آیا تحریم ها علیه RAB تغییری در سیاست ایالات متحده در قبال بنگلادش است؟ | اخبار حقوق بشر

[ad_1] داکا، بنگلادش اگرچه روابط دوجانبه بین ایالات متحده و بنگلادش گسترده و دارای ریشه های تاریخی است، آخرین

توسط ETELARESANKHABAR در 24 آذر 1400
[ad_1]

داکا، بنگلادش اگرچه روابط دوجانبه بین ایالات متحده و بنگلادش گسترده و دارای ریشه های تاریخی است، آخرین اقدامات دولت جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن باعث نگرانی این کشور جنوب آسیا شده است.

نخست، بنگلادش در میان 111 کشور دعوت شده به اجلاس دموکراسی مجازی در سطح عالی بایدن در 9 و 10 دسامبر نبود.

سپس روز جمعه، ایالات متحده تحریم های حقوق بشری را علیه نیروهای شبه نظامی نخبه بنگلادش، گردان اقدام سریع (RAB) و هفت مقام فعلی و سابق اعمال کرد و آنها را به دست داشتن در صدها ناپدید شدن اجباری و قتل های فراقانونی از سال 2009 متهم کرد.

این تحریم ها به این معنی است که RAB حق مالکیت دارایی در ایالات متحده یا شرکت در هرگونه تراکنش مالی با نهاد یا کارکنانی در ایالات متحده را نخواهد داشت. این تحریم ها همچنین هفت مقام ارشد فعلی و سابق RAB از جمله بی نظیر احمد، بازرس کل پلیس بنگلادش را از ورود به ایالات متحده منع می کند.

در همین حال، برخی رسانه های محلی گزارش دادند که ویزای آمریکا برای ژنرال عزیز احمد فرمانده سابق ارتش بنگلادش نیز لغو شده و وی برای آمریکا "نامطلوب" اعلام شده است.

در فوریه سال جاری، تحقیقات الجزیره - همه مردان نخست وزیر - نشان داد که چگونه ژنرال احمد به برادرش هریس احمد کمک کرده است تا از حکم زندان سال 1996 فرار کند، در میان سایر اتهامات مربوط به خویشاوندی جدی و سوء استفاده از افسر ارتش.

تاکنون، واکنش داکا به تحریم‌های آمریکا علیه RAB عمیق و پراکنده بوده است، به طوری که وزیر خارجه بنگلادش گفت که ایالات متحده "احتمالاً تنها از دموکراسی‌های ضعیف دعوت کرده است" و وزیر کشور گفت که تحریم‌ها علیه شبه‌نظامی‌ها بر اساس "اخبار اغراق‌آمیز" است.

با این حال، وزارت امور خارجه ارل میلر، سفیر ایالات متحده در بنگلادش را روز شنبه احضار کرد تا ناامیدی داکا را از تحریم ها علیه RAB بیان کند.

نقض حقوق بشر

ایالات متحده بزرگترین مقصد صادراتی بنگلادش با نزدیک به 7 میلیارد دلار محموله است که حدود 90 درصد آن را پوشاک آماده (RMG) تشکیل می دهد. بنگلادش میزبان یکی از رقابتی ترین صنایع RMG در جهان است که نرخ رشد سالانه این کشور را طی دو دهه گذشته به طور متوسط ​​هفت درصد افزایش داده است.

ایالات متحده همچنین یکی از بزرگترین شرکای توسعه کشور آسیای جنوبی است که حدود 160 میلیون نفر در آن زندگی می کنند و افسران امنیتی و پلیس خود را در موارد متعددی آموزش داده است. به گفته وزارت خارجه آمریکا، بنگلادش پس از افغانستان و پاکستان بزرگترین دریافت کننده کمک های آمریکا در آسیا است.

در برابر این پس زمینه، کارشناسان می گویند که اقدامات اخیر ایالات متحده به نظر می رسد "هشدار" به بنگلادش در مورد تداوم کاهش حقوق بشر و "انحراف به اقتدارگرایی" در زمان نخست وزیری شیخ حسن.

