آدرس چاه های طلا در جزیره قشم

آدرس چاه های طلا در جزیره قشم

جزیره قشم یکی از مناطق گردشگری بسیار مهم کشور ما است که قدمت بسیار زیادی داشته و در واقع می ‌توان از آن به عنوان یک جاذبه ساحلی و تاریخی نام برد. این جزیره سرشار از جاذبه های گردشگری طبیعی و ساختگی است که بسیاری از افراد را به سمت خود جذب می کند.

در واقع اگر به دنبال یک بسته تفریحی هستید بهترین انتخاب می تواند برای شما جزیره قشم باشد. مسافرانی که با تور قشم به این منطقه سفر می کنند می توانند با یک تیر چند نشان را هدف بگیرند، برای مثال با رفتن به منطقه تل آب یا طلا می ‌توانند با هوش و استعداد مردمی که در گذشته زندگی می کردند و اقداماتی که برای فراهم کردن آب در طول سال انجام می دادند آشنا شوند و علاوه بر آن از جاذبه های آبی و ساحلی این جزیره لذت ببرند.

تل آب یا طلا، چاه هایی هستند که در ۷۰ کیلومتری جزیره قشم در روستای لافت قرار دارند. مردم این منطقه حدود 365 چاه را به سختی در درون سنگ ها حفر کرده‌ اند تا آب باران در آن ها ذخیره شود و بتوانند از آن ها در روزهای گرم و کم آبی استفاده کنند.

شما می توانید در هنگام بازدید از چاه های طلای قشم به بادگیرهای خانه ‌های اطراف که با مهندسی بسیار خاص و جالب توجهی در گذشته ساخته شده‌اند نیز توجه کنید و از زیبایی آن ها نیز لذت ببرید.

 

 

معرفی چاه های طلای جزیره قشم

همانطور که گفتیم چاه های طلای جزیره قشم در ۷۰ کیلومتری این جزیره و در روستای لافت قرار دارند. این چاه ها توسط مردم حفر شده و برای ذخیره آب در طول یک سال از آن ها استفاده می شده است. در واقع این چاه ها راهی برای ذخیره آب شیرین بوده است، زیرا آب خلیج فارس شور است و ساکنین این منطقه می بایست راهی پیدا می کرده اند تا بتوانند از آب شیرین برخوردار شوند و این کار سبب می شده است تا به حجم قابل توجهی از آب شیرین دسترسی پیدا کنند.

تل های بالای این چاه از جنس مرجان هستند و آب را به سمت این چاه ها هدایت می کنند. در کف این چاه‌ ها برای نگه داری آب، گچ ریخته می شده است که به ماندگاری هر چه بیشتر آب در چاه ها کمک می کرده است.

نحوه ساخت این چاه ها بسیار جالب توجه است، زیرا تفکری که توانسته در گذشته های بسیار دور پی به احداث چنین روش هایی برای ذخیره آب ببرد بسیار ارزشمند و قابل تقدیر است.

 

 

چرا چاه های طلای قشم مقدس هستند؟

در تمامی کشورها و اقوام چه در گذشته و چه در اکنون اعتقاداتی وجود دارد که شاید برای بسیاری از افراد با ذهنیت حال خرافات باشد، ولی به هر حال نمی توان آن ها را نادیده گرفت زیرا در پشت هر اعتقادی قطعا افسانه جذابی وجود دارد که شنیدن آن خالی از لطف نیست.

مردم محلی چاه های طلای قشم را مقدس می دانند، زیرا در گذشته آب مقدس بوده است و احتمالاً علت اینکه این چاه ها را مقدس می‌ دانسته ‌اند به دلیل مقدسی آب بوده است، زیرا همانطور که می دانید آب می تواند زندگی انسان ها را نجات دهد و در واقع سهم بسیار بزرگی از زندگی ما به آب وابسته است.

مردم این منطقه در گذشته کارهای بسیار متفاوتی انجام می دادند، برای مثال برخی از آنها برای چاه ها قربانی می کردند و یا در اطراف آن ها دخیل می بستند، حتی هر کدام از این چاه ها در بین افراد منطقه به نام های خاصی از قبیل عاشوری، لوینی و … خوانده می شوند.

 

 

بازدید از چاه های طلا در جزیره قشم

اگر شما عازم سفر به قشم هستید، پیشنهاد می کنیم که لیستی از جاهای دیدنی قشم را همراه خود داشته باشید و سعی کنید این سفر را برای خودتان بسیار خاطره انگیز کنید؛ چرا که ممکن است این موقعیت برای شما در سال ‌های بعد به وجود نیاید، به همین علت بهتر است که لذت دیدن چاه های طلای جزیره قشم را از دست ندهید.

برای این که بتوانید به بازدید چاه های طلای قشم بروید، به شما پیشنهاد می کنیم حتما با تور قشم به این مکان سفر کنید، زیرا تور لیدر ها می توانند به خوبی شما را به جاهایی دیدنی قشم برده و شما به خوبی فرصت بازدید از تمامی مناطق قشم را با سفر با تور قشم به دست خواهید آورد و بازدید از هیچ منطقه گردشگری در این جزیره را از دست نخواهید داد.

 

 

جاذبه های اطراف چاه های طلای قشم

در سمت شمال غربی جزیره قشم شما روستای لافت را خواهید دید که در این روستا چاه های بسیار زیبا تل آب و یا طلا قرار دارند، اما تنها جاذبه گردشگری این منطقه طلا نیست، بلکه خود روستا در ناحیه ای بسیار خوش آب و هوا قرار گرفته است که می توان از طبیعت آن جا نیز لذت ببرید.

هم چنین در این گردش می توانید از درخت نیاز، بازمانده قلعه نادری، آب انبار بزرگ سنتی، مساجد، خانه های بومی و…نیز دیدن کنید و خاطرات بسیار زیبایی را ثبت کنید.

یکی از ویژگی های مناطق جنوبی کشورمان این است که گرمای بسیار طاقت فرسایی دارند و به همین دلیل باید در ساخت منازلشان بسیار دقت می کردند، زیرا با توجه به این که در گذشته وسایل خنک کننده نیز وجود نداشته است، حتما باید یا سقف خانه ها را گنبدی شکل می ساختند و یا در آن ها بادگیر تعبیه می کردند تا در فصول گرم سال، هوا متعادل شود. در خانه های بومی اطراف چاه های طلا شما این فرصت را دارید که با ساختار بادگیرها آشنا شوید.

چنانچه از علاقمندان سفر به قشم هستید می توانید انواع تور های لحظه آخری قشم را در صفحه تور قشم سایت لحظه آخر مشاهده نمایید

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>