ارتش عراق صد و یکمین سالگرد پایان ماموریت نظامی آمریکا را جشن می گیرد اخبار نظامی

[ad_1]

بغداد، عراق – نیروهای مسلح عراق در روز پنج شنبه صد و یکمین سالگرد تاسیس خود را جشن می گیرند و فصل جدیدی را در تاریخ پرتلاطم خود پس از پایان رسمی ماموریت رزمی ایالات متحده در عراق در 31 دسامبر 2021 آغاز می کنند.

ارتش در میان تعدادی از چالش ها، از جمله دور نگه داشتن تهدید گروه های مسلح، با وظیفه دشوار حفاظت از یک کشور درگیر درگیری مواجه است.

نیروهای مسلح عراق که در ابتدا در سال 1921 تأسیس شد، در دهه‌های اخیر مجموعه‌ای از مشکلات و درگیری‌های خونین را متحمل شدند، مانند جنگ ایران و عراق در سال‌های 1980-1988، حمله به کویت در سال 1990 و جنگ خلیج فارس در سال بعد. انحلال. در سال 2003 پس از تهاجم به رهبری آمریکا و اخیراً مبارزه با گروه داعش (داعش).

انتظار می رفت که دولت عراق رژه ملی را به مناسبت این سالگرد روز پنجشنبه برگزار کند، اگرچه مشخص نیست که آیا این رژه برگزار می شود یا خیر. در صدمین سالگرد سال گذشته به دلیل همه گیری ویروس کرونا هیچ رویدادی برگزار نشد.

ارتش عراق روابط قوی با ارتش ایالات متحده دارد که اساساً مسئول ساخت ارتش جدید عراق پس از تهاجم سال 2003 بود.

پس از خروج نیروها در سال 2010، ایالات متحده در سال 2014 پس از درخواست دولت عراق برای کمک به شکست داعش پس از شکست نیروهای عراقی در بخش هایی از کشور برای تصرف شهرهایی مانند موصل، تعدادی از نیروها را به عراق اعزام کرد.

با گذشت بیش از چهار سال از شکست در میدان نبرد این گروه مسلح، ایالات متحده هم اکنون تمامی نیروهای خود را خارج کرده و به موضع مشورتی رفته است.

سال گذشته حدود 2500 نیروی آمریکایی و 1000 نیروی ائتلاف دیگر در حال حاضر در عراق مستقر بودند. مشخص نیست چه تعداد در مرحله مشورتی باقی خواهند ماند.

به گفته برخی تحلیلگران، علیرغم پیامدهای به ظاهر بزرگ و مقایسه اجتناب ناپذیر با خروج فاجعه بار اخیر نیروها از افغانستان، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان بعید است که تغییرات شدیدی در وضعیت امنیتی کنونی عراق ایجاد کند.

زینب شوکر، استاد دانشگاه ایالتی سام هیوستون، گفت: «در واقع، خروج ایالات متحده تا حد زیادی نمادین است، زیرا مأموریت ایالات متحده به طور کلی قبلاً به سمت نقش های مشاوره و آموزشی تغییر کرده است و بعید است که مأموریت سایر نیروها تغییر کند. او به الجزیره گفت که در حال مطالعه سیاست عراق است.

https://www.youtube.com/watch?v=pk6WY722Gic

با این حال تهدیدهای گروه های مسلح همچنان نیروهای امنیتی را به چالش می کشد. از مبارزه با شورشیان در مناطق روستایی و مبارزه با تروریسم علیه داعش در مناطق پرخطر مانند کرکوک و دیالی گرفته تا حفظ کنترل موثر مرزی با سوریه و ترکیه.

برای مثال، در ماه‌های اخیر، داعش چندین حمله به غیرنظامیان، پلیس فدرال و نیروهای پیشمرگه در شمال عراق، عمدتاً در مناطق روستایی در شب، ترتیب داده است.

مقامات غربی همچنین جناح های طرفدار ایران را به حمله به پایگاه های نظامی مستقر در آمریکا متهم کرده اند.

