، پایان یافت. او در این کتاب توضیح می دهد که چگونه زندانبانان سه بار در روز برای او غذا می آورند تا او را متقاعد کنند که از اعتصاب غذا دست بردارد. امروز، اسرائیل روش مشابهی را علیه اسرای فلسطینی که گرسنه می‌کشند، در پیش گرفته است. در آوریل 2017، زمانی که 1500 اسیر فلسطینی دست به اعتصاب غذا زدند، شهرک نشینان اسرائیلی در نزدیکی سلول هایی که اعتصاب کنندگان در آن نگهداری می شدند، مهمانی های کباب برپا کردند.

شباهت بین اعمال غیرانسانی زندانیان سیاسی ایرلندی در گذشته و رفتار غیرانسانی با زندانیان فلسطینی امروز یادآور این تاریخ طولانی همبستگی بین دو کشور است که از استعمار شهرک نشینان رنج می برند. روی جلد یک تاریخ مشترک، عکسی از زنان فلسطینی است که پلاک‌هایی به دست دارند که روی آن نوشته شده است نفحه، H-Block، Armagh، One Struggle. این تصویری است که به خوبی در مورد همبستگی ایرلندی و فلسطینی صحبت می کند.

از روز 29 نوامبر، روز جهانی همبستگی با مردم فلسطین، دو زندانی فلسطینی در اعتصاب غذا به سر می برند: هشام ابو حوش که 108 روز در اعتصاب غذا بوده و نضال بلاوت که 35 روز در اعتصاب غذا به سر می برد. اعتصاب غذا. هر دو بدون اتهام یا محاکمه تحت بازداشت اداری بازداشت شدند.

اما همانطور که بابی ساندز تمام این سال‌ها پیش در کتاب “لرک و مبارز آزادی” نوشت، مقاله‌ای که ما را به یاد زندانی فلسطینی فقید محمد حسن می‌اندازد که پرنده‌ای را در سلول خود در زندان نفها نگه می‌داشت، به آن غذا می‌داد و هر روز به او آزادی می‌داد. یک زندانی به طور تصادفی روی پرنده پا گذاشت و آن را کشت: «من روحیه آزادی دارم که حتی با وحشتناک ترین رفتار هم نمی توان آن را سرکوب کرد. البته می توانم کشته شوم، اما تا زمانی که زنده هستم همانی که هستم، یک زندانی سیاسی می مانم و هیچکس نمی تواند آن را تغییر دهد.»

نظرات بیان شده در این مقاله متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده موضع تحریریه الجزیره نیست.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum buy instagram followersbuy instagram followers with credit cardMobil Ödeme Bozdurmamobil ödeme bozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurmahtml nullednulled themesMobil Ödeme Bozdurma 1xbetMobil Ödeme bozdurma