مبشار حسن، دستیار محقق در دانشگاه وسترن سیدنی، به الجزیره گفت که تحریم های ایالات متحده نشان می دهد که دولت بایدن با قرار دادن دموکراسی انتخاباتی نه تنها در بنگلادش بلکه در سیاست خارجی ایالات متحده نیز "تغییر قابل توجهی در سیاست" ایجاد کرده است. و حقوق بشر در قلب روابط خارجی آن است.

حسن گفت: "شاید بایدن متوجه شده باشد که اگر ایده دموکراسی جذابیت خود را در خارج از کشور از دست بدهد، تشخیص ایالات متحده یا غرب از رژیم های خودکامه دشوار خواهد بود."

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، با اعلام تحریم‌ها علیه RAB گفت: «ما مصمم هستیم که حقوق بشر را در قلب سیاست خارجی خود قرار دهیم و با استفاده از ابزارها و بدنه‌های مناسب برای افزایش آگاهی و ارتقای مسئولیت‌پذیری در قبال نقض‌ها و حقوق بشر بر این تعهد تاکید کنیم. سوء استفاده‌ها، مهم نیست در کجا اتفاق می‌افتد.»

نورخان لیتون، فعال حقوق بشر بنگلادشی، به الجزیره گفت که گزارش های مستند به وضوح نشان می دهد که RAB در نقض حقوق بشر، از جمله قتل های فراقانونی و ناپدید شدن اجباری دست داشته است.

او گفت: «ما مدت‌هاست که از دولت بنگلادش می‌خواهیم تا کمیسیون مستقلی را برای بررسی ناپدید شدن‌ها و تیراندازی‌های متقابل تشکیل دهد، اما دولت به درخواست ما توجهی نمی‌کند.

«ایالات متحده به وضوح وضعیت حقوق بشر و دموکراسی در یک کشور را رصد می کند و بر اساس گزارش های معتبر تصمیم می گیرد. بنابراین تعجبی ندارد که RAB با چنین تحریم هایی سیلی زده شود.

در طول دهه گذشته، دیده بان حقوق بشر (HRW) مستقر در ایالات متحده، چهار گزارش RAB منتشر کرده است که جزئیات نقض حقوق خود را شرح می دهد. دیده‌بان حقوق بشر در گزارش سال 2011 خود با عنوان آتش متقابل: نقض حقوق بشر توسط گردان واکنش سریع بنگلادش، به طور کامل بر قتل‌های غیرقانونی توسط نیروهای شبه‌نظامی متمرکز شد.

گزارش HRW در سال 2017 در مورد بازداشت های مخفی و ناپدید شدن اجباری، با عنوان ما آن را نداریم، RAB را مسئول بسیاری از این حوادث معرفی کرد.

یکی از افراد تحریم شده معاون رب ک.م. آزاد اما از عملیات این نیروها دفاع کرد و گفت که آنها هرگز حقوق بشر را نقض نمی کنند.

وی پس از اعلام تحریم های آمریکا در هفته گذشته به خبرنگاران گفت: اگر سرنگونی یک جنایتکار نقض حقوق بشر بر اساس قانون است، ما هیچ اعتراضی به نقض این حقوق بشر در راستای منافع کشور نداریم.

پیامدهای گسترده تر

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای کتبی به الجزیره گفت: ما از مشارکت خود با دولت بنگلادش قدردانی می کنیم و از نزدیک روی چالش های منطقه ای و جهانی کار می کنیم. ما با رهبران بنگلادش در مورد اهمیت حمایت از حقوق بشر و حاکمیت قانون گفتگو کردیم. ما همچنان به ابراز نگرانی خود ادامه خواهیم داد، حتی با وجود همکاری در سایر موضوعات دوجانبه.

با این حال، برخی کارشناسان بر این باورند که اقدامات آمریکا علیه بنگلادش پیامدهای گسترده تری دارد.

مایکل کوگلمن، معاون مدیر و دستیار ارشد برای جنوب آسیا در مرکز ویلسون، یک اندیشکده مستقر در واشنگتن، گفت که تحریم‌ها نشان می‌دهد که دولت بایدن «نمی‌خواهد در داکا به اهمیت استراتژیک سرمایه‌گذاری کند که بسیاری معتقدند شایسته آن است».

«در نهایت، ایالات متحده رهبران کشورهایی را که می‌خواهد با آنها همکاری نزدیک داشته باشد، تحریم نمی‌کند. کوگلمن به الجزیره گفت: «لحظه مطمئناً کمی شگفت‌انگیز است، با توجه به اینکه همین چند هفته پیش، یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه ایالات متحده در داکا در حال ستایش از این رابطه بود».

او گفت که بنگلادش می تواند در ژئوپلیتیک جنوب آسیا "به نظر برجسته" باشد، زیرا این کشور در سواحل اقیانوس هند واقع شده و بخشی از "جنگ طناب کشی" برای نفوذ بین رقبای منطقه ای، هند و چین است.

کوگلمن گفت: «در ضمن، داکا نمی‌خواهد شرکت کند. بنابراین می‌توان انتظار داشت که ایالات متحده می‌خواهد تعهد خود را افزایش دهد، اما این اقدام برای تحریم RAB نشان می‌دهد که این ممکن است برداشت نادرست از تفکر واشنگتن در مورد بنگلادش باشد.

او گفت که ایالات متحده ممکن است این اقدام را "نه برای فاصله گرفتن از داکا، بلکه برای ارسال پیامی قوی مبنی بر اینکه آنها می خواهند بیشتر درگیر شوند" انجام داده است، اما تنها در صورتی که داکا سابقه حقوق خود را بهبود بخشد.

علی ریاض، استاد برجسته دانشگاه ایالتی ایلینویز، به الجزیره گفت که اقدام اخیر ایالات متحده نشانه تغییر کامل سیاست ایالات متحده در قبال بنگلادش نیست، بلکه نشان دهنده این است که «کاهش صبر ایالات متحده تمام شده است. "

وی گفت: واشنگتن مدت‌هاست که بنگلادش را از دریچه هند می‌نگرد، اما این (تحریم) نشان می‌دهد که بنگلادش را از سیاست خود در مورد هند جدا می‌کند.

این اقدامات همچنین در راستای تمرکز دولت بایدن بر حقوق بشر است. این اقدامات باعث ایجاد تنش بین دو کشور خواهد شد.»

ریاض گفت که آیا سایر کشورها مانند بریتانیا یا کانادا در اقدام خود علیه بنگلادش به ایالات متحده بپیوندند، تأثیر تحریم ها را تعیین می کند.

با این حال، سوال این است که آیا اقدام ایالات متحده نتیجه معکوس خواهد داشت و آیا بنگلادش را از ایالات متحده دفع خواهد کرد که به ضرر منافع اقتصادی و امنیتی بنگلادش خواهد بود. وی گفت: نشانه روشنی وجود دارد که چین از این موقعیت استفاده خواهد کرد و متعهد به افزایش نفوذ خود خواهد بود.


[ad_2]
https://20khababr.ir https://afkharebartar.ir https://akhabarebartar.ir https://andnews.ir https://avatefepak.ir https://baranmajale.ir https://behtaringam.ir https://daltek.ir https://elmitarin.ir https://fardayeashena.ir https://forbos.ir https://foxirani.ir https://gisoon.ir https://hodhodirani.ir https://iranisard.ir https://kahkashani.ir https://lasttimes.ir https://lilaki.ir https://livejame.ir https://magirani.ir https://majaleiranian.ir https://mervina.ir https://mineralnews.ir https://modirezard.ir https://momon.ir https://moniseh.ir https://nationaliran.ir https://netcrafti.ir https://news-single.ir https://newsexpress.ir https://newslife.ir https://newsspot.ir https://newsteen.ir https://nikmag.ir https://officemag.ir https://okaziyon.ir https://one-news.ir https://pandamag.ir https://parsroids.ir https://patris-fun.ir https://senatornews.ir https://seratmag.ir https://sibala.ir https://sohanian.ir https://sosokan.ir https://tazekhabari.ir https://technoirani.ir https://timesirani.ir https://yamorani.ir https://yandexkhabari.ir https://abdoosnews.ir https://zehnenoandinsh.ir https://abestanews.ir https://abtinnews.ir https://akhbarebartaaar.ir https://akhbaremaaaa.ir https://akhbareshomaaa.ir https://akhshijnews.ir https://atrinnews.ir https://atroticnews.ir https://atshnews.ir https://bashariatemrooz.ir https://dastesalamatt.ir https://dostemansalam.ir https://elementorsite.ir https://emrooztafahom.ir https://ensanedirooooooz.ir https://etelaresankhabar.ir https://examplenews.ir https://fardaalefba.ir https://gisooyekhabar.ir https://halohekayatha.ir https://hashtadonoh.ir https://hekayatfardayeemaaa.ir https://honarmandkhabar.ir https://istgaheshomareyek.ir https://ketabkhoooon.ir https://kimyagaaaar.ir https://markazeakhbar.ir https://masternewss.ir https://mohamadrezasite.ir https://morvarideasia.ir https://mramins.ir https://naserinews.ir https://nasermr.ir https://newsamins.ir https://newsatropat.ir https://newscenterals.ir https://newsmineral.ir https://newsouls.ir https://newspishgamannn.ir https://newssalam.ir https://newsshans.ir https://newsworlds.ir https://parinews.ir https://patris-music.ir https://poshtibannews.ir https://powernewss.ir https://recordejadid.ir https://salamnewws.ir https://23ncfst.ir/ https://amiran-carpet.ir/ https://armanenergytec.ir/ https://blogenews.ir/ https://blogkhoon.ir/ https://bvfars.ir/ https://charsounews.ir/ https://chsnews.ir/ https://dezfil.ir/ https://dmwebmaster.ir/ https://dota2news.ir/ https://erfanhd.ir/ https://etminan110.ir/ https://faratarazkhabar.ir/ https://farsgardi20.ir/ https://footynews.ir/ https://goto98.ir/ https://ilyarkhabar.ir/ https://ir2khabar.ir/ https://iranalmanac.ir/ https://irandaryafest.ir/ https://khabarehaft.ir/ https://khabarontime.ir/ https://lolsms.ir/ https://maadgig.ir/ https://masoudtb.ir/ https://mp3news.ir/ https://music-ha.ir/ https://nakhlestankhabar.ir/ https://newcharge.ir/ https://news-links.ir/ https://news180.ir/ https://pimn.ir/ https://prmf.ir/ https://pvnews.ir/ https://rejawnews.ir/ https://sahab-co.ir/ https://samanbarg.ir/ https://semanews.ir/ https://shirinonews.ir/ https://soheilesonghor.ir/ https://tacity.ir/ https://taktanews.ir/ https://tarabaranmag.ir/ https://telegram-persian.ir/ https://tfcenter.ir/ https://trika.ir/ https://velninews.ir/ https://vidnaz.ir/ https://wajnews.ir/ https://your-news.ir/ https://zangannews.ir/ https://2016downloadnew.ir/ https://paxsolomusic.ir/ https://daryamedia.ir/ https://andikakhabar.ir/ https://seo-pbn.ir/ https://ghezelwich.ir https://panaztebtabriz.ir https://shayna-net.ir https://kanooneslamshahr.ir https://raynuts.ir https://honare2.ir https://itsama.ir https://flingpet.ir https://foreverpro.ir https://fraeesi.ir https://gkhabar.ir https://18amlak.ir https://pooyesh-khabar.ir https://matsef.ir https://photo-land.ir https://tabarestan118.ir https://disachain.ir https://chikaapp.ir https://mahestan18.ir https://radyaabkala.ir https://c-civil.ir https://saeeed.ir https://copytops.ir https://modirsearch.ir https://shz1music.ir https://m-khosravi.ir https://iranhayashi.ir https://iranian-dress.ir https://gigblog.ir https://basitcg.ir https://mashhadhekmat.ir https://rahetamin.ir https://radolyamani.ir https://bnemati.ir https://face-wood.ir https://tourvare.ir https://centertasisat.ir https://bidarirafsanjan.ir https://namahaa.ir https://30pp.ir https://script-tabadol-link.ir https://simayesarbedar.ir https://pakdashtiha.ir https://rentacars.ir https://2019movies.ir https://ekar24.ir https://saber-ramezani.ir https://teb-saharsina.ir
آخرین مطالب