با این حال، بغداد و بسیاری از بقیه عراق تا حد زیادی آرام باقی مانده اند، به استثنای چندین تظاهرات به افتخار ژنرال سابق ایرانی قاسم سلیمانی و فرمانده سابق ارتش ابومهدی المهندس که دو سال پیش توسط ایالات متحده ترور شدند.

تحلیلگران می گویند که این امر عمدتاً به دلیل افزایش کارایی و آمادگی رزمی نیروهای مسلح عراق در سال های اخیر – از جمله شبه نظامیان وابسته به دولت – است زیرا آنها علیه داعش می جنگند.

«نیروهای امنیتی عراق [ISF] در میان تغییرات در ماموریت های CJTF-OIR پیشرفت قابل توجهی را نشان داد [Combined Joint Task Force – Operation Inherent Resolve missions] کارولین رز، تحلیلگر موسسه خبری مستقر در واشنگتن، به الجزیره گفت و انتقال ارتش آمریکا به نقش غیر جنگی در عراق.

رز با استناد به گزارش های سه ماهه بازرس کل به کنگره ایالات متحده گفت که نیروهای ISF نیروی جنگی خود را «به ویژه در مورد عملیات برای مبارزه با داعش» افزایش داده است.

بر اساس آخرین برآورد موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک در ارزیابی نظامی سالانه جهانی خود در سال 2020، نیروهای مسلح عراق که اکنون محل استقرار نیروهای امنیتی دولتی و شبه نظامی هستند، بیش از 530000 پرسنل فعال دارند. پس از بازسازی ارتش در سال 2014 دو برابر شده است بر اساس داده های جمع آوری شده توسط بانک جهانی، زمانی که تعداد پرسنل فعال تقریباً 200000 نفر بود.

ایالات متحده همچنین حمایت خود از سرویس مبارزه با تروریسم نخبگان (CTS) را حفظ خواهد کرد، بخش‌هایی به اندازه لشگری که توسط وزیر دفاع عراق رهبری می‌شود و بر «تروریسم» در عراق تمرکز دارد.

مایکل نایتز، یکی از همکاران موسسه آمریکایی مستقر در واشنگتن، گفت: «در مورد محدود CTS، بدون شک حمایت ایالات متحده همچنان کلید حفظ سطح منحصر به فرد حرفه‌ای بودن و قابلیت‌های خدماتی است، هرچند در دید کم و روش‌های کم هزینه.» او به الجزیره گفت که ارتش و امنیت عراق را به طور کامل مطالعه کرد.

“در مقایسه با نیروی امنیتی گسترده تر عراق، گروه مشاوره عملیات ویژه ائتلاف سطح بی نظیری از پشتیبانی از جمله پشتیبانی آموزشی، اداری و مالی، و همچنین پشتیبانی اطلاعاتی و هوایی ویژه را به CTS ارائه می دهد.

با این حال، برخی از تحلیلگران می گویند تقسیم بین نیروهای نظامی و شبه نظامی کشور یک چالش است.

علاوه بر ارتش تحت فرمان دولت، نیروهای پیشمرگه نیز وجود دارند که به دولت منطقه ای کردهای شمالی و گروه شبه نظامی نیروهای بسیج مردمی (PMF) گزارش می دهند، که ایران نفوذ قابل توجهی بر آنها دارد.

نیروهای پیشمرگه و نیروهای حشد الشعبی نیز نقش محوری در مبارزه با داعش داشتند.

اولی در واکنش مستقیم به سیاست های سرکوبگرانه صدام حسین دیکتاتور سابق علیه کردهای عراق ایجاد شد، در حالی که دومی به سرعت پس از صدور فتوایی که روحانی شیعه علی سیستانی از شیعیان خواست برای مبارزه با داعش اسلحه به دست بگیرند، اجرایی شد.

علیرغم مشارکت غیرقابل انکار آنها در مبارزه با این گروه در سال های اخیر، شبه نظامیان امنیت عراق را با چالش هایی مواجه کرده اند.

مناقشه مرزی بین بغداد و اربیل مدت هاست که خلاء را در “نقاط داغ” مانند کرکوک و دیالی بر سر بهره برداری از هسته های داعش ایجاد کرده است. در ماه های اخیر، افزایش حملات داعش در این استان ها به عنوان شاهدی بر این چالش بوده است.

در همین حال، PMF رو به رشد، که عمدتاً به ایران وفادار است، مجموعه‌ای از حملات را علیه حضور ایالات متحده و تظاهرات گسترده در سال 2019 انجام داده است. آنها در پشت کارزار کشتار هدفمند علیه فعالان، روزنامه‌نگاران و مخالفان متهم شده‌اند.

اینکه نیروهای مسلح چقدر در حفظ امنیت عراق مؤثر هستند، تا حدی به این بستگی دارد که فرماندهی مرکزی چگونه می‌تواند به تعادل ظریف با نیروهای پیشمرگه و نیروهای PMF دست یابد.

وی افزود: جدای از کاهش نقش عملیاتی ایالات متحده و افزایش فعالیت داعش، با توجه به نفوذ قوی شبه نظامیان ایرانی مانند نیروهای بسیج مردمی و کنترل آن ها بر ایست های بازرسی و کنترل نیروهای ISF، قابل توجه است که ISF از مبارزات داخلی برای خودمختاری رنج می برد. رز گفت: بزرگراه ها و امکانات.

کارشناسان گفتند، علاوه بر روابط با نیروهای شبه نظامی، ISF همچنان با چالش هایی در حفظ، تدارکات و جمع آوری اطلاعات بدون حمایت ایالات متحده و CJTF-OIR مواجه است و همچنان به حمایت هوایی شریک خود متکی است.

با تثبیت حضور عملیاتی آمریکا در عراق – با بیش از هشت جابجایی پایگاه تنها در سال 2020 – همراه با توقف فرصت های آموزشی مشترک به دلیل همه گیری کووید-19 و این واقعیت که داعش در حال نشان دادن سطح بالاتری از بلوغ عملیاتی است. رز به الجزیره گفت، در بحبوحه انتقال ایالات متحده به نقش مشورتی، دلیلی برای نگرانی در مورد ظرفیت عملیاتی ISF وجود دارد.[ad_2]

https://20khababr.ir
https://afkharebartar.ir
https://akhabarebartar.ir
https://andnews.ir
https://avatefepak.ir
https://baranmajale.ir
https://behtaringam.ir
https://daltek.ir
https://elmitarin.ir
https://fardayeashena.ir
https://forbos.ir
https://foxirani.ir
https://gisoon.ir
https://hodhodirani.ir
https://iranisard.ir
https://kahkashani.ir
https://lasttimes.ir
https://lilaki.ir
https://livejame.ir
https://magirani.ir
https://majaleiranian.ir
https://mervina.ir
https://mineralnews.ir
https://modirezard.ir
https://momon.ir
https://moniseh.ir
https://nationaliran.ir
https://netcrafti.ir
https://news-single.ir
https://newsexpress.ir
https://newslife.ir
https://newsspot.ir
https://newsteen.ir
https://nikmag.ir
https://officemag.ir
https://okaziyon.ir
https://one-news.ir
https://pandamag.ir
https://parsroids.ir
https://patris-fun.ir
https://senatornews.ir
https://seratmag.ir
https://sibala.ir
https://sohanian.ir
https://sosokan.ir
https://tazekhabari.ir
https://technoirani.ir
https://timesirani.ir
https://yamorani.ir
https://yandexkhabari.ir
https://abdoosnews.ir
https://zehnenoandinsh.ir
https://abestanews.ir
https://abtinnews.ir
https://akhbarebartaaar.ir
https://akhbaremaaaa.ir
https://akhbareshomaaa.ir
https://akhshijnews.ir
https://atrinnews.ir
https://atroticnews.ir
https://atshnews.ir
https://bashariatemrooz.ir
https://dastesalamatt.ir
https://dostemansalam.ir
https://elementorsite.ir
https://emrooztafahom.ir
https://ensanedirooooooz.ir
https://etelaresankhabar.ir
https://examplenews.ir
https://fardaalefba.ir
https://gisooyekhabar.ir
https://halohekayatha.ir
https://hashtadonoh.ir
https://hekayatfardayeemaaa.ir
https://honarmandkhabar.ir
https://istgaheshomareyek.ir
https://ketabkhoooon.ir
https://kimyagaaaar.ir
https://markazeakhbar.ir
https://masternewss.ir
https://mohamadrezasite.ir
https://morvarideasia.ir
https://mramins.ir
https://naserinews.ir
https://nasermr.ir
https://newsamins.ir
https://newsatropat.ir
https://newscenterals.ir
https://newsmineral.ir
https://newsouls.ir
https://newspishgamannn.ir
https://newssalam.ir
https://newsshans.ir
https://newsworlds.ir
https://parinews.ir
https://patris-music.ir
https://poshtibannews.ir
https://powernewss.ir
https://recordejadid.ir
https://salamnewws.ir
https://23ncfst.ir/
https://amiran-carpet.ir/
https://armanenergytec.ir/
https://blogenews.ir/
https://blogkhoon.ir/
https://bvfars.ir/
https://charsounews.ir/
https://chsnews.ir/
https://dezfil.ir/
https://dmwebmaster.ir/
https://dota2news.ir/
https://erfanhd.ir/
https://etminan110.ir/
https://faratarazkhabar.ir/
https://farsgardi20.ir/
https://footynews.ir/
https://goto98.ir/
https://ilyarkhabar.ir/
https://ir2khabar.ir/
https://iranalmanac.ir/
https://irandaryafest.ir/
https://khabarehaft.ir/
https://khabarontime.ir/
https://lolsms.ir/
https://maadgig.ir/
https://masoudtb.ir/
https://mp3news.ir/
https://music-ha.ir/
https://nakhlestankhabar.ir/
https://newcharge.ir/
https://news-links.ir/
https://news180.ir/
https://pimn.ir/
https://prmf.ir/
https://pvnews.ir/
https://rejawnews.ir/
https://sahab-co.ir/
https://samanbarg.ir/
https://semanews.ir/
https://shirinonews.ir/
https://soheilesonghor.ir/
https://tacity.ir/
https://taktanews.ir/
https://tarabaranmag.ir/
https://telegram-persian.ir/
https://tfcenter.ir/
https://trika.ir/
https://velninews.ir/
https://vidnaz.ir/
https://wajnews.ir/
https://your-news.ir/
https://zangannews.ir/
https://2016downloadnew.ir/
https://paxsolomusic.ir/
https://daryamedia.ir/
https://andikakhabar.ir/
https://seo-pbn.ir/
https://ghezelwich.ir
https://panaztebtabriz.ir
https://shayna-net.ir
https://kanooneslamshahr.ir
https://raynuts.ir
https://honare2.ir
https://itsama.ir
https://flingpet.ir
https://foreverpro.ir
https://fraeesi.ir
https://gkhabar.ir
https://18amlak.ir
https://pooyesh-khabar.ir
https://matsef.ir
https://photo-land.ir
https://tabarestan118.ir
https://disachain.ir
https://chikaapp.ir
https://mahestan18.ir
https://radyaabkala.ir
https://c-civil.ir
https://saeeed.ir
https://copytops.ir
https://modirsearch.ir
https://shz1music.ir
https://m-khosravi.ir
https://iranhayashi.ir
https://iranian-dress.ir
https://gigblog.ir
https://basitcg.ir
https://mashhadhekmat.ir
https://rahetamin.ir
https://radolyamani.ir
https://bnemati.ir
https://face-wood.ir
https://tourvare.ir
https://centertasisat.ir
https://bidarirafsanjan.ir
https://namahaa.ir
https://30pp.ir
https://script-tabadol-link.ir
https://simayesarbedar.ir
https://pakdashtiha.ir
https://rentacars.ir
https://2019movies.ir
https://ekar24.ir
https://saber-ramezani.ir
https://teb-saharsina.ir
hacklink al hd film izle php shell indir siber güvenlik türkçe anime izle Fethiye Escort android rat duşakabin fiyatları fud crypter hack forum buy instagram followersbuy instagram followers with credit cardMobil Ödeme Bozdurmamobil ödeme bozdurmaVodafone Mobil Ödeme Bozdurmahtml nullednulled